Skip to Content


مراسم نقد کتاب ممد یزدی در باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزارشد


جلسه نقد کتاب ممد یزدی خاطرات آزاده سرافراز محمددهقانی فیروزآبادی امروز هفتم مهرماه ۹۹مصادف با هفتمین روز هفته دفاع مقدس در باغ موزه دفاع مقدس تهران با حضور دکتر محمدرضا سنگری صاحب نظر و نویسنده و جمعی از استید برجسته برگزار گردید.

به گزارش میبدخبر، تازه ترین تالیف حجت الاسلام یوسف بدرالدین که در آن به خاطرات هشت ساله اسارت جناب آقای حاج محمد دهقانی فیروز آبادی پرداخته شده است  با همکاری خانه کتاب وموسسه فرهنگی پیام آزادگان درباغ موزه دفاع مقدس همزمان باهفته دفاع مقدس برگزارشد.
دراین جلسه دکترمحمد رضا سنگری ازپژوهشگران واساتید دانشگاه به عنوان منتقد این اثر با تبریک به حجت الاسلام بدرالدین درخلق این اثر گفت:یکی از برکات انقلاب اسلامی این است که روحانیت درحوزه ذوق وهنر وادبیات خوش درخشیدند وبه عنوان نمونه درعرصه شعر امروز آثار شاعران روحانی رامی توان درچندین مجلدجمع آوری کرد. وی درادامه افزود: این امر نشان از ورود جدی روحانیون خوش ذوق درعرصه فرهنگ است که ازجمله آنها می توان به استاد زکریا اخلاقی که همانند نویسنده ممد یزدی از دیار هنرپرور میبداست اشاره نمود.
این استاد دانشگاه حضور روحانیون درعرصه نویسندگی بخصوص حوزه دفاع مقدس را نیز تاثیر گذاردانست وگفت:درحوزه نویسندگی، روحانیون حضور کمتری داشته اند ومن از این بابت به حجت الاسلام بدرالدین به خاطره حضور موفقشان دراولین اثری که خلق کرده اند تبریک می گویم.
این استاد پژوهشگرسپس به بیان نکات ممتاز کتاب ممد یزدی پرداخت وگفت:اولین ویژگی این اثر، قلم روان نویسنده آن است  که با نثری ساده و روان به ساختار بیانی کتاب جذابیت بخشیده وآن را خواندنی تر کرده است.
ایشان با اشاره به این که متاسفانه دردهه های 80و90عمده کتاب خاطرات دفاع مقدس به سبک زندگی نامه نوشته شده است ونویسنده از ابتدای ولادت راوی تا مقطع حضور وی دردفاع مقدس را نگاشته مراسم نقد کتاب ممد یزدی که علاوه برافزایش حجم کتاب به خواننده اطلاعات غیر ضروروگاهآ خسته کننده می دهد گفت: یکی دیگر از امتیازات این اثر آن است که نویسنده ازهمان ابتدا سراغ موضوع اصلی یعنی حضور آقای دهقانی دربسیج رفته ودرادامه خواننده را باهشت سال اسارت اوهمراه می کند.
وی صداقت را ازدیگر نکات ارزشمند این اثر دانست وگفت:شاید بعضی نویسندها بخشی از زوایای شخصیتی روای یا خاطرات اورا ازخواننده پنهان می کنند ولی نویسنده  ممد یزدی صادقانه زوایای مختلف شخصیت راوی را برای خواننده روشن نموده واز بیان واقعیت های اسارت امتناع ننموده است که ازجمله آنها می توان به موضوع سیگاری بودن راوی قبل از اسارت ونیز وجود اسرایی که با عراقی ها همکاری می کردند وعلیه دیگر اسرا جاسوسی می کردنداشاره نمود.
ایشان درپایان چند پیشنهاد برای چاپ های بعدی این اثر ارائه کردند که از جمله آنها معرفی بیشتر افرادی که نامشان درکتاب آمده است وپایان بندی این اثر با بیان زندگی راوی بعد از اسارت بود.
وی همچنین بیان مراحل جمع آوری وتالیف این اثر وارائه گزارش کار ازسوی نویسنده درمقدمه یا پیشگفتار کتاب برای استفاده نویسندگان جوان دراین حوزه را نیز مهم دانستند.
در ادامه نویسنده این کتاب در مورد انگیزه خود برای تالیف این اثر گفت:اگرچندین تالیف در حوزه های مختلف داشتم اما همواره وظیفه خود میدانستم تا در حوزه دفاع مقدس نیز تالیفی داشته باشم وافتخار آشنایی با آقای دهقانی این مهم را برایم فراهم نمود .
وی در خصوص نام ممد یزدی برای این اثر گفت:این نام پیشنهاد آقای احمد یوسف زاده نویسنده کتابهای آن 23 نفر واردوگاه اطفال بود که حتی مقدمه کتاب را هم ایشان نوشتند.
کتاب ممدیزدی فروردین ماه 99از سوی انتشارات پیام آزادگان درتیراژ1000نسخه  به چاپ رسیده است که با استقبال عمومی مواجه شده است ودرآستانه چاپ دوم می باشد.
خاطر نشان می شود ممد یزدی دوازدهمین تالیف حجه الاسلام بدرالدین میباشد وهم اکنون نیز در حال نگارش خاطرات جانباز سید محمود حسینی نسب وسردار بوستانی می باشد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.