Skip to Content

بررسی کارنامه اقتصادی دولت یازدهم؛

عبور از رکود؛ آرزویی که محقق نشد


هر چند رئیس جمهور اصرار داشت که دولتش موفق به عبور از رکود شده است، اما شواهد چیز دیگری را نشان می دهد.

میبد خبر؛ رکود عبارت است از کاهش چشم گیر تقاضا در مقابل تولید و به عبارت منطقی تر عدم چرخه مالی کشور یا منطقه به صورت مثبت به بیان دیگر عدم تمایل اعضای جامعه به خرید کالاهای بادوام و در برخی موارد خرید فقط کالاهای اساسی آن هم با نسبت کاهش به دیگر دوران مالی را رکود می گویند.

 دولت روحانی در چهار سال گذشته با رکود، دست و پنجه نرم کرد. البته بسیاری از کارشناسان اقتصادی مانند جیب مردم معتقد بودند رکود در این نبرد پیروز بوده است. برای مثال محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد: رکود ‌اقتصادی دولت روحانی در تاریخ ایران بی‌سابقه بود.
 تعدادی از کارشناسان نیز معتقد بودند که علت حل نشدن مشکل رکود در واقع تدبیر دولت برای ثبت کارنامه ای درخشان در کنترل تورم است. زیرا تورم و رکود نسبت عکس دارند و هرچه رکود بیشتر باشد تورم کاهش می یابد. احمد توکلی(نماینده سابق مجلس) از جمله این افراد است که می گویند دولت «تورم» را به قیمت «تشدید رکود» کنترل می‌کند و اضافه می کند: گرچه این تقدم از جهاتی قابل دفاع است ولی در واقع دولت با رکود در بازار در نظر دارد، تورم را کنترل کند که این مسئله منجر به