Skip to Content

تحلیل روانبخش از دیدار رهبر انقلاب و نخست‌وزیر ژاپن؛


پاسخ عزتمندانه رهبر انقلاب در دیدار نخست وزیر ژاپن به رسانه‌های دنیا نشان داد که ایران چه اقتداری دارد و به رغم فشارهایی که وجود دارد ایران زیر بار زور نخواهد رفت.

به گزارش میبد خبر، حجت‌الاسلام قاسم روانبخش پیرامون سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران و دیدار او با رهبر انقلاب گفت: آمریکایی‌ها در سناریویی که چیده بودند فکر می‌کردند با خروج‌شان از برجام و نگه داشتن اروپایی‌ها و ایران در برجام به آن هدف مطلوب‌شان که در واقع تسلیم کامل ایران است خواهند رسید.

وی افزود: سناریوی آن‌ها این بود که آمریکا از برجام خارج می‌شود اما اروپایی‌ها در برجام می‌مانند -که قبلا هم آقای رئیس‌جمهور تعهدش را به آن‌ها داده بود و اعلام کرد که اگر آمریکا از برجام خارج شود ایران از برجام خارج نمی شود- آن‌ها هم خیالشان راحت بود که ایران از برجام خارج نمی‌شود لذا قرار شد اروپایی‌ها در برجام بمانند.

تلاش آمریکا و ایادی داخلی‌اش برای فشار اقتصادی روی مردم

این تحلیلگر سیاسی ادامه داد: اما طی یکسال هیچ تعهدی از تعهدات برجامی‌شان را انجام ندادند و در نتیجه تحریم‌های قبلی را برگرداندند و برای اینکه بتوانند ملت ایران مخصوصا طبقات متوسط و محروم -که عمدتا این‌ها هستند که پشتوانه‌های اصلی انقلاب و نظام هستند- را از پای در بیاروند، تحریم‌های جدید و فشارهای روانی وارد شد.

راونبخش اضافه کرد: از طرفی در داخل عناصر نفوذی‌شان با ورود به عرصه اقتصادی و چوب حراج زدن به دلار و افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی، زندگی مردم را تحت فشار خاص قرار دادند و اختلالاتی ایجاد کردند. افزایش قیمت کالاها تقریبا دو الی سه برابر شد در حالی که درآمد مردم افزایش پیدا نکرد و قاعدتا در چنین شرایطی فشار خاصی به مردم می‌آید.

وی اظهار داشت: در سناریوی آمریکا اینطور دیده شده بود که این شرایط موجب انفجار اجتماعی می‌شود و لذا این‌ها پیش‌بینی می‌کردند که ایران سال 97 تابستان داغی خواهد داشت، وقتی دیدند اتفاقی نیفتاد بعد گفتند در دی و بهمن شاهد اتفاقاتی خواهیم بود اما دیدند این هم نشد و حتی راهپیمایی 22 بهمن پاسخ محکمی به آمریکایی‌ها بود.

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) عنوان کرد: کار به جایی رسید که خود انگلیس‌ها مأموریت پیدا کردند که بیایند در بازار تهران گشت و گذاری بزنند و وضعیت بازار را رصد کنند و گزارش ببرند و ببینند آیا این گزارش‌هایی که به آن‌ها داده می‌شود گزارش‌های درستی است یا نه.

آمریکا اگر می‌دانست نتیجه این می‌شود هیچ‌وقت نخست‌وزیر ژاپن را به ایران نمی‌فرستاد

روانبخش خاطرنشان کرد: جمع‌بندی‌شان این بود که الان شرایطی است که فشارها خیلی بالا است و ملت ایران آمادگی تسلیم شدن دارد، هرچند راهپیمایی روز قدس هم به این‌ها نشان داد که ملتی که رمضان دارد و با زبان روزه اینچنین شور ایجاد می‌کند تسلیم نمی‌شود؛ اما بر اساس گزارش‌هایی که از سوی برخی سازشکاران داخلی به آن‌ها داده می‌شد جمع‌بندی‌شان این بود که الان فرصت خوبی است.

وی یادآور شد: لذا ترامپ که شماره تلفن می‌داد برای این بود که فکر می‌کرد جامعه ایران در شرایطی قرار گرفته که منتظر یک شماره تلفن است تا بیاید پای میز مذاکره و معامله کند اما وقتی ایران به شماره تلفن هم اعتنایی نکرد آمریکایی‌ها قاصد فرستادند اول وزیر خارجه آلمان به ایران آمد، بعد خود ترامپ به ژاپن رفت و نخست‌وزیر ژاپن را فرستاد.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: فرستادن نخست‌وزیر ژاپن معنا و مفهوم خاصی داشت چون ژاپن مورد حمله اتمی امریکا قرار گرفته بود و اینکه کشوری که مورد حمله اتمی قرار گرفته است، واسطه برای صلح شود؛ در واقع حامل این نکته بود که ما قرباینان اتمی امریکا هستیم و با توجه به پیشرفت‌هایی هم که داریم ما داریم به شما پیشنهاد می‌کنیم که بیایید با آمریکا کنار بیایید و با ترامپ مذاکره کنید.

