Skip to Content

یادداشت/

قناعت یزدی‌ها در جشنواره فیلم رضوی دردسر ساز شد!


باید بدانیم با تمام شدن جشنواره و ایضاً حرارت مسئولین، به‌به و چه‌چه ها تمام شد و کسی فراموش نخواهد کرد که در جشنواره دهم اثری از آثار یزدی‌ها نبود.

میبد خبر به نقل از یزد رسا؛ معمولاً هر جشنواره ای که در سطح ملی برگزار می‌شود باید بتواند اول از همه وفاق و همدلی را در سطح جامعه ایجاد کند. رسیدن به استانداردهای جشنواره فیلم فجر (با آن‌که به یمن دولت اعتدال اسم فجرش هم برداشته شده و به اسم جشنواره فیلم ایران بدل می‌شود) خوب است اما دست اندرکاران استان نباید فراموش کنند رسالت اصلیشان چه بوده و هست و عملا چه باری را بر دوش کشیده اند؟!


رسالت اصلی اداره کل ارشاد یزد و اصلا هدف از برپایی این جشنواره در یزد ارتقا سطح فیلم سازی یزد است. به نظر می‌رسد با توجه به سخن احمد رضا معین، منتقد یزدی؛ در روز نشست و دیدار با هیات داوران که می گفت: «از هر که سوال می‌شد که در حال چه کاری هستی؟ همه اظهار می‌داشتند مشغول فیلم برای جشنواره رضوی» و با توجه به اینکه دیده شد، تنها دو فیلم از یزد در این جشنواره حضور داشتند، اداره ارشاد یزد نتوانسته به این هدف برسد.


همانطور که می دانیم برگزاری جشنواره خوب یک بخش و شاید بخش کوچک جشنواره رضوی یزد بود که در جای خود باید از رقیه توکلی تقدیر لازم به عمل آید اما مشکل اصلی نبود محتوای یزدی در جشنواره است و معلوم نیست در یک سال گذشته در راستای حمایت از فیلمسازان یزدی و کیفیت بخشی به آثار آنها چه شده است؟


به نظر می‌رسد استان یزد با فرهنگ غنی در حوزه تلاش و قناعت به تلاش زیاد قبل از جشنواره و البته حضور کم در جشنواره قناعت کرده است! این شاید زنگ خطری جدی برای ارشاد یزد و فیلمسازان این عرصه بود تا بدانند که دیگر بیان یک مفهوم به طور مستقیم دورانش تمام شده و آقای غیاثی مشخصا باید فیلمنامه نویسی یزد را تقویت کند.


به هر حال جشنواره به ظاهر خوب برگزار شد و نباید زحمت جوانانی که در این حوزه کار کردند را فراموش کرد؛ اما باید خوب به این مسئله توجه کرد که اتاق فکر فیلم یزد کجاست و برای آینده سینمای یزد چه فکری شده است؟! اصلاً فکری شده است؟!


اینکه خانم آبیار فیلمی با آن حجم مخاطب بسازد و از او در حد وسیع به عنوان فیلمساز یزدی تقدیر شود خوب است اما آیا خانم آبیار فیلمسازی‌اش را وام دار یزد است؟! اصلا کدام یک از فیلم های وی در یزد ساخته شده؟ مسئولین ارشاد یزد چرا برای ساخت فیلمی در استان با این کارگردان کارآزموده به توافق نمی رسند؟


حالا که جشنواره یزد توانسته جایگاه خود را در میان فیلمسازان غیر یزدی باز کند بهترین فرصت است تا رقابت سالم شکل بگیرد و یزدی‌ها تلاش بیشتری برای جلب انتخاب هیات انتخاب داشته باشند.

در پایان باید بدانیم با تمام شدن جشنواره و ایضاً حرارت مسئولین، به‌به و چه‌چه ها تمام شد و کسی فراموش نخواهد کرد که در جشنواره دهم اثری از آثار یزدی‌ها نبود.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.