Skip to Content


ما و بدعت های نیمه شعبان!


ماه شعبان که از راه میرسد پس از سپری شدن آغازین روزهای آن که مصادف با ولادت امام حسین علیه السلام و حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام و امام سجاد علیه السلام است، گویی هر شهر و دیار ، کوی و برزن به جنبش و تکاپو برای گرامیداشت...

محمدرضا دهقانی

ماه شعبان که از راه میرسد پس از سپری شدن آغازین روزهای آن که مصادف با ولادت امام حسین علیه السلام و حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام و امام سجاد علیه السلام است، گویی هر شهر و دیار ، کوی و برزن به جنبش و تکاپو برای گرامیداشت مولود نیمه شعبان می افتد و از این رهگذر صحنه های زیبای عشق به مهدی موعود علیه السلام در جنبشی کاملا مردمی و عاشقانه خلق میشود که بدون شک در ایام دیگر سال مثل آن تکرار ناشدنی است. برگزاری جشنهای باشکوه نیمه شعبان اگر چه زیبا و پر از حسنه است اما متاسفانه انجام برخی حرکات نسنجیده زیبایی آن را تحت الشعاع قرار می دهد.

به عنوان مثال ساختن برخی عروسکها و نمادهایی که هیچ سنخیتی با این مناسبت ندارد و یا حیوانات و دیگر چیزها از این قبیل که ساخته عوامانه است ضمن آنکه حال و هوای مذهبی و معنوی جشنها را کمرنگ و نامحسوس میکند، ذهن جوان مسلمان را از درک حقیقت و معرفت مهدوی دور میکند، حقیقت و معرفتی که بی گمان غایت اصلی همه این شور و شعف هاو برگزاری این جشن ها می باشدو غفلت از آن ضایعه اسف باری است که دل امام زمان عج را به درد می آورد. 

مساله تاسف بار دیگر در این جشنها پخش موسیقی هایی است که هیچ مضمون مذهبی نداشته و هیچ ارتباطی با این ایام و روزها و امام زمان ندارد  که متاسفانه برخی از آنها تحریک آمیز نیز هستند که در کوی و برزن و محلات باصدای بلند وگوش خراش بلندگوها پخش میشودکه گذشته از حرمت شرعی آن خود عامل وهن اهل بیت و شخص امام زمان نیز هست.

البته ناگفته نماند که برخی ها هم از مولودی های مداحان کشوری که در وصف امام عصر سروده شده استفاده میکنند که کاری بس بزرگ و نیکوست اما با این حال نمیتوان به طور کلی از وجود آن غافل شد و از کنارش گذشت.

نکته حائز اهمیت در این میان ضرورت تبیین زوایای گوناگون مهدویت برای جوانان و به ویژه پاسخ گویی به ده ها و صدها سوال و شبهاتی است که در ارتباط با امام زمان طرح میشود است.

که برای پاسخ گویی این شبهات چه زمانی بهتر از ایام نیمه شعبان که بجای آنکه در خیابان مشغول شربت و شیرینی دادن شویم و ترافیک ایجاد کنیم و کار برای رفتگران ایجاد کنیم و یا به نحوی مردم آزاری کنیم در مکانی مناسب جمع شویم و محفلی را برای جوانان ایجاد کنیم و بانیان این مجالس نیز از اساتید و روحانیونی که دراین زمینه تخصص دارند دعوت کنند و از انحرافات و آسیبها و امام زمان و فرهنگ مهدویت سخنرانی کنند آنچه مشخص است متاسفانه عوامل تخریب فرهنگ مهدویت افزایش یافته است.

حال باید همه تلاش کنیم در مقابل این انحرافات بایستیم و زمینه ساز ظهور امام زمان باشیم نه اینکه در این روزها به بهانه شادی خدای ناکرده با بی حجابی و بی حیایی دل امام زمان را به درد آوریم و ظهور ایشان را به تعویق بیندازیم. کسی که معتقد به امام زمان باشد گناه نمیکند.

خلاصه اینکه امام زمان 1400اندی سال است که مظلوم است و منتظر 313یار باید این مظلومیت را بر طرف سازیم و زمینه ساز ظهور ایشان باشیم.

ختم کلام هم اینکه اگر ما ادعای شیعه بودن داریم و خود را از محبان حضرت حجت (عج) به حساب می آوریم -که ان شالله همین گونه هم هست-باید ضمن حضور در شادیهای سالم برای اهل بیت علیهم السلام با رفتار و کردار خود وظیفه شیعه بودن خویش را به درستی انجام دهیم و بکوشیم در برگزاری جشن های ماه شعبان مخصوصا نیمه شعبان موجب عزت مندی بیشتر دین و آیین مان گردیم نه اینکه خدای ناکرده با گناه کردن موجب رنجش و آزردگی دل امام زمان و مادر ایشان شویم.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.