Skip to Content

گزارشی به مناسبت هفته معلولین؛

مرکز خیریه محبت نیازمند دستان یاری رسان شماست+ تصاویر


گفتیم در هیاهوی داغ این روزهای کشورمان که فقط مشکلمان گرانی نان و روز دانشجو شده، برای تهیه گزارش به مرکز خیریه محبت برویم. مرکزی که در غربی ترین نقطه شهر میبد و در نقطه ای دور از همه قرار دارد گرچه مردم شهر بفروئیه به این مکان نزدیک ترند!

به گزارش خبرنگار میبدخبر: با اعلام روز جهانی معلولین توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۲م، بارقه امید تازه‌ای در روح و روان آحاد این جامعه دمیده شد. هدف از برگزاری این روز تعمیم شناخت جوامع و اقشار مردم از نیازها و فعالیت‌های معلولین و نیز آشنا شدن خود معلولین نسبت به حقوق مادی و معنوی خودشان و راه‌کار برای رفع موانع و آسیب‌ها بیان شد.

۱۲ آذر به عنوان روز جهانی معلولین، هشتم مهرماه به عنوان روزجهانی ناشنوایان و ۲۳ مهر ماه روز جهانی نابینایان اعلام شده است.

روزهایی که سپری می کنیم هفته معلولین در کشورمان نام گذاری شده است. قشری از جامعه که در اکثر اوقات مورد غفلت واقع می شوند.

انسان هایی که در بین ما و در جامعه ما زندگی می کنند. خیلی وقت ها از روی ترحم به برخی از آنها نگاه می کنیم و شاید از اینکه خودمان سالم هستیم خدا را شکر می کنیم؛ همین و بس.

انسان هایی که توانمندی های بالقوه ای در وجودشان نهفته که بسیاری از افراد سالم جامعه قادر به انجام آن نیستند و فقط انگشت تحیر به دندان می گیرند و از این همه توانایی شگفت زده می شوند. معلولانی که در مسابقات قرآنی، ورزشی، فرهنگی و ... حائز مقامات ملی و بین المللی هستند.

یکی از مکان هایی که برای نگهداری معلولان ذهنی در شهرمان است؛ مرکز خیریه محبت است. مکانی که در جلوی چشممان نیست تا شاید با دیدنش گاهی وقت ها به خودمان بیاییم و اگر در توانمان باشد مشکلی از آنها را حل کنیم.

گفتیم در هیاهوی داغ این روزهای کشورمان که فقط مشکلمان گرانی نان و روز دانشجو شده، برای تهیه گزارش به مرکز خیریه محبت برویم. مرکزی که در غربی ترین نقطه شهر میبد و در نقطه ای دور از همه قرار دارد گرچه مردم شهر بفروئیه به این مکان نزدیک ترند!

مرکزی که به یمن شهر شدن بفروئیه و قرار گرفتن بخشداری بفروئیه در روبروی آن اطرافش در حال زیباسازی است. بلواری کشیده شده و جاده اش هم آسفالت شده است. اما همین چند صبا پیش بود که باید از پسته زارهای حسن آباد عبور می کردی و پس از عبور از یک جاده باریکی که به سمت بفروئیه ختم می شد در کنار پاسگاه بفروئیه مکانی بود که معلولان ذهنی را در آنجا نگهداری می کردند. اگر از آسمان میبد به این مکان نگاه کنید در میان پسته زارهای بفروئیه و حسن اباد یک ساختمانی وجود دارد که  تک و تنها در میان انبوه از درختان قرار دارد، مکانی خاص برای انسان هایی خاص.

این هفته به نام آنهاست گرچه مردم نیک اندیش میبد در اعیاد و مناسبت های مختلف با اهداء نذورات خود به این مرکز یاری رسان دست اندرکاران آن هستند اما این ها کافی نیست.

در گفتگویی که با خانم اعظم زارعی حرفه آموز این مرکز داشتیم وی برایمان گفت که 15 مددجو روانی مزمن با مربیانمان همکاری می کنند. این مددجویان در زمینه های نقاشی، عروسک سازی، بافتنی، کوبلن، سرمه دوزی، پولک دوزی، گلیم بافی مشغول به فعالیت اند.

مدیران این مرکز به علت کمبود جا و مشکلات عدیده دیگر در حال ساخت مکانی جدید برای این قشر آسیب پذیر جامعه هستند.

دست توانمند خیرین میبدی باید بار دیگر از آستین درآید و بارقه های امید را به این انسان هایی که در اطراف مان زندگی می کنند بدمد.

 

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 1.0 stars out of 5.


محمد رضا دهستانی
به احترام تمام مادران این سرزمین
اکران فیلم سینمایی شیار 143 در اردکان
نویسنده و کارگردان: نرگس آبیار
بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در سی و دومین جشنواره فیلم فجر

زمان: 20الی 22 آذرماه 93
سانس ها : 16 الی 18 - 18 الی 20 - 20 الی 22
مکان: کانون امام خمینی (ره) اردکان

محل تهیه بلیط:
در میبد » دفتر پدیده کار گستر کویر میبد

در اردکان:
کلوپ آوا » خیابان امام خمینی
فروشگاه بوستان یاس » میدان 15 خرداد، جنب مسجد جعفرزاده
گروه طیف » خیابان امام خمینی

09138585898
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۳/۰۹/۱۸ ۰۱:۰۱