Skip to Content


ماجرای گرداندن قدیمی‌ترین نخل ایران بعد از 80 سال به واسطه شهدای گمنام


سازنده نخل گفت: حدود ۸۰ سال قبل کلک حسینیه امرچخماق از بین رفت و از آن زمان به بعد نخل امیرچخماق برداشته نشد تا دست تقدیر چند سال قبل ۸ شهید گمنام دقیقا در همان مکان کلک حسینیه به خاک سپرده شد و باعث حرکت کردن نخل 400 ساله یزد شد.

به گزارش ميبد خبر، مسعود شجاعی متولد ششم خرداد سال ۱۳۵۱ اهل محله گازرگاه یزد حدود ۱۴ سال در ساخت و مرمت نخل های امام حسین علیه‌السلام فعالیت دارد.

وی در گفتگو با یزدرسا، به چگونگی ورود خود در زمینه در ساخت نخل اشاره کرد و افزود: می توان گفت ورود بنده در این زمینه شبیه یک زیارت است که انسان طلبیده می شود.

شجاعی بیان کرد: برای اولین بار شخصی به مغازه من مراجعه کرد و درخواست ساخت نخلی به طول یک متر داد که در نهایت به شش متر تبدیل شد. از آن زمان شروع به تحقیق کردن در این زمینه کردم و متوجه شدم گرچه نخل سازی در صنعت چوب است ولی یک دنیای متفاوتی دارد.

وی به بیان حساسیت های ساخت یک نخل پرداخت و گفت: قوس‌ها و تناسب هایی که در نخل به کار رفته است در صورتی که اندکی جابجا شود در عمر نخل و برای سهولت در جابجایی آن بسیار تاثیرگذار است که از لحاظ فیزیکی باید این نکات رعایت شود.

این سازنده نخل در ادامه با بیان اینکه سعی کردم با علم روز درساخت نخل و مرمت آن قدم بردارم، ابراز کرد: تاکنون هفت نخل ساخته ام و سال گذشته مرمت جزیی روی نخل امیرچخماق انجام دادیم و امسال نیز به طور کامل و حساس تر روی آن کار شد.

وی در ادامه به علت بر نداشتن و دوباره برداشتن نخل امیرچخماق 400 ساله امیرچخماق اشاره کرد و افزود: در زمان گذشته در حسینیه ها منجمله حسینیه امیر چخماق یزد یک سازه هشت ضلعی که با خشت گل ساخته می‌شد در وسط آن قرار داشت که به کلک حسینیه معروف بود و نخل برداری در مراسمات عزاداری حول آن صورت می‌گرفت.

شجاعی اذعان کرد: حدود ۸۰ ساله این کلک توسط فردی از بین رفت و از آن زمان به بعد نخل امیرچخماق برداشته نشد تا دست تقدیر چند سال قبل تعداد ۸ شهید گمنام دقیقا در همان منطقه ای که کلک حسینیه قرار داشت به خاک سپرده شدند و هشت ضلعی حسینیه دوباره شکل گرفت و باعث حرکت کردن نخل قدیمی یزد شد.

وی خاطرنشان کرد: در قدیم زمانی که می‌خواستند نخل برداری کنند بزرگان و خیرین شهر دست در دست هم می دادند و به حرمت سیدالشهدا تعدادی از زندانیان را در روز عاشورا آزاد می‌کردند که خوشبختانه امسال به برکت نخل سیدالشهدا پنج زندانی با همکاری ستاد دیه استان یزد و خیرین آزاد شدند.

شجاعی در پایان با بیان اینکه حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ نفر در استان یزد وجود دارد، گفت، حدود ۳۰۰ نخل در روز عاشورا برداشته می شود امیدواریم به روزی برسیم که هر نخل حضرت سیدالشهدا سبب آزادی یک زندانی شود.

انتهای پیام/

یزدرسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.