Skip to Content

ادعای تو خالی مسئولین قانون گرا تا به کی؟!

قبح زدایی کافی شاپ خاطی با پیامک برای «رزرو قلیان با طعم مختلط»!/ابلاغیه هایی که تنها بایگانی می شوند!


جای سؤال است که برخی مسئولان یزدی دولت تدبیر و امید! که ادعای تمسکشان به قانون گوش فلک را کر کرده است چه شده که تنها به بایگانی ابلاغیه های محرز برخورد با اماکن عرضه قلیان اکتفا می کنند و مصوبه های قانونی را اجرا نمی کنند؟

به گزارش یزد رسا، این روزها هر جا قدم می گذاری قلیان های رنگارنگ و مزین به هنر های اصیل ایرانی! به تو سلام می کنند فرقی نمی کند در قهوه خانه ها باشی یا پارک های شهر، در جمع دوستانه جوانان باشی یا در میان خانواده ها این قلیان است که پای ثابت محافل شده است.

 

صحبت سر قلیان هایی است که روزگاری فقط به واسطه ابهت و قدرتی که ریش سفیدان خانه داشتند میهمان تاقچه های قدیمی بودند اما امروز...

 

 

قلیان این روزها بزرگ و کوچک نمی شناسند، کافیست اعضای خانواده ها به بهانه تفریح در پارک یا مسافرت ها دور هم جمع شوند تا پای ثابت محافل قوم خویشی و دوستانه شان کوزه شیشه ای قلیان و بوی تنباکویی باشد که فقط نامش تنباکوست!

 

فقر آگاهی مردم از مضرات قلیان موجب رواج استعمال آن در بین خانواده ها شده و این در حالیست که برخی افراد سود جود با توجه به سود بسیار زیاد عرضه قلیان از این ناآگاهی مردم سواستفاده می کنند و به هر نحو شده سعی دارند تا پای جوانان را به قهوه خانه ها باز کنند.

 

متاسفانه امروزه با اینکه عوارض قلیان چندین برابر بیشتر و خطرناک تر از سیگار است استفاده از آن راحت تر از سیگار در بین خانواده ها پذیرفته شده است!

 

 

همچنین قبح قلیان در جامعه و در بین خانواده ها شکسته شده و این مسئله باعث شده تا شاهد استعمال آن از سوی جوانان در حضور والدین باشیم.

 

اما در این میان، وظیفه مسئولین چیست؟ چه شده است که با وجود رویش قارچ گونه قهوه خانه ها، چای خانه ها و عرضه قلیان به هر رده سنی! به ویژه در شهر دارالعباده یزد مسئولان سکوت اختیار کرده اند و برخی ها ککشان هم نمی گزد!

 

مگر نه این است که بر اساس مفاد قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات مصوب سال 85 و همچنین آراء صادره از هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، قهوه خانه ها در زمره اماکن عمومی به حساب می آیند و باید استعمال دخانیات در آن ها ممنوع شود اما امروز چه شد که برخی افراد سودجو، یاغی شده و فراتر از بی قانونی به بهانه ی «اجرای موسیقی زنده» به طور علنی به عرضه قلیان آن هم به صورت رزرو اقدام می کنند...!

 

 

شب گذشته کافی شاپی در صفائیه یزد در اقدامی گستاخانه به صورت انبوه پیامکی را با مضمون اجرای موسیقی زنده همراه با عرضه قلیان، پذیرایی و چای به صورت مختلط و خانودگی! آن هم به قیمت گزافی کرده است که با هوشیاری به موقع مأموران امنیتی و انتظامی یزد، این برنامه از ابتدا لغو شد.

 

هر چند اقدام کافی شاپ مذکورغیر قانونی و بی پروا بوده است و باید با عاملان این شب نشینی خارج عرف برخورد می شد اما فقط این کافی شاپ خاطی مکلف به ارسال پیامک مجدد برای لغو مراسم شد و برخورد قاطع با عاملان آن صورت نگرفت!

 

 

انتظار می رفت با  توجه به بی سابقه بودن این گردهمایی در دارالعباده یزد مسئولین با برخورد قاطع با خاطیان، زمینه تکرار این گونه اتفاقات را در آینده جلوگیری می کردند.

 

این در حالی است که طبق مصوبه ارجاع شده به روسای سازمان صنعت، معدن و تجارت و کمیسیون های نظارت که در اختیار استانداری های هر استان، اتاق اصناف،  معاونت بهداشت وزارت بهداشت و درمان و مرکز اصناف و بازرگانی قرار گرفته است، همه نهاد های مسئول مکلف به حذف عرضه قلیان از قوه خانه ها و نظارت لازم جهت حسن اجرای آن از طریق گشت های مشترک متشکل از بازرسین بهداشت، تعزیرات، اتاق اصناف و نیروی انتظامی شدند.

 

 

از دیگر اقداماتی که تاکنون مسئولین اجرایی برای آن تدبیری نیاندیشیده اند وسواس و دقت نظر در ارائه پروانه کسب و نظارت مؤثر بعد از ارائه پروانه است چراکه اگر نظارت و بررسی در ارائه پروانه کسب به خوبی صورت می گرفت امروز مردم شاهد افزایش روز افزون کافی شاپ ها در گوشه و کنار شهر یزد که به بهانه چای و پذیرایی به عرضه قلیان آن هم به صورت آشکارا و پنهانی می کنند نبودند.

 

از وظایف اتحادیه هایی صنفی و نهادهای نظارتی است که ضمن شناسایی رستوران ها، تالارها، کافی شاپ ها و غیره که  فاقد پروانه کسب هستند و با تداخل صنفی مبادرت به عرضه قلیان می کنند، با آن ها برخورد قاطعانه و نصب به اعمال مقررات قانونی اقدام کنند.

 

 

بسی جای سؤال است که برخی مسئولان یزدی دولت تدبیر و امید! را که ادعای تمسکشان به قانون گوش فلک را کر کرده است چه شده که تنها به بایگانی ابلاغیه های محرز برخورد با اماکن عرضه قلیان اکتفا و مصوبه های قانونی را اجرا نمی کنند.

 

حال با کمال تأسف باید گفت عمومی شدن عرضه قلیان در فضاهای عمومی بخصوص در جمع های خانوادگی های یزدی! باعث شروع عادت به نیکوتین در نوجوانان می شود بطوریکه علاوه بر این که قباحت و زشتی مصرف دخانیات و به تبع آن مصرف نیکوتین در نوجوانان از بین می رود، آنان را به نیکوتین نیز عادت می دهد و همین امر باعث می شود به مرور مصرف قلیان به مصرف سیگار تبدیل شود.

 

 

اسفناک تر اینکه کارشناسان می گویند: دود حاصل از مصرف قلیان ترکیبی از مواد دخانی و سوختی است که خطر جدی برای اطرافیان خصوصاً کودکان محسوب می شود و یک ساعت در معرض دود قلیان ماندن معادل مصرف ۶ تا ۸ نخ سیگار است.

 

خطر ابتلا به بیماری های ناشی از استعمال دخانیات در افراد غیر قلیانی که در معرض دود به ویژه در محیط های بسته قرار دارند نیز وجود دارد و همچون افراد قلیانی دچار چروکیدگی پوست، پیری زودرس، تیرگی زیر چشم و لب ها و فساد دندان ها خواهند شد.

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.