Skip to Content

انتقاد مدیر پایگاه پژوهشی میبد از اظهارات غیر کارشناسی در حوزه میراث فرهنگی؛

نارین قلعه در بهترین شرایط خود به سر می برد/ با نظرات غیر کارشناسی گردشگران را فراری ندهید


مدیر پایگاه پژوهشی میبد گفت: نارین قلعه در بهترین شرایط خود در سال های اخیر به سر می برد و برخی نظرات غیر کارشناسی نتیجه معکوسی برای میراث فرهنگی و گردشگری میبد دارد.

به گزارش میبد خبر، کلیپی در فضای مجازی منتشر شد که در آن یکی از فعالین میراث فرهنگی به کم کاری میراث فرهنگی میبد در خصوص تعمیر و نگهداری حصار دوم نارین قلعه اعتراض داشته و عنوان کرده که این امر خطرات جانی برای گردشگران و بازدیدکننگان دارد و در پایان بیان داشته در صورت عدم پیگیری موضوع فوق به مراجع قضایی شکایت می کند. در این خصوص و رابطه با خرابی حصار دوم نارین قلعه گفتگویی با مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی میبد داشتیم.

 

ساشا ریاحی مقدم در گفتگو با خبرنگار میبد خبر، در رابطه با انتشار این کلیپ اعتراضی بیان داشت: این بخش دیواری است که بین نارین قلعه و خندق است که الان باغات وجود دارد. در حال حاضر از آخرین عکس تاریخی داریم نشان می دهد که این دیدوار از دهه 40 تا کنون مخروبه است و در واقع هیچ تغییری در آن ایجاد نشده است.

وی افزود: آنچه مسلم است این دیوار باید تعمیر شود ولی در حال حاضر خطری برای کسی ندارد و اصلا بازدید کنندگان نوروزی و توریست ها از آن سمت تردد ندارند و جزء محور گردشگری نارین قلعه نیست نبوده و کسی آنجا حضور ندارد.

مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی میبد با بیان اینکه کل نارین قلعه باید در حال تعمیر و مرمت مستمر قرار گیرد، عنوان داشت: ما هر ساله با توجه به اعتبارات تخصیصی اولویت بندی داشته و بر طبق اولویت های تعیین شده کارها را انجام می دهیم بطور مثال سال گذشته 4 میلیارد ریال برای مرمت دیوار و حصار شرقی نارین قلعه هزینه کردیم و پس از 50 سال این دیوار استحکام بخشی و رفع خطر شد.

وی ادامه داد: امسال نوروز نیز دوستان ما جبهه غربی شاه نشین را مرمت کردند و این مرمت ها بصورت مستمر در نارین قلعه انجام می شود.

ریاحی مقدم با بیان اینکه این افراد فکر می کنند با این فعالیت ها به شهرشان و میراث فرهنگی میبد خدمت می کنند ولی در نهایت این برنامه ها نتیجه معکوس دارد، اظهار داشت: نارین قلعه در بهترین شرایط خود در سال های اخیر به سر می برد و 20 سال است که در نارین قلعه توسط پایگاه پژوهشی میبد کار مستمر حفاظت و مرمت انجام می شود و در طول تاریخ در هیچ دوره ای مثل امروز نارین قلعه پایدار و استوار پا برجا نبوده است.

وی در پایان ابراز داشت: تولید و انتشار این کلیپ ها در واقع باعث می شود در ذهن توریست ها، گردشگران و کسانی که اطلاعی از این موضوع ندارند بازخورد منفی ایجاد شود.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.