Skip to Content

خوشرو:

عدم پایبندی برخی کشورها به تعهداتشان، صلح جهانی را دست‌نیافتنی کرده است


سفیر ایران در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت سازمان ملل خواستار مقابله با اقدامات یکجانبه بویژه وضع تحریم‌های یکجانبه اقتصادی و ممنوعیت سفر بعنوان ابزارهای اعمال فشار بر کشورهای غیر متعهد، شد.

به گزارش یزدرسا به نقل از نسیم ، غلام علی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در نشست شورای امنیت سازمان ملل در خصوص " صلح و امنیت بین المللی بر اساس مفاد منشور ملل متحد" به نمایندگی از جنبش عدم تعهد سخنرانی کرد.


وی اظهار داشت: اهداف و اصول منشور ملل متحد و اصول حقوق بین الملل برای حفظ و ارتقاء صلح و امنیت، حاکمیت قانون، توسعه اقتصادی، پیشرفت اجتماعی و رعایت حقوق بشر برای همگان ضروری است.


سفیر کشورمان در این سخنرانی همچنین گفت: کشورهای عضو جنبش عدم تعهد بر این باورند که تهدیدات و چالشهای موجود و در حال ظهور در جهان امروز بگونه ای چند وجهی و مرتبط به هم عامل به نتیجه نرسیدن تلاش کشورها برای دستیابی به توسعه گسترده تر و پیشرفت اجتماعی و همچنین مانع برقراری صلح و ثبات و برخورداری از حقوق بشر و حاکمیت قانون هستند.


خوشرو افزود: تمایل فزاینده برخی کشورها در اتخاذ اقدامات یکجانبه، عدم ایفای تعهدات خود بویژه در موضوع سلاحهای کشتار جمعی و پیمانهای مربوط به سلاحهای متعارف، تروریسم، مناقشات، نقض حقوق بشر و حقوق انساندوستانه بین المللی، برای نوع بشر صلح و امنیت جهانی را امری دست نیافتنی کرده است.


نماینده دائم کشورمان در ادامه سخنانش خواستار مقابله با قوانین یا اقدامات یکجانبه و فرامرزی بویژه وضع تحریم های یکجانبه اقتصادی وتحمیل ممنوعیت سفر بعنوان ابزارهای اعمال فشار بر کشورهای غیر متعهد، گردید.


خوشرو در پایان سخنرانی خود اظهار داشت: جنبش عدم تعهد بر این نکته تاکید نموده که مفاد منشور ملل متحد به اندازه کافی استفاده از زور برای حفظ صلح و امنیت بین المللی را محدود کرده است. بنابر این هرگونه اقدام نظامی تحت نام عملیات پیشگیرانه مخالف منشور است. بدیهی است پرهیز از توسل به فصل هفتم منشور در مورد موضوعاتی که تهدیدی متوجه صلح و امنیت بین المللی محسوب نمی گردند، ضروری است. در این ارتباط شورا موظف است تا در موقع مقتضی سایر مفاد منشور از جمله فصل ششم و هشتم آن را بطور کامل اجرا کند.

 

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.