روانبخش بیان کرد: بر همین اساس ترامپ فکر می‌کرد که با آمدن آقای آبه و این فشارهایی که در یکسال و اندی گذشته ایجاد کرده و اروپایی‌ها هم هیچ اقدام مثبتی برای ایران نکردند، الان شرایط پذیرش خواست‌های آمریکا است لذا ترامپ با امیدواری کامل وارد این سناریو شده بود و اگر فکر می‌کردند این اتفاق می‌افتد و نتیجه این می‌شود شاید هیچ‌وقت این کار را نمی‌کردند.

پاسخ منطقی رهبر انقلاب عزت و اقتدار ایران را به رخ دنیا کشید

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) تأکید کرد: رسانه‌های دنیا روی این سفر خیلی مأنور دادند از مدت‌ها قبل که ترامپ به ژاپن رفته بود و تا روزی که شینزو آبه به تهران آمد گویا قرار بود اتفاق بزرگی رخ بدهد. وقتی آبه به دیدار رهبر انقلاب رفت و ایشان حاضر نشدند نامه ترامپ را حتی دریافت کنند و پاسخی به ترامپ ندادند و این جمله که «من اصلا ترامپ را شایسته پیام نمی‌دانم» از سوی ایران اقتدار بسیار زیادی را به دنیا نشان داد چون همه دوربین‌های رسانه‌های دنیا روی این دیدار متمرکز شده بود کأنه قرار است دیدار رئیس‌جمهور آمریکا و رهبر ایران اتفاق بیفتد.

روانبخش اظهار داشت: پاسخ عزتمندانه رهبر انقلاب در این دیدار تا جایی که زبان بدن ایشان هم قابل توجه بود و صحبت‌های از موضع قدرت ایشان، به رسانه‌های دنیا نشان داد که ایران چه اقتداری دارد و به رغم فشارهایی که وجود دارد ایران زیر بار زور نخواهد رفت و این پیام مخابره شد که هیچ ملت آزاده‌ای حاضر نیست زیر فشار مذاکره کند آن هم مذاکره ای که تجربه بی صداقتی طرف مقابل را دارد.

وی افزود: رهبر انقلاب با منطق محکم و جهان‌پسند صحبت کردند که هر کس با هر ایده و عقیده و مذهبی این منطق عقلانی را می‌پذیرد که وقتی کشوری مثل آمریکا زیر میز می‌زند و مذاکرات و معاهدات قبلی را به هم می‌زند هیچ ملت آزاده و دولت عاقلی نمی‌رود دوباره با چنین دولتی سر میز مذاکره بنشیند و آن هم بر سر چیزهایی که او بخواهد.

هیچ ملت آزاده‌ای بر سر قدرت دفاعی‌اش مذاکره نمی‌کند

این تحلیلگر سیاسی اضافه کرد: قدرت دفاعی و موشکی یک کشور به مثابه ناموس آن ملت است و یقینا هیچ‌کس بر سر ناموس خود مذاکره نمی‌کند و و وقتی قدرت دفاعی نباشد همان بلایی سر کشور می‌آید که داعش بر سر برخی کشورها آورد، لذا هیچ انسان باغیرت و عاقلی حاضر نیست سر قدرت دفاعی‌اش به مذاکره بنشیند.

روانبخش با بیان اینکه رهبر انقلاب آب پاک را روی دست غرب و غربگرایان ریختند، خاطرنشان کرد: در این دیدار ایالات متحده آمریکا تحقیر شد و مردم دنیا عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران و ذلت آمریکا را دیدند.

وی تأکید کرد: این دیدار و این مواضع قاطع و عزتمندانه پیروزی بزرگی برای ملت ایران بود یکی از همین ژاپنی‌ها گفته بود «ای کاش ما هم رهبری مانند رهبر ایران داشتیم» و خیلی از ملت‌های دنیا آرزو می‌کنند کاش چنین رهبری در کشورشان داشتند و به او افتخار می‌کردند.

روانبخش گفت: خدای متعال می‌فرماید «لله العزه و لرسوله و للمؤمنین؛ عزت مخصوص خدا و رسول او و مؤمنان است» در اینجا اراده خداوند این بود که عزت ایرانیان را به رخ دنیا بکشد و استکبار را تحقیر و ذلیل کند.

انتهای پیام/

 رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.