Skip to Content

مدیرکل دامپزشکی استان یزد:


مدیرکل دامپزشکی استان یزد گفت: تاکنون هیچ موردی از شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان و تب برفکی در استان یزد مشاهده نشده است.

به گزارش میبد خبر، بیماری تب برفکی یکی از بیماری‌های ویروسی و مسری دام است که در صورت شیوع، خسارات اقتصادی فراوانی را به واحدهای پرورش دام وارد می‌سازد.

این بیماری باعث زخم شدن زبان و پای دام‌ها می‌شود و این امر کاهش وزن و میزان شیردهی آنها را به‌دنبال دارد.

در برنامه‌های سازمان دامپزشکی کشور به منظور مقابله با این بیماری اجرای همزمان فازهای سراسری واکسیناسیون تب برفکی در سراسر کشور در دستور کار قرار دارد که در این زمینه گفتگویی با مدیرکل دامپزشکی استان یزد داشتیم.

علی اکبر حدادزاده در گفتگو با خبرنگار میبد خبر، با بیان اینکه موردی از آنفولانزای پرندگان و تب برفکی در یزد مشاهده نشده است، بیان داشت: از نظر تب برفکی تاکنون مشکل خاصی در استان وجود نداشته و در حال حاضر مشغول به واکسیناسیون دام های سبک و سنگین در استان هستیم.

وی افزود: از نظر شیوع آنفولانزای پرندگان جز استان های کاملا پاک هستیم و با توجه به تلاش های زیادی که برای مبارزه با این بیماری نظیر تعطیلی واحدهای غیر مجاز، آموزش مرغداران برای رعایت نکات بهداشتی و نظارت بر ترددها صورت گرفته کوچکترین موردی از شیوع این بیماری در استان مشاهده نشده است.

مدیرکل دامپزشکی استان یزد در خصوص واکسیناسیون دام های سبک و سنگین استان بر علیه تب برفکی اظهار داشت: تا پایان دی ماه سال جاری 300 هزار و 629 راس دام سبک نظیر بز و گوسفند مایه کوبی شده و در نظر داریم تا پایان سال 40 هزار راس دام سنگین استان شامل گاو و گوساله واکسیناسیون آنها صورت پذیرد. در این راستا انجام مایه کوبی رایگان بوده فقط در دام سنگین پول واکسن به عهده خود دامدار می باشد که مبلغ آن هم برای هر دام متفاوت و چیزی حدود 3000 تا 3700 تومان برای هر راس دام است.

وی در مورد نظارت دامپزشکی بر گوشت های وارداتی اذعان داشت: در تمام کشتارگاه های سطح کشور ناظرین بهداشتی و شرعی دامپزشکی مستقر بوده و بر روند کشتار دام نظارت دارند در خصوص دام های وارداتی نیز در تمامی کشتارگاه هایی که ذبح دام صورت می گیرد نظارت بهداشتی و شرعی وجود دارد تا کلیه گوشت های داخلی و خارجی از مراکز معتبر تهیه و دارای مهر یا لیبل دامپزشکی که اطلاعات تولید و مدت زمان نگهداری را دارد، باشد.

حداد زاده با تاکید بر این موضوع که واکسیناسیون در کنار رعایت مسایل بهداشتی تضمینی برای عدم ابتلای دام به بیماری است، ابراز داشت: اگر چه واکسیناسیون نقش بسزایی در مقابله با این بیماری دارد  اما باید توجه داشت که صرفا نمی‌توان به صورت صد درصد متکی به آن بود و رعایت اصول بهداشتی، قرنطینه‌ای، کنترل تردد دام، دفن بهداشتی تلفات و ضد عفونی سطوح دامداری با آهک زنده توسط دامداران در کنار واکسیناسیون در جلوگیری از بروز و شیوع بیماری بسیار موثر است.

وی در ادامه گفت: به دامداران توصیه می‌کنیم در زمان اجرای عملیات مایه کوبی تب برفکی از خرید، فروش و نقل و انتقال کنترل نشده دام و همچنین تردد پرسنل و ماشین‌آلات بین واحدها خودداری کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان یزد در پایان به دامداران و پرورش دهندگان طیور توصیه داشت: چه در زمینه تب برفکی و چه در زمینه آنفولانزای پرندگان اگر تلفات یا مشکلی در جمعیت پرورش دام مشاهد کردند به امپزشکی اطلاع دهند تا همکاران ما برای بررسی، نمونه برداری و انجام آزمایشات لازم اقدام کنند.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.