Skip to Content

هنرمند و صنعتگر موفق استان یزد:

فعالیت 300 میبدی در صنعت کاربافی / گردشگران خارجی تمایل زیادی به خرید محصولات کاربافی دارند


بانوی هنرمند میبدی گفت: حدود 10 کارگاه کار بافی زیر نظر من در میبد فعالیت می‌کنند و حدود 300 بافنده مشغول کار بافی هستند که از این تعداد 120 نفر در کارگاه‌ها و مابقی در خانه‌هایشان کار می‌کنند.

به گزارش ميبد خبر، کار بافی یکی از صنایع نساجی سنتی است که در شهر تاریخی میبد بافته می‌شود. این هنر دستی که به «کارتوفی»، «کارششوک» و «کارکرباس» معروف است و هنرمندان میبد از روزگار دور تابه‌حال در خانه می‌بافتند.

قدمت کار بافی به دوران تیموری بازمی‌گردد و این دستباف سنتی به‌عنوان پارچه‌ی پوشاکی برای انواع چادر زنانه، چادرشب، روانداز، روتختی، پارچه‌های لباسی، بقچه، سفره، دستمال، حوله، پلاس، کیسه حنا و ... کاربرد دارد.

«فاطمه شریف‌زاده» که هنرکار بافی را از مادر خود یاد گرفته است، در گفتگو با خبرنگار یزدندا گفت: تا مقطع دیپلم درس خواندم و حدود 8 سال وارد حرفه کاشی و سرامیک شدم اما چون این کار درآمد خوبی نداشت؛ تصمیم گرفتم هنر مادر خود را ادامه دهم و اکنون‌که 35 سال دارم حدود 15 سال است که کار بافی می‌کنم.

این بانوی هنرمند میبدی اظهار کرد: الآن حدود 10 کارگاه کار بافی زیر نظر من در میبد فعالیت می‌کنند و حدود 300 بافنده مشغول کار بافی هستند که از این تعداد 120 نفر در کارگاه‌ها و مابقی در خانه‌هایشان کار می‌کنند.

وی ادامه داد: از مرکز استان یزد هم تعدادی هنرجو داشته‌ایم که اکنون آن‌ها نیز در یزد این هنر را آموزش می‌دهند که علاقه‌مندان می‌توانند از معاونت صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری آدرس مکان‌های آموزشی را مطلع شوند.

این کارآفرین برتر استان یزد اذعان کرد: ما کارگاه‌های آموزشی زیادی در استان یزد برگزار کرده‌ایم و افراد زیادی آموزش‌دیده‌اند، افراد آموزش‌دیده می‌توانند در کارگاه‌ها مشغول کار شوند و یا در خانه از هنر خود استفاده کنند.

شریف‌زاده گفت: خود ما دستگاه و نخ و همه ابزار کار را در اختیار بانوان علاقه‌مند به هنرهای دستی قرار می‌دهیم و بعد نیز پارچه‌ها را خریداری می‌کنیم یعنی خرید تضمینی مانند قالی‌بافی، بعد از اتمام کار اگر کسی منظم کارکرده باشد ماهیانه حدود یک و نیم میلیون درآمد کسب می‌کند.

وی بابیان اینکه این دستگاه یک فضای 1 در 3 متر نیاز دارد افزود: اگر کسی بخواهد دستگاه را در منزل نصب کند خود ما آهنگر و جوشکار ماهر به او معرفی می‌کنیم و اگر بخواهد دستگاه را برای همیشه بخرد این دستگاه حدود 500 تا 600 هزار تومان قیمت دارد.

این بانوی صنعتگر گفت: اهمیت مسئولین و نگاه ویژه آن‌ها به صنایع‌دستی حتی با خرید جوایز همایش از این نوع محصولات، خود یک تبلیغ گسترده برای رونق بازار در این صنعت مهم و گام عملی برداشتن در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی می‌شود.

شریف‌زاده بابیان اینکه از پارچه‌های تولیدشده شال، سفره، دستمال آشپزخانه و ... تهیه می‌شود اظهار کرد: مردم می‌توانند با خرید محصولات کار بافی که نخ خالص و از پنبه است از محصولات باکیفیت استفاده کنند زیرا هم ارزان است و هم به‌صرفه؛ زیرا قیمت یک شال زنانه در که با صنعت‌کار بافی تولیدشده 10 تا 15 هزار تومان است.

این بانوی هنرمند تصریح کرد: مسئولین باید کمک کنند تا این صنعت به تولید انبوه برسد تا امکان صادرات آن فراهم شود زیرا گردشگران خارجی به‌شدت به خرید این محصولات راغب هستند.

وی عنوان کرد: من صنعتگر نمی‌توانم به دلیل مشغله زیاد امکان صادرات کالا را فراهم کنم و از عهده ما برنمی‌آید و این میراث فرهنگی است که با گذاشتن بازرگان و روش‌های مطالعاتی در کشورهای مختلف زمینه صادرات را فراهم کند.

انتهای پیام/ک

یزد رسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.