Skip to Content


قانونی که در وزارتخانه زنگنه "زنگ" زد/ سایه سنگین فیش های نجومی در وزارت نفت بر حقوق‌های 800 هزارتومانی کارمندان عملیاتی + اسناد


سال 85 رهبر معظم انقلاب طی بازدیدی که از مناطق عملیاتی نفت داشتند بخاطر شرایط سخت کارکنان این وزارت دستورات وِیژه ای برای رفع مشکلات موجود صادر کردند که در نهایت مجلس لایحه ارائه شده را، تبدیل به قانونی کرد که تاکنون اجرایی نشده و کارمندان نفت، همچنان بی نصیب از ثمرات آن هستند.

به گزارش "میبدخبر"، اسفند ماه سال 94 کمپینی با عنوان " پویش مطالبات کارکنان صنعت نفت" و با هدف اجرای کامل  ماده 10  قانون وظایف و اختیارات این وزارتخانه، توسط جمعی از کارکنان  تشکیل و صندوقی هم از سوی اعضای کمپین، برای تامین هزینه های حقوقی پیگیری مطالبات تدارک دیده شد.

 

سهم هر عضو کمپین 10 هزار تومان بود؛ هزینه کردن برای یک کمپین، آن هم به صورت داوطلبانه، یعنی مساله بسیار بسیار حیاتی تر از آن است که نشان می دهد.
 

 

  


واریز ده هزار تومانی کارمندان نفت

 

با گذشت چند ماه به دلیل عدم تحقق مطالبات کارمندان وزارت نفت،  خردادماه سال جاری نامه ای با عنوان "مطالبات کارکنان صنعت نفت" توسط 10500 نفر از کارمندان عملیاتی وزارت نفت از کل کشور به امضا رسید و تحویل دفتر وزیر نفت شد که البته با عدم نتیجه گیری و بایگانی شدن نامه، کارکنان نامه نگاری های بسیاری را این بار با  با رییس جمهور، نمایندگان مجلس، سازمان بازرسی کل کشور و نهادهای دیگری انجام دادند.


توضیحات کامل مدیر " پویش مطالبات کارکنان صنعت نفت" در خصوص مطالبات کارمندان و نتایج بدست آمده

 

یکی از مدیران " پویش مطالبات کارکنان صنعت نفت" در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا در خصوص این کمپین اظهار داشت: بعد از سال 85 که مقام معظم رهبری بازدیدی از مناطق عملیاتی نفت داشتند به علت شرایط سخت و ویژه کارکنان صنعت نفت، دستورات ویژه ای صادر کرده بودند که به علت شرایط سخت به کارکنان این وزارت توجه بیشتری شود.


وی ادامه داد: بعد از دستورات مقام معظم رهبری، دولت سابق و  نمایندگان مجلس گذشته قانونی را در این زمینه تصویب کردند که به تایید شورای نگهبان هم رسید؛  ماده 10  قانون وظایف و اختیار وزارت نفت که در اردیبهشت 91 تصویب و تایید شد که در نهایت در آذرماه 93 اجرای این ماده به امضای رییس جمهور و نوبخت رسید و به مدیران وزارت صنعت و معدن ابلاغ شد.


این کارمند وزارت نفت گفت: این قانون با عنوان "حمایت از کارمندان عملیاتی و تخصصی نفت" ابلاغ شد که چند بند معیشتی داشت، از جمله پایه حقوق کارکنان نفت که برای مثال پایه حقوق خودم با 8 سال سابقه کار 900 هزار تومان است.

وی در ادامه بیان داشت: بعد از گذشت دو سال از ابلاغ این قانون به وزارت نفت متاسفانه چند بند اجرا شد و بندهایی که مربوط به معیشت و حقوق پایه کارکنان که بر اساس آیتم هایی مانند مدرک تحصیلی و .. بود اجرا نشد؛ بندهایی هم که بصورت گزینشی اجرا شد مانند افزایش سن بازنشستگان به ضرر کارکنان بود.


