Skip to Content


مسجد دهنو ده آباد در میبد مرمت می شود


سرپرست اداره میراث ‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میبد از آغاز فصل جدید مرمت مسجد تاریخی دهنو این شهرستان با رویکرد حفاظت و استحکام بخشی معماری این مسجد خبر داد .

به گزارش میبد خبر،  «رسول مشتاقیان» ضمن اعلام این خبر در خصوص مسجد تاریخی دهنو میبد توضیحاتی ارائه كرد و گفت: مسجد دهنو یکی از شاهکارهای معماری دوره آل مظفر است که در محله ده آباد شهرستان میبد واقع شده است .

وي پویايي و بکر بودن فضاهای مسجد را از خصوصیات بارز این مسجد تاریخی عنوان کرد و افزود: در این فصل از مرمت، عملیات استحکام بخشی و ساخت پشت بند خشتی گنبدخانه مسجد و همچنین مرمت راه پله‌ها با همکاری و نظارت پایگاه پژوهشی شهر تاریخی ميبد انجام خواهد شد .

مشتاقیان با اشاره به این که پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی میبد با هدف مدیریت حفاظت از میراث شهری، تاریخی و منظر فرهنگی، با عنوان مدرسه حفاظت معماری گلین و مرمت شهری فعالیت می‌کند، تصریح کرد: مسجد تاریخی دهنو، اولین کارگاه زنده حفاظت و مرمت پایگاه پژوهشی شهر تاریخی ميبد است.

این مقام مسئول در ادامه با بیان این که این مسجد دارای گنبدخانه، ایوان، صحن، گرمخانه و ورودی است، گفت: گنبدخانه مسجد توسط درگاهی که در بالای قرائت‌خانه قرار دارد، به ایوان متصل می شود و فرم کلی ایوان به صورت چهار ایوانه است که رفیع‌ترین و عریض‌ترین ایوان‌ها، ایوان جنوبی متصل به گنبدخانه است و بعد از آن ایوان شمالی است که پس از عبور از فضای کریدور به ورودی اصلی منتهی می‌شود.

مشتاقیان افزود: در روبروی دو ایوان شرقی و غربی نيز دو درگاه وجود دارد که درگاه غربی ورودی گرمخانه مسجد بوده و درگاه شرقی ورودی دوم (زنانه) مسجد است.

گفتني است، مسجد دهنو ده آباد شهرستان میبد در بهمن ماه سال ۱۳۸۲ با شماره ۱۰۸۷۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ایسنا

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.