Skip to Content

گزارش تصویری؛

عزاداری و نخل برداری مردم میبد در مراسم روز آخر ماه صفر


مراسم نخل گردانی دهه آخر ماه صفر از قدیم الایام از مهمترین برنامه های عزاداری سنتی شهرستان میبد بوده که در محله مهرجرد برگزار می شود.

به گزارش میبد خبر به نقل از صدای میبد، مراسم نخل گردانی دهه آخر ماه صفر از قدیم الایام از  مهمترین برنامه های عزاداری سنتی شهرستان میبد بوده که در محله مهرجرد برگزار می شود.

مراسم تعزیه خوانی سالار شهیدان از عصر روز اربعین حسینی(ع) تا عصر شهادت امام رضا (ع) در حسینیه بزرگ مهرجرد برگزار می گردد که امروزه هم این مراسم از رونق خاصی برخوردار است.

مراسم در روز شهادت حضرت امام (ع) از سه ساعت قبل از نماز مغرب و عشا با حضور تعزیه خوانان  بنام  میبد برگزار می شود که با استقبال مردم شهرستان میبد و همچنین دیگر نقاط استان روبرو خواهد شد. در این مراسم صحنه به شهادت رسیدن امام رضا به نمایش گذاشته می شود.

مراسم نخل گردانی از حسینیه بزرگ به طرف امامزاده خدیجه خاتون

بعد از اتمام مراسم تعزیه شهادت امام رضا(ع) در عصر روز شهادت عزاداران با  گرداندن نخل ثابت حسینیه بزرگ مهرجرد بر گرد کلک و عزاداری و جوش زدن در جلوی نخل، اقدام به بلند کردن نخل کوچک حسینیه می کنند و با گرداندن آن به گرد کلک ، نخل سیار را به طرف امامزاده خدیجه خاتون حرکت می دهند و سپس نخل های محله های مختلف مهرجرد به ترتیب سابقه  پشت سر نخل بزرگ این مسیر را طی می کنند.

در طول مسیر نخل کسانی که نذوراتی دارند مثل آش، شله زرد، شربت و…. نذر خود را ادا می کنند. در این روز برخی از عزاداران به ذبح گوسفند و توزیع گوشت آن در میان فقرا می کنند.

نخل ها پس از عبور از کوچه پس کوچه هایی که سالهاست هرساله انتظار چنین مراسمی را می کشند در جوار امامزاده بی بی خدیجه خاتون آرام می گیرند. در آنجا عزاداران با خواندن اشعاری چون :

دختر بدر الدجا امشب سه جا دارد عزا

گاه می گوید حسن، گاهی پدر ، گاهی رضا

حضرت معصومه در قم  زینب  اندر کربلا

زینب از داغ حسین معصومه از داغ رضا

به عزاداری می پردازند.

پس از پایان عزاداری نخل سیار را به طرف حسینیه بزرگ برمی گردانند .

این مراسم از قدیم الایام توسط یک نخل برگزار می شده و اکنون تعداد این نخل ها به ۳۰ عدد رسیده است . این مراسم سنتی به عنوان یکی از مراسم های باشکوه همه ساله هزاران نفر را به این محله گسیل می دارد به طوری که حضور مردم از اقصی نقاط استان برای حضور در این مراسم زبانزد است .

آیین نخل برداری مهرجرد به شماره ۱۰۴۸  در تاریخ  ۹۲/۱۱/۴ ثبت جهانی شده است .

تصاویر از: www.vomeybod.ir


رای شما
میانگین (7 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.