Skip to Contentمعاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد با اشاره به این که زیلو‌بافی از هنرهای شاخص صنایع دستی استان است، گفت: شهرستان میبد به عنوان شهر ملی زیلو ثبت شد.

به گزارش میبد خبر، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد با اشاره به پتانسیل‌های بالا و استقبال قشر جوان از این رشته هنری، گفت: میبد، شهرستانی تاریخی و دارای فرهنگ غنی است و نمونه‌های آشکار این فرهنگ را می‌توان در هنرهای سنتی و صنایع دستی آن مشاهده کرد .

محمد‌رضا دهقان‌مهرجردی با اشاره به این که زیلوبافی یکی از هنرهای شاخص صنایع دستی استان به وي‍‍ژه ميبد است، افزود: این هنر باعث شده که امروز شاهد ثبت ملی این شهرستان به عنوان شهر ملی زیلوبافی در كشور باشیم .

به گفته معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان، در حال حاضر قریب به 250 دار زیلوبافی در استان وجود دارد که از این تعداد 200 دار كه عمدتأ در شهرستان میبد داير است، فعال هستند.

دهقان مهرجردی با بیان این که دارهای زیلو در قدیم دو نفره کار می‌کردند، تصریح کرد: به دلیل این که کارکرد زیلوهای بزرگ خیلی کمتر شده است، دارهاي امروزي غالباً تک نفره هستند، مگر در کارگاه‌های درون محله‌ای که بیش از یک نفر نیرو دارند .

وی اظهار کرد: با توجه به این که نگاه دولت به ایجاد اشتغال در روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته است، از سال گذشته بیشتر برنامه‌های معاونت صنايع دستي استان بر ایجاد کارگاه‌های صنایع دستی در روستاها متمركز شده است.

دهقان مهرجردی با اشاره به ظرفیت‌های خوب حوزه گردشگری ميبد، اضافه کرد: در روستاهای مختلفي از شهرستان ميبد از جمله مهرآباد و صدرآباد، چندین کارگاه جدید زيلوبافي ايجاد شده و در راستای ارتقاء و شناساندن بهتر این هنر، ایجاد یک منطقه ویژه اقتصادی برای این رشته هنری نيز از برنامه‌های در دستور کار این معاونت است .

اين مسئول با اشاره به ظرفیت‌های صنایع دستی و تعداد صنعتگران این رشته‌ي هنری، گفت: تمام توان خود را به کار می‌گیریم تا با همکاری مقامات استان و شهرستان، میبد در مسیر توسعه بیشتر قرار گیرد.

ایرنا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

چهره واقعی آمریکا در پیمان شکنی در جهان آشکار شد
مسئول واحد فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت:بیست و سومین اهدای عضو در سال جاری با ایثار و فداکاری کودک خردسال در یزد انجام شد.
بیست و پنجمین سفر کاروان پیاده علی ابن موسی الرضا(ع)، حرکت خود را از محل بیت الرضا(ع) بافق آغاز کرد.