Skip to Content

امام جمعه قم:

مسئولیت شکست مذاکرات بر عهده آمریکاست/مردم ایران عزت خود را قربانی نمی‌کنند


آیت الله اعرافی در خطبه های نماز جمعه قم گفت: مسئولیت شکست، بر عهده قدرت‌های غربی نیست بلکه فقط بر عهده آمریکای جنایتکار خواهد بود.

به گزارش میبد خبر به نقل از خبرگزاری فارس ، آیت‌الله علیرضا اعرافی ظهر امروز در خطبه نخست نمازجمعه این هفته قم که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد اظهار کرد: هنوز آن طور که باید و شاید دستگاه‌های مسئول در حوزه نظام خانواده فعال نیستند در حالی که تشکیل خانواده‌ای آرام و مبتنی بر دستورات اسلامی، علاوه بر اینکه همت فرد، فرد جامعه را می‌طلبد، نیازمند فرهنگ‌سازی و اقدامات اجرایی دستگاه‌های مسئول نیز هست.

وی افزود: ثواب صابران بزرگی همچون ایوب پیامبر، شاکران بزرگ، جهاد در راه خدا، شهادت در راه الله، عبادت برای حضرت حق، محشور شدن با اولیای الهی، رفع عذاب قبر و درجه‌ای ویژه در نزد خدا برخی از اجر و ثوابی هستند که در روایات اسلامی برای صبر در زندگی خانوادگی ذکر شده‌اند.

امام جمعه قم با بیان اینکه کم ظرفیتی عامل صبور نبودن همسران در محیط خانواده است گفت: حتی یک تندی رفتار و بی‌اخلاقی میان زن و شوهر، ممکن است نزاع‌های فراوانی در پی داشته و بنیان خانواده را از هم بپاشد.

وی در خطبه دوم ضمن گرامیداشت هفته‌های جهادکشاورزی، هلال احمر و محیط زیست ادامه داد: حوزه‌های علمیه باید در زمینه فقه محیط زیست تلاش کنند و جامعه نیز بداند که این مقوله جزو مهمترین مسائل پیش روی ماست؛ رهبر معظم انقلاب سال گذشته چندین سال در مورد حفاظت از محیط زیست سخنرانی و ابعاد مختلف آن را تبیین کردند زیرا آینده ما در گرو توجه به محیطی است که در آن زندگی می‌کنیم.

اعرافی با تاکید بر پیوست زیست محیطی به همراه تمام پروژه‌های عمرانی و شهری عنوان کرد: فرهنگ صیانت از محیط زیست باید در جامعه ما تجلی یابد.

خطیب جمعه قم به مذاکرات هسته‌ای پرداخت و خاطرنشان کرد: ملت ایران بر نکاتی در باب مذاکرات تاکید دارد؛ نخست اینکه تیم مذاکره‌ کننده باید پشتوانه‌ای محکم داشته باشد و وحدت ملی این امر را محقق می‌کند، دیگر اینکه تیم مذاکره‌ کننده باید بداند مطالباتی که در مجلس یا مجامع عمومی مطرح می‌شوند به نفع کشور بوده و دنیا هم باید بداند که مردم ایران در کمال بیداری، مطالبات خود را دنبال می‌کنند و ذره‌ای از آن کوتاه نخواهند آمد.

وی با بیان اینکه تحریم‌های آمریکایی‌ها علیه ایران بسیار ظالمانه هستند گفت: این تحریم‌ها را می‌توان جنایت علیه بشریت دانست زیرا خودشان هم معترفند که سخت‌ترین تحریم‌ها را اعمال کرده‌اند و هرچند این نکته صحیح است اما تقاضا این است که مسئولان کشور از هر تریبونی که اشاره به این موارد می‌کنند، همزمان اعلام کنند ملت ایران حتی در برابر سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ مقاومت خواهد و آمریکا آرزوی تسلیم ما در برابر خود را به گور می‌برد.

اعرافی افزود: باید به ابعاد مختلف تحریم‌ها توجه داشت و همزمان مقاومت ملت را هم مدنظر داشت زیرا مردم ایران عزت خود را قربانی نمی‌کنند چون درس‌آموخته مکتب اباعبدالله(ع) و امام راحل هستند و در سایه رهبری‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به راه خود ادامه می‌دهند؛ مذاکره‌کنندگان بدانند که اتکا به قدرت لایزال الهی به پشتوانه جوانان رشید ایرانی راه پیروزی است.

امام جمعه قم با تاکید بر تکیه بر اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: اقتصاد کشور باید بر عناصری بنیان گذاشته شود که تب و تاب‌های بین‌المللی بر آن کمترین تاثیر را داشته باشند.

وی اقتصاد دانش‌بنیان استوار و بریده از نوسانات خارجی را مورد توجه قرار داد و گفت: همه دنیا بداند ایران و مسئولان جمهوری اسلامی با راهنمایی‌های رهبر معظم انقلاب نرمشی قهرمانانه را در پیش گرفته‌اند اما زیر بار ظلم و زیاده‌خواهی نمی‌روند و آمریکا هم بداند اگر این مذاکرات به نتیجه نرسید، ایران از پا در نمی‌آید و مسئولیت شکست، بر عهده قدرت‌های غربی نیست بلکه فقط بر عهده آمریکای جنایت‌کار خواهد بود.

اعرافی در بخش دیگری از سخنان خود به تجاوز آل سعود به یمن اشاره و اظهار کرد: سعودی‌ها وارد میدانی مین‌گذاری شده و خطرناک شده‌اند، اربابان آمریکایی‌شان امروز به آنها می‌گویند ارزیابی شما صحیح نبوده و نمی‌توان با یک هجمه انصارالله را نابود کرد.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه خطاب به آل سعود گفت: در همه اهدافی که مدنظر داشتید شکست خورده‌اید و امروز بیشتر استان‌های یمن در اختیار نیروهای مردمی و ارتش این کشور است و منصور هادی هیچ جایگاهی در میان مردم یمن ندارد و علاوه بر این شهرهای عربستان هم ناامن شده‌اند، مصلحت آن است که همین جا از اشتباه راهبردی که داشته‌اید بازگردید و دست از جنایت وحشیانه‌ بردارید زیرا تکیه به آمریکا راه به جایی نمی‌برد و در حال حاضر ایالات متحده پیشنهاد مذاکره با انصارالله را مطرح کرده است.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.