Skip to Content

در حاشیه رحلت آیت‌الله ابوترابی؛

مصیبتی که می‌تواند جرقه آگاهی‌بخشی به جوانان یزدی شود


آیت‌الله ابوترابی،بحقّ، از جمله پرورش یافتگان در دامان دارالعباده است که شخصیت وی در ابعاد گوناگون از جمله پرهیزگاری و بصیرت سیاسی می‌تواند – و باید- چراغی فراروی دیگران به ویژه نسل جوان باشد تا مانع به بار نشستن مکاید بدخواهان گردد.

میبد خبر؛ رحلت عالم ربانی و بابصیرت مرحوم آیت الله میرزاحسن ابوترابی اگرچه برای مردم دارالعلم یزد و دیار دارالعباده داغی سنگین به شمار می‌آید، اما می‌تواند تلنگری به مسئولان ارشد استان باشد تا برای شناساندن بیشتر ابعاد مختلف این چهره‌های بابرکت و فرزانه به جامعه بکوشند.

 

آیت الله ابوترابی عالمی فاضل، خودساخته و بابصیرت بود که از همان دوران جوانی با شور و نشاطی خاص در مسیر خدمت به دین و نهضت اسلامی گام برداشته و در این راه تحمل مصائبی همچون دشواری‌های حبس در زندان طاغوت را نیز بر خود هموار ساخته بود.

 

ایشان پس از پیروزی انقلاب نیز با تمام توان در خدمت نظام اسلامی بود و با تلاش برای تقویت بنیه‌های دینی و اعتقادی مردم استان، توانست گام‌های برجسته‌ای در این مسیر بردارد. هنوز طنین صدای این مرد پرهیزگار  درخاطره ها به گوش می‌رسد که با بیانی صمیمی و بی تکلف در برنامه‌های رادیو حضور می‌یافت و جرعه‌های آگاهی‌بخشی از معارف و احکام شرعی را در کام مشتاقان و شیفتگان آموزه‌های دینی فرو می‌ریخت.

 

این مرد بزرگ در عرصه سیاست نیز بصیرتی بس ستودنی داشت و هیچگاه دست و پنجه نرم کردن با بیماری‌های گوناگون و زمین‌انداز را توجیهی برای دوری گزیدن از مسائل جامعه و دغدغه‌های دینی و ملی قرار نداد. از همین رو بود که هنگام بروز برخی کم‌لطفی‌های مسئولان در حق شهدای گمنام که به میهمانی دارالعباده یزد آمده بودند، با وجود همه دشواری‌ها از بستر بیماری برخاست تا گامی هرچند به ظاهر کوچک در راه قدرشناسی از آن مجاهدان بردارد و مانع استمرار بدسلیقگی‌ها در تعیین محل تدفین پاره‌های گمنام تن ملت گردد.

 

آیت‌الله ابوترابی ،بحقّ، از جمله پرورش یافتگان در دامان دارالعباده است که شخصیت وی در ابعاد گوناگون از جمله پرهیزگاری و بصیرت سیاسی می‌تواند – و باید- چراغی فراروی دیگران به ویژه نسل جوان باشد تا مانع به بار نشستن مکاید بدخواهان گردد. اگرچه برای شناسایی بیش از پیش اسوه‌هایی این‌چنین همه باید به فراخور توان خود گام بردارند، اما تردیدی نیست که مسئولان و نهادهای حکومتی به واسطه در اختیار داشتن اختیار و امکانات فراوان، می‌توانند در کنار حوزه‌ علمیه یزد  نقش برجسته‌تری ایفا کنند.

 

از این رو انتظار سنگینی نیست اگر از متولیان امور و مسئولان استانی درخواست شود تا با واکاوی ابعاد شخصیتی این عالم پرهیزگار به ویژه در زمینه‌های اخلاقی و بصیرت سیاسی، آن‌ را با متدهای نوین و در قالب‌های هنری و نوشتاری از جمله تهیه کتاب‌‌ و سریال‌ متناسب با مقاطع سنی گوناگون، در معرض شناخت همگان بخصوص نسل جوان و نوجوان دیارمان قرار دهند، تا این نسل تاثیرگذار با تامل در این‌گونه چهره‌های دست‌یافتنی وجوه مثبت شخصیت آن‌ها را سرمشق زندگی و خط‌مشی‌های خود قرار دهند.

 

این انتظاری واقع‌بینانه و مفید از مسئولان استان است که می‌تواند به سهم خود در نزدیک ساختن بیش از پیش جوانان این خطه به الگوهای برجسته بومی موثر واقع شود؛ اگرچه اقدامات فراموش‌شده‌ای همچون اعلام عزای عمومی به مناسبت درگذشت این عالم پارسا نیز می‌توانست کنجکاوی و اشتیاق نوجوانان و جوانان این خطه برای آشنایی با شخصیت ایشان را شدت بخشد.

 

نویسنده: حامد اردکانی
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.