Skip to Content

صبح جمعه صورت می گیرد؛

مراسم "آب و جاروی کوچه های میبد" برای عزادارن حسینی


مراسم "آب و جاروی کوچه های میبد" برای عزادارن حسینی رسم زیبای هر ساله زنان محله های مسیر مهدیه تا امامزاده اینست که هر ساله با آب و جارو کردن، کوچه پس کوچه های بافتهای قدیم میبد را برای عبور سینه زنان و عزاداران امام حسین (ع) آماده می کنند.

به گزارش "میبدخبر"، مراسم "شاه حسن، شاه حسین" سنت و رسمی قدیمی است که بشنیغانی ها و میبد بالایی ها برای نشان دادن عزا و ماتم خود نسبت به شهادت حضرت سیدالشهدا(ع) و یارانش از سالیان دور به پا می دارند.
این مراسم جالب و بومی در امام زاده سید صدر الدین قنبر برگزار می شود و عزاداران که متشکل از اعضای تمام هیئات عزاداری بشنیغان و میبدبالا می باشند از محله میبد بالا با خواندن نوحه مخصوص آن شب از محرم به صورت دسته جمعی، به سمت امام زاده مذکور حرکت می کنند.
پیشاهنگان این عزاداران را جمعی از سادات تشکیل می دهند و وقتی عزاداران به محوطه امام زاده می رسند و نوحه مخصوص آن شب از محرم را خواندند و سینه زدند، یک زنجیره انسانی ایجاد می کنند و ابتدا چندین بار لفظ "شاه حسن" و پس از آن لفظ "شاه حسین" را همگی با هم تکرار می کنند و در ادامه شعر "یارون(یاران) عزای کیست که بر دشت کربلا است مانم نشین ملائکه و صاحب عزا خدا است!" را زمزمه می کنند.
رسم زیبای هر ساله زنان محله های مسیر مهدیه تا امامزاده اینست که هر ساله با آب و جارو کردن، کوچه پس کوچه های بافتهای قدیم میبد را برای عبور سینه زنان و عزاداران امام حسین (ع) آماده می کنند. مشهور است که مراسم آب و جارو کردن و آماده سازی معابر، رواکننده حاجات بسیاری از افراد بوده است.
 امسال نیز این مراسم در روز جمعه آینده(9مهرماه-28ذیحجه) از ساعت 5 الی 8 صبح در کوچه های مسیرهای منتهی به امامزاده سیدصدرالدین قنبر برگزار خواهد شد.
 
 رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.