مدیر کمپین " پویش مطالبات کارکنان صنعت نفت" در خصوص علت عدم اجرای این قانون اظهار داشت: مدیران وزارت بهانه های مختلفی همچون ارزان شدن بهاء نفت و یا کاهش صادرات نفت به علت تحریم آوردند، در صورتی که حقوق کارکنان بخش های مختلف دولت افزایش پیدا کرد؛ از طرفی با افشای فیش های نجومی که به اسم کارمندان نفت تمام کردند و گفتند کارکنان نفت فیش های نجومی می گیرند و گویا پاداش و اضافه کارهای کارمندان را نخواهند داد.


وی ادامه داد: از طرف وزارت نفت به ما گفتند دیوان محاسبات و بازرسی کشور جلوی اجرا را گرفته اند؛ البته ما از هر دو ارگان پیگیر موضوع شدیم و نامه نگاری هم انجام شد که در نهایت بازرسی کشور با بیان اینکه ابلاغیه ای که صادر شده برای مدیران است نه کارکنان، این موضوع را تکذیب کرد و نامه ای به وزیر نفت زدند تا دلیل عدم اجرای این قانون مشخص شود؛ همچنین در مواقعی سازمان های نظارتی را هم مانع اجرای این قانون نام بردند که ما به سازمان مدیریت برنامه ریزی و تمامی سازمان های نظارتی هم مراجعه کردیم که همه تایید کردند که این قانون باید اجرا شود و مانعی برای اجرا وجود ندارد.

این کارمند وزارت نفت با بیان اینکه این پویش از اسفند 94 شروع شده است بیان داشت: به خاطر عدم اجرای قانون و تنها به خاطر حقوق کارمندان وزارت نفت کمپینی تشکیل شد تا به اطلاع عموم برسد؛  10500 امضا از مناطق عملیاتی کل کشور( نفت، گاز، پتروشیمی و ..) در 6 جلد جمع شد و در خرداد ماه به همراه درخواست ها تحویل وزرات نفت شد که در نهایت مشاور وزیر پاراو کرد و به بایگانی رفت و جواب خاصی نگرفتیم.

وی ادامه داد: بعد از بی توجهی وزیر نفت مجبور شدیم به ریاست جمهوری نامه زدیم و از راههای دیگر پیگیر ماجرا شدیم که در نهایت به این نتیجه رسیدیم که هیچ نهادی مشکلی با اجرای این قانون ندارد و مخالف نیست؛ از هر کسی هم پرسیدیم چه کسی تعلل می کند فقط اسم وزیر نفت به میان آمد که متاسفانه آقای زنگنه هم هیچ صحبتی نمی کند و جوابی نمی دهد.


وی در پاسخ به این سوال که "وزیر نفت در خصوص این ماجرا چه واکنشی داشتند؟" گفت: هم دیدیم و هم شنیدیم که کسی در وزارت نفت جرات ندارد بدون اجازه وی نفس بکشد یا حتی آب بخورد؛ چند وقت پیش هم پیش قائم مقام وزیر رفتیم که آنها هم جرات حرف زدن نداشتند.


وی در خصوص امضای نزدیک به 11 هزار نفر از کارمندان نفت اظهار داشت: ما پیش معاون بازرسی کل کشور که رفتیم با دیدن این همه امضا تعجب کرد که چرا وزرات خانه کاری انجام نداده است.


نامه نگاری های انجام شده به شرح زیر می باشد:
 

 


دستور روحانی به زنگنه برای اجرای ماده 10 قانون اختیارات وزارت نفت
 

 


مطالبه کارکنان وزارت نفت از روحانی
 

 


 

 

 

با توجه به مطالبه کارکنان وزارت نفت و باتوجه به سختی کار و شرایط ویژه ای که دارند تعداد از فیش های حقوقی خود را به  سایت دانا ارسال کرده اند؛ سابقه کار صاحبان فیش های حقوقی ما بین 8 تا 15 سال می باشد که پایه حقوق کمتر از 800 هزار تومان هم دیده می شود.


 

  

دانا


گزارش از سعید پیرزاده


انتهای پیام/پ
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان در کارگاه آموزشی نانوایان شهرستان میبد گفت: تعیین سهمیه آرد نانوایان شهرستان میبد مربوط به عملکرد خود نانواهاست و هیچ یک از ادارات دخل و تصرفی در کاهش و یا افزایش...