Skip to Content

رئيس اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي ميبد مطرح کرد؛

نارضایتی شرکت های تعاونی میبد از تبعیض های مالیاتی


رئيس اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي ميبد گفت: تبعیض هایی که در حوزه وصول مالیات شرکت های تعاونی با سایر بخش های اقتصادی وجود دارد، موجب نارضایتی شرکت های تعاونی در میبد شده است.

سید‌احمد علائی در گفتگو با خبرنگار میبد خبر جایگاه شرکت های تعاونی در شهرستان میبد بیان داشت: تعاونی‌ها به عنوان نهادهای اجتماعی، یکی از راه‌های کوچک‌کردن و چابک‌سازی دولت محسوب می‌شوند و تشکیل تعاونی های متنوع در شهرستان‌ها، بویژه شکل‌گیری تعاونی‌ها جهت انجام بخشی از فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و اقتصادی موجب کوچک‌سازی و بهره وری بهتر دولت خواهد شد.

وی افزود: در سال ۹۶ اولین تعاونی تأمین نیاز سفال و سرامیک شهرستان میبد جهت رونق‌بخشی صنایع دستی شهرستان تشکیل شد؛ همچنین به منظور ارج نهادن به خدمات شایسته بانوان کارآفرین میبد و استفاده از توان بانوانی که با حداقل امکانات، قدم در راه کارآفرینی و ایجاد اشتغال گذاشته اند و به منظور استفاده از ظرفیت خوبی که در میان بانوان میبدی وجود دارد، شرکت تعاونی بانوان کارآفرین میبد نیز تشکیل شد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی میبد  از پیگیری تشکیل تعاونی توسعه و عمران شهرستان میبد در سال گذشته خبر داد و گفت: تعاونی‌های توسعه و عمران شهرستانی، گزینه‌ی مناسبی برای جلوگیری از فعالیت‌هایی است که امکان رانت در آنها وجود دارد، زیرا منافع حاصل از آن به اعضای این تعاونی‌ها که کلیه ساکنین و شاغلین شهرستان را شامل می شود باز می‌گردد و به ‌نوعی کل جمعیت شهرستان از این ظرفیت بهره‌مند می‌شوند نه یک قشری خاص، چراکه عضویت در این تعاونی برای کلیه ساکنین و شاغلین شهرستان آزاد و بلامانع است.

علائی در ادامه بیان کرد:  ارائه خدماتی از قبیل لوله‌کشی آب روستایی، مسکن روستایی، راه‌سازی روستایی و خدمات عمران شهری و فعالیت هایی از این دست از جمله خدماتی است که با شکل‌گیری درست تعاونی‌های توسعه و عمران می‌تواند از دوش دولت برداشته و به تعاونی‌ها سپرده شود و سود حاصل از آن به تمام اعضاء تعلق گیرد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی میبد هدف اصلی تشکیل شرکت تعاونی توسعه عمران را استفاده از منابع خرد مردم و توسعه منابع و ظرفیت های شهروندان عنوان و خاطر نشان کرد: استفاده از منابع خُرد مردمی و توسعه به معنای جامع کلمه از اهداف عمده طرح تعاونی توسعه و عمران شهرستانی است که باید از تمام ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل افراد در این حوزه بهره برد و با جمع‌آوری سرمایه‌های اندک مردم، در فعالیت‌های ارزشمند توسعه و عمرانی شهرستان سرمایه‌گذاری کرد.

وی با اشاره به تبعیض هایی که در حوزه وصول مالیات شرکت های تعاونی با سایر بخش های اقتصادی وجود دارد و موجب نارضایتی این شرکت ها شده، اظهار داشت: ظرفیت قانونی تخفیف مالیات تعاونی‌ها، در برخی از موارد با علی‌الرأس کردن مالیات شرکت‌های تعاونی، از بین می‌رود که نه تنها این مورد نارضایتی هایی را به دنبال داشته بلکه تبعیض هایی که بین شرکت های تعاونی با سایر شرکت ها بویژه واحدهای صنفی و اشخاص حقوقی فعال در سطح شهرستان و دیگر شهرستان های استان آنهم با شرایط مشابه تولید و ارائه خدمات در شناسایی و وصول مالیات صورت می گیرد که بیشترین نمونه آن به مالیات بر ارزش افزوده اخذ شده از شرکت های تعاونی بر می گردد.

علائی با اشاره به اینکه این تبعیض ها فریاد شرکت های تعاونی میبد را درآورده، ابراز داشت: در برخی از موارد تعاونی هایی با شرایط مشابه واحدهای فعال شهرستان میبد در سایر شهرستان های استان مشاهده شده که مالیات کمتری پرداخت می کنند یا به کل از پرداخت آن معاف شده اند که این نیز نوعی بی عدالتی در حق شرکت های تعاونی میبد محسوب می شود که شایسته است دستگاه های ذیربط اقدام به رفع این مشکل و در صورت لزوم تصویت قوانین مرتبط با این امر و مساعدت بیشتر اداره امور مالیاتی با شرکت های تعاونی صورت گیرد تا شاهد رشد و توسعه بیش از پیش شرکت های تعاونی میبد، با سابقه خوبی که فعالیت آنها در استان و کشور دارد، باشیم.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی میبد در پایان با اشاره به حضور چهار شركت تعاوني برتر از اين شهرستان در بين تعاوني هاي برتر استان يزد گفت: ميبد بعد از مركز استان، بيشترين سهم تعاوني هاي برتر استان را به خود اختصاص داده که در سیزدهمین جشنواره تجلیل از تعاونی های برتر استان از شرکت تعاونی نرگس پلیمر، شرکت تعاونی دهیاری‌های میبد، شرکت تعاونی درب و پنجره سازان و شرکت تعاونی آموزشی و آزمون فن‌گستر به عنوان تعاونی‌های برتر استان انتخاب و از آنها تجلیل خواهد شد.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.