Skip to Content


لزوم پاسخگویی شورای شهر درباره برخی ابهامات در شهرداری میبد


در کنار ضعف شدید در حوزه‌های مختلف فنی و تخصصی و همچنین اختلافات بین اعضاء یکی از ویژگی‌های مهم شورای شهر چهارم میبد، عدم پاسخگویی این نهاد به سوالات متعدد و مهم رسانه‌ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی است.

به گزارش میبد خبر، شورای شهر میبد تنها نهادی در میبد است که فردی به عنوان «سخنگو» دارد اما با این وجود نه سخنگو و نه رییس کنونی شورای شهر میبد تاکنون حتی یک نشست خبری هم با اصحاب رسانه میبد نداشته‌اند و این درحالی است که رییس این شورا تاکنون در چندین مرحله وعده داده تا با خبرنگاران میبد، نشست خبری بگذارد و پاسخگوی سوالات آنان باشد اما در عمل هیچ اتفاقی نیفتاده است.

با این وصف تراکم ابهامات به خصوص در حوزه های مالی و استخدامی و حرف و حدیثهای زیادی که در این باره مطرح شده و همچنین عدم پاسخگویی رییس شورای شهر میبد، ما را بر آن داشت که سوالات خود را از این طریق از ایشان بپرسیم.

طی ماههای اخیر شهرداری میبد حداقل در چهار مرحله از محل بیت المال، پاداشهای کلانی به کارکنان شهرداری میبد پرداخت نموده که برآوردها حاکی از آن است که صدها میلیون ریال از بودجه شهرداری میبد در این حوزه هزینه شده است. سوال مشخص از آقای آتشی این است که اولا چرا مبلغ دقیق کل این پاداشها به مردم اطلاع رسانی نمی‌شود؟ ممکن است ایشان به مواد ۱۶ و ۱۷ قانون بودجه شهرداریها استناد کند و کار شهرداری میبد را موجه جلوه دهد اما نکته اینجاست که در اینصورت چرا بودجه ای که باید در اصل مصروف امور فرهنگی، ورزشی، کمک به نیازمندان و مساجد و نخبگان شود، هزینه چنین خاصه خرجی‌هایی شده است؟

سوال بعدی اینجاست که ماجرای پاداش حدود ۲۳ میلیون تومانی شهردار سابق به «برخی افراد خاص» در شهرداری میبد چیست؟ چرا باید چنین ارقامی به چند نفر خاص پرداخت شود؟ اگر آنها مستحق دریافت چنین پاداشهایی بوده اند، چرا اسامی آنان محرمانه نگاه داشته می‌شود و حتی گفته می‌شود اسناد مرتبط با لیست اسامی پاداش‌گیرندگان به سرپرست شهرداری میبد هم ارائه نشده است؟! و اینکه باتوجه به تاریخ پرداخت این پاداشها و نیز تاریخ منع امضای اسناد مالی توسط شهردار اسبق میبد که به دلیل بازنشستگی باید نیمه شهریور از این سمت کنار می‌رفت، آیا این پرداختها حداقل مشروعیت و وجاهت قانونی دارد؟

سوال دیگر ما درباره اراضی CNG و محدوده حریم شهرداری میبد است. نیک به خاطر داریم که وقتی آقای آتشی و دوستان وی با همکاری برخی مدیران شهرستان، شهردار اسبق میبد را برکنار کردند او در مصاحبه هایی شداد و غلاظ خود را محق نشان می‌داد اما چرا وقتی سازمان بازرسی به این پرونده ورود کرد، دیگر هیچ خبری از این دوستان نشد؟ چرا آقای آتشی گزارش نمی‌دهد که در حال حاضر وضعیت این اراضی چگونه است و پس از ورود سازمان بازرسی آنان چه اقداماتی در این راستا انجام دادند؟ آیا بخشداری و دهیاری‌ها از این اراضی خلع ید شدند یا همچنان در بر پاشنه سابق می‌چرخد؟!

اما بعد. مطابق با بخشنامه وزیر کشور و دستور سازمان شهرداریها بکارگیری نیروی انسانی فقط با مجوز سازمان شهرداریها و پس از برگزاری آزمون امکانپذیر است و بکارگیری هرگونه نیروی انسانی تحت هر عنوان بدون گذراندن مراحل یادشده «ممنوع» است. سوال از آقای آتشی این است که برخی افرادی که پس از تاریخ ابلاغ این مقررات به شهرداری میبد جذب شده اند آیا این مراحل را طی کرده اند؟! اگر این اتفاق نیفتاده ایشان و سایر اعضای شورا در راستای وظایف نظارتی خود دقیقا چه اقداماتی انجام داده اند؟!

همانطور که قبلا هم توضیح داده شده، شهردار سابق میبد به دلیل قانون منع بکارگیری بازنشستگان، پس از نیمه شهریورماه اختیار صدور اسناد مالی و پرداخت هرگونه وجهی را نداشته است، با این اوصاف سوال این است که پس از این تاریخ چند سند مالی توسط شهردار سابق میبد امضا شده و در صورت پرداخت هرگونه وجهی، با اجازه کدام قانون و مقرراتی چنین اقدامی انجام شده و واکنش نظارتی شورا در این باره چه بوده است؟

سوالات متعدد دیگری هم از جمله درباره هزینه های کلان میدان ورودی میبد (از طرف یزد) و المان بی تناسب و گرانقیمت قرار گرفته در آن، کشتارگاه میبد، سگهای ولگرد، جمع آوری زباله ها، سایت دفن زباله ها، پل عابر مقابل دانشگاه آزاد، آسفالت معابر مختلف، جدول‌گذاری خیابان سلمان، خیابان شهید حسینی نسب، ساخت یادمان شهدای گمنام پارک بهاران، ضوابط سیال و سلیقه ای تبلیغات در استندها و داربستها، اصلاح میدان نماز، حذف برخی دست اندازها، پارک مشاهیر، آبیاری فضای سبز، مقابله با سد معبرها، مبلمان شهری و پیاده روهای پر از خاروخاشاک و… نیز مطرح است که فعلا میگذاریم و میگذریم.

اسناد مرتبط نزد «میبدما» موجود است.

منبع : میبد ما
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.