Skip to Content

سخنان رهبر انقلاب نشان داد؛

منتقدان بخشش سربازفراری‌های تیم ملی حق داشتند


تأکید ایشان بر «عدم سهل‌انگاری با متخلفان» در حالی است که در همین یکی دو ماه پیش ـ همان طور که گفتیم ـ یک پرونده بزرگ از تخلف بازیکنان فوتبال در خصوص کارت‌های پایان خدمت بر‌ملا شد و در جای دیگر، مجلس پرونده «فساد فوتبال» را با سرنوشتی نا‌معلوم، ‌نزدیک به یک سال در دست دارد.

تیم ملی کشورمان این روز‌ها در کانبرا خودش را برای دیدار حساس با عراق در یک‌چهارم‌نهایی جام ملت‌های آسیا آماده می‌کند و امیدوار است با تلاش بازیکنان و حمایت هوادارانش، سرانجام طلسم چهل ساله قهرمانی در آسیا را بشکند. پیش از آغاز جام ملت‌ها، یکی از مسائلی که در کنار تدارکات ضعیف، عدم برگزاری بازی‌های تدارکاتی و نبود اردوهای مناسب، موجب اعتراض سرمربی تیم بود، محروم بودن چند ملی‌پوشی بود که به خاطر تخلف در دریافت کارت پایان خدمت، در حال از دست دادن جام ملت‌ها بودند؛ اما سرانجام بر خلاف انتقاد گسترده رسانه‌ها و فشار افکار عمومی، برخی مسئولان بلندپایه ورزشی و نظامی کشور دست به دست هم دادند تا در آستانه جام ملت‌ها، کارلوس کی‌روش همه بازیکنان مورد نظر خود را ‌داشته باشد.

به گزارش «تابناک»، در حالی که از روز برملا شدن پرونده «سربازی گیت» تا همین امروز، مردم و رسانه‌ها از مسئولان خواهان برخورد قاطع و بدون تبعیض با بازیکنان متخلف شده بودند، سرانجام این پرونده به نتیجه مطلوبی نرسید. بسیاری از متخلفان نهایتا تیمشان را عوض کردند و از یک تیم دولتی به یک تیم نظامی رفتند. حتی مهرداد پولادی هم که بعد از برملا شدن این ماجرا، حاضر به برگشت به کشور و تعامل با سازمان نظام وظیفه نشد، بدون هیچ‌ مشکلی، این روز‌ها با تیم ملی در استرالیاست. آن‌هایی که پا پیش گذاشتند تا مشکلات این متخفان را حل کنند، نظرشان این بود که مشکلی از مشکلات تیم ملی را حل کنند و دیگر آنکه بهانه‌ای به دست مربی پرتغالی تیم ملی ندهند، ولی همین رویکرد هم مورد پسند قاطبه مردم و افکار عمومی نبود.

حتی در این روزهایی که تیم ملی کشورمان با سه پیروزی پیاپی در جام ملت‌ها موجب شادی هواداران تیم ملی شده، در پیام‌هایی که خوانندگان برای خبر بازی تیم ملی می‌گذارند، هم نشانی از نظر مثبت مردم به این مسأله دیده نمی‌شود و پیام‌های فراوانی دیده می‌شود که از پیروزی تیمی متشکل بازیکنان متخلف چندان رضایت ندارند.

آنچه افکار عمومی را به این مسأله حساس کرده، تافته جدا بافته دانستن این عده از متخلفان نسبت به شهروندان عادی است. خیلی‌ها این پرسش را مطرح می‌کنند که اگر یک شهروند عادی هم با جعل یکسری ‌اسناد و بدون رفتن به خدمت سربازی، ‌کارت پایان خدمت می‌‌گیرند و حتی اقدام به خروج از کشور می‌کنند، آیا برخوردی مانند همین برخوردی که با فوتبالیست‌ها شده بود، با آن‌ها می‌شد؟

برخورد نکردن قانونی با این متخلفان موجب شده تا به ‌رغم موفقیت‌های تیم ملی در استرالیا، خیلی‌ها نظر چندان مثبتی به تیم ملی و نتایج آن نداشته باشند. در مقابل این عده، اما مسئولان بلندپایه‌ای حضور دارند که ‌پادرمیانی خود را لطفی می‌دانند که در حق تیم ملی کرده‌اند؛ از مسئولان فدراسیون و وزارت ورزش بگیر تا مقامات بلندپایه نظامی در روزهای بدرقه تیم ملی با افتخار از تلاش‌هایشان برای بخشیدن موقت این فوتبالیست‌ها و اعزام تیم کامل به استرالیا خبر می‌دادند و منتقدان را بعضا به بهانه‌جویی متهم می‌کردند با پیش کشیدن بحث‌ «تیم ملی» سعی در توجیه عمل خود‌ داشتند.

در حالی‌که در این روز‌ها و با حضور تیم ملی در استرالیا، رسانه‌ها همه‌جانبه به حمایت از تیم ملی پرداخته‌اند و پیگیری مطالباتی از این دست را به بعد از پایان حضور تیم ملی در استرالیا منوط کرده‌اند، سخنان مهم و تأثیرگذار رهبر انقلاب در جمع ورزشکاران بر درست بودن این انتقادات صحه گذاشت.

همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح امروز دیداری با قهرمانان و ورزشکاران مسابقات آسیایی و پاراآسیایی اینچئون داشت و ضمن تقدیر از این قهرمانان در سخنانی رهنمودهای ارزشمندی‌ هم ارائه نمودند.

ایشان در بخشی از بیاناتشان فرمودند: «پرهیز از تخلفات قانونی در عرصه‌های بین‌المللی و همچنین در عرصه‌های داخلی ورزشی و لزوم برخورد قاطع با متخلفین‌ در برخورد با متخلف نباید هیچ ملاحظه و سهل‌انگاری شود، زیرا تخلف قابل قبول نیست؛ اعم از تخلف مسئولین یا غیر مسئولین، زبدگان یا غیرزبدگان و قهرمانان سیاسی، ورزشی‌ و یا علمی و صنعتی‌».

تأکید ایشان بر «عدم سهل‌انگاری با متخلفان» در حالی است که در همین یکی دو ماه پیش ـ‌‌ همان طور که گفتیم ـ یک پرونده بزرگ از تخلف بازیکنان فوتبال در خصوص کارت‌های پایان خدمت بر ملا شد و در جای دیگر، مجلس پرونده «فساد فوتبال» را با سرنوشتی نا‌معلوم، ‌نزدیک به یک سال در دست دارد. آنچه مشخص است پیام رهبر معظم انقلاب برای مسئولان و دست‌اندرکاران مملکت واضح و مشخص است: «تخلف قابل قبول نیست و در برخورد با متخلف، نباید هیچ ملاحظه و سهل‌انگاری شود».

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.