Skip to Content


مسجد ریاست جمهوری به زیلوی بافت میبد مفروش شد


زیلویی که در مدت ۲۰ روز توسط هنرمندان زیلوباف میبدی در اندازه ۶۷ متر در کارگاه زیلوبافی یزد بافته شده بود، در مراسمی به مسجد ریاست جمهوری انتقال و آن مکان با زیلو مفروش شد.

به گزارش میبد خبر، «محمد رضا دهقان مهرجردی» معاون صنايع دستي اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در اين رابطه تصريح كرد: این زیلو  به صورت دو قطعه ۱۲ متری و پنج قطعه ۶ متری و یک قسمت قوس‌دار توسط هنرمندان زیلوباف میبدی بافته و مسجد ریاست جمهوری با آن مفروش شد.

وي اضافه کرد: زیلوی اهدایی کاملا با دست و به روش سنتی بافته شده و دارای نقش زلفک به رنگ سفید آبی است .

دهقان مهرجردی با اشاره به اینکه این زیلو از پنبه کامل تهیه شده است، اظهار كرد: در زیلوبافی به علت کاربرد پنبه به عنوان عنصر اولیه بدون پرز در بافت، سلامتی بافنده و مصرف‌‌کننده به مخاطره نخواهد افتاد و به همین دلیل است که امروزه زیلو را فرش سلامت نامیده‌اند .

این مقام مسئول با بیان این که حمایت‌های بی‌دریغ معاونت صنایع دستی و دولت تدبیر و امید در چهار سال اخیر از هنرمندان و بافندگان زیلو و همچنین اعطای وام و آموزش این رشته به علاقه مندان جوان و زنان روستایی باعث رونق هنر زیلوبافی در استان شده است، گفت: این حمایت ها به گونه‌ای بوده است که اکنون دو مجتمع کارگاهی  با بافندگی بانوان در شهر میبد یزد مشغول به تولید و بافت زیلو است و تعداد زیادی هم در خانه به عنوان مشاغل خانگی در این رشته مشغول فعالیت هستند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در ادامه افزود: علت این که اکثر مساجد و زیارتگاه های ایران و حتی خارج از ایران مانند کربلا، نجف و سامرا با زیلو مفروش می‌شوند، همان سادگی و بی پیرایگی است که مختص خانه خداست و آرامشی است که رنگ آبی زیلوها به انسان می‌دهد .

دهقان مهرجردی در پایان عنوان کرد: از آنجا که مسجد ریاست جمهوری، هم محل نماز خواندن بسیاری از مهمانان رسمی کشور و هیات‌های خارجی بوده و هم محل بجا آوردن نماز توسط رییس جمهور، وزرا و کابینه است، بنابراین بهترین محل برای معرفی این هنر و رشته صنایع دستی کشور و نیز شناخت بیشتر صنایع دستی ایران است. 

ایسنا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.