Skip to Content

اولین گلفروش میبد و اردکان؛

مردم میبد استقبال خوبی در خصوص خرید گل دارند/ شهرداری توجه کافی به فضای سبز و نحوه خرید نهال ندارد


یک فعال در صنف گل و نهال می گوید: شهرداری میبد خرید گل و گیاه را بدون کارشناسی و با هزینه‌های چند برابر انجام می‌دهد. در بحث فضای سبز میبد درختانی کشت می‌شود که جوابگوی شرایط منطقه نیست.

به گزارش ميبد خبر به نقل از نارین خبر، نامش علی فلاح است؛ ۴ فرزند دارد و چند سالی است که بازنشسته شده. می‌گوید به خاطر علاقه‌ای که به گل و گل‌فروشی داشته، این کار را به‌عنوان شغل دومش انتخاب کرده است. آن‌طور که خودش می‌گوید، فعالیت خود را به‌عنوان اولین گل‌فروش در شهرهای میبد و اردکان آغاز کرده و افراد زیادی را برای فعالیت در این شغل دعوت و راهنمایی نموده است. خبرنگار نارین در آستانه روز درختکاری گفتگوی کوتاهی را با وی انجام داده است که در ادامه می‌خوانید.

گل فروش میبدی (1)

آقای فلاح، ضمن عرض سلام بفرمایید دقیقاً چند سال است که گل‌فروشی می‌کنید.

با سلام و عرض تشکر؛ بنده سال ۱۳۶۴ اولین گل‌فروشی را در میبد راه‌اندازی کردم بعد هم در اردکان با همکاری برادرم یک واحد گل‌فروشی دایر نمودیم.

چرا گل‌فروشی، در کل هدف شما از ورود به این شغل چه بود؟

واقعیت این است که من به گل و نهال علاقه داشتم. بیشتر هم مایل بودم مردم را برای خرید گل ترغیب کنم.

از این شغل راضی هستید؟

بله. اوایل که گل‌فروشی را راه‌اندازی کرده بودیم شاید در ماه ۱۰۰۰ تومان فروش نداشتیم. اما الآن وضعیت بهتر شده. مردم استقبال خوبی نسبت به خرید گل و گیاه دارند.

گل فروش میبدی (4)

مردم بیشتر گل طبیعی خرید می‌کنند یا مصنوعی؟

الآن مردم بیشتر گل طبیعی را می‌خرند.

بیشترین مشتریان شما جوان‌ها هستند یا افراد سالمند؟

بیشتر جوان‌ها خریدار گل هستند. اما سالمندان نیز برای خرید درخت سری به ما می‌زنند.

شما تولید گل هم انجام می‌دهید؟

نه. متأسفانه به خاطر کمبود آب این امکان برای ما فراهم نشده است. چندین دفعه برای تولید گل به جهاد کشاورزی مراجعه کرده‌ایم. انصافاً برای همکاری تمایل داشتند. اما مشکل اصلی مسئله آب است. می‌گفتند که اگر زمین و چاه آب داشته باشید تسهیلات به شما می‌دهیم. آمادگی تولید برخی گل‌ها که با منطقه سازگاری داشته باشند را داریم. اما به دلیل مشکل آب هنوز نتوانسته‌ایم کاری از پیش ببریم.

وضعیت گل و گل‌فروشی در میبد چگونه است؟

عرض کردم. الآن خیلی خوب شده. مردم میبد استقبال خوبی در خصوص خرید گل دارند. گل‌فروشی هم نسبت به جاهای دیگر زیاد شده است، حتی مردم از شهرهای اطراف هم برای خرید گل به میبد می‌آیند.

گل فروش میبدی (8)

نظر شما در خصوص فضای سبز میبد و گل‌کاری‌های شهری چیست؟

متأسفانه شهرداری میبد که عمده خریدار گل است، تعامل لازم را با ما ندارد. خودش اقدام می‌کند و بدون توجه کافی از بیرون خرید می‌کند. ما الآن ۲۴ سال است که در این حوزه فعالیت داریم و می‌توانیم کمک‌کار شهرداری باشیم. به شورای شهر هم گفته‌ایم اما هیچ اقدامی انجام نداده‌اند.

شهرداری خرید گل و گیاه را بدون کارشناسی و با هزینه‌های چند برابر انجام می‌دهد. متأسفانه در بحث فضای سبز میبد درختانی کشت می‌شود که جوابگوی شرایط منطقه نیست. اصلاً هم از نظرات و تجربه دیگران استفاده نمی‌کنند. در بسیاری از مسیرها درختان خشک‌شده و سال‌هاست جایگزین آن‌ها کاشته نشده است. درختان کاج که کثیفی زیاد دارند را می‌کارند و از درختان دیگر نظیر نارون استفاده نمی‌کنند. در طول سال چندین میلیون تومان هزینه می‌شود، اما کسی پیگیر نیست که چه اندازه این هزینه‌ها فایده دارد.

سال گذشته شهرداری برای مسیری بیش از ۵۰ هزار نهال خریداری کرده، اما مشخص نیست چقدر آن کاشته شده یا خشک‌شده است. اگر هر ۲۰ سانتی‌متر هم نهال کاشته بودند بایستی ۵ کیلومتر نهال‌کاری می‌شد، متأسفانه گاهی درختانی که بیش از پنج هزار تومان ارزش نداشته‌اند را نزدیک به ۱۲ هزار تومان خریداری می‌کردند. معلوم نیست چه کسانی فاکتورسازی می‌کنند. من از شهرداری می‌خواهم از تجربیات ما استفاده کند. بنده حاضرم به‌صورت رایگان با آن‌ها همکاری نمایم و آن‌ها را برای خرید ارزان به محل‌های موردنظر معرفی کنم.

در آستانه روز درختکاری هستیم. توصیه شما به مردم و مسئولان چیست؟

عرض من این است که هر فرد میبدی اگر می‌تواند حتی یک درخت بکارد، همچنین شهرداری با کسانی که اقدام به قطع درختان می‌کنند، برخورد جدی‌تری داشته باشد. واقعاً برای کاشت و پرورش یک درخت هزینه‌های زیادی صورت می‌گیرد، ما باید در حفظ درختان تلاش بیشتری انجام دهیم.

گل فروش میبدی (3)گل فروش میبدی (5)گل فروش میبدی (6)گل فروش میبدی (7)گل فروش میبدی (9)گل فروش میبدی (10)
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.