Skip to Content

هشدار مسئول اداره کاهش خطر در بلایا و حوادث استان در میبد:

میبد بعد از مرکز یزد، بالاترین آمار کشته ترافیکی را در استان دارد/ همه ما مسئولیم/ باید دانش مردم اضافه شود


دکتر جان فدا با بیان اینکه بعد از شهر یزد میبد بالاترین آمار حوادث ترافیکی را به خود اختصاص داده است بیان داشت: موتور سوار بعنوان اولین گروههایی هستند که بیشترین تصادفات را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش "میبدخبر"، به مناسبت هفته سلامت مردان، همایش کاهش حوادث ترافیکی به همت شبکه بهداشت میبد، روز گذشته در بیمارستان امام جعفرصادق(ع) این شهرستان برگزار شد.

در این همایش دکتر حسن جان فدا مسئول اداره کاهش خطر در بلایا و حوادث استان، با بیان اینکه بعد از شهر یزد میبد بالاترین آمار حوادث ترافیکی را به خود اختصاص داده است بیان داشت: در 10 ماهه اول سال جاری تعداد 25 فوت ناشی از حوادث ترافیکی در میبد ثبت شده است و با توجه به آمارها موتور سوار بعنوان اولین گروههایی هستند که بیشترین تصادفات را به خود اختصاص داده اند.

وی افزود: مهمترین موضوع، فرهنگ ترافیک است و ما فرهنگ ترافیک را نگرش در مورد ترافیک می دانیم اما متأسفانه این نگرش در مسئولین و مردم ما وجود ندارد و اگر داشت امروز اینقدر شاهد مشکلات ترافیکی در سطح شهر نبودیم.

مسئول اداره کاهش خطر در بلایا و حوادث اظهار داشت: در استانی زندگی می کنیم که بیش از 10 کارخانه مونتاژ موتورسیکلت فعال است ولی هیچگونه تعهد و مسئولیت اجتماعی در خصوص تولیدات خود ندارند و بنظر شما جایگاه تولیدکنندگان در بخش سلامت کجاست؟ و کدامیک از آنها یک ساعت آموزش داده اند جایی برای تعبیه کلاه ایمنی در موتورسیکلت های مونتاژی در نظر گرفته نشده است.

دکتر جان فدا ضمن اشاره به اینکه نمی شود تمام تقصیرها را به گردن موتورسوار یا عابر پیاده انداخت و بیان اینکه همه ما مسئولیم، ادامه داد: شورای ترافیک استان با 27 عضو که هر کدام از آنها، نماینده ای از ادارات، نهادها یا ارگانهای مرتبط با ترافیک هستند ولی هنوز متولی فرهنگ ترافیک مشخص نیست.

وی گفت: در کشوری زندگی می کنیم که کمتر از 6 روز، 110 هزار خودروی سواری فروخته شد که اغلب آنها از نوع پراید بود که 24% علت مرگ و میرهای جاده ای کشور را به خود اختصاص داده است.

مسئول اداره کاهش خطر در حوادث و بلایا بیان داشت: چاره ای نیست که به سمت خودمراقبتی برویم، باید دانش مردم اضافه شود و بهترین کار همان آموزش های مداومی است که برای گروههای مختلف برگزار می شود.

دکتر جان فدا با اشاره به جایگاه خیرین در حوزه سلامت، افزود: باید پای خیرین را در حوزه ترافیک هم باز کرد.

وی با اعلام آماری همچون اینکه کمتر از 3 درصد موتورسواران استان از کلاه ایمنی استفاده می کنند،750 هزار موتور در یزد شماره گذاری شده است، در سال گذشته 264 نفر فوت ناشی از حوادث ترافیکی داشته ایم، 6 ماهه اول سال جاری 140 نفر فوتی، میانگین سرعت قبل از نصب دوربین در مرکز استان نزدیک به 85 کیلومتر بوده است و 51 درصد فوتی های ما در محل حادثه رخ داده است، تصریح کرد: معمولاً بخشی از مسافرت هایی که به شمال یا جنوب کشور ختم می شود از مسیر راههای برون شهری استان یزد انجام می شود و رانندگانی که از این مسیر تردد می کنند حداقل 8 ساعت رانندگی کرده و خسته و خواب آلوده هستند و به همین علت تصادف بخش زیادی از حوادث ما خواب آلودگی راننده تشخیص داده می شود.

وی در پایان بیان داشت: در سال گذشته بیش از 54 میلیارد تومان هزینه بیمه ناشی از دیه در استان یزد پرداخت شده که بخشی از آن را می توان برای پیشگیری هزینه کرد.

گزارش: محمدرضا جانب اللهی
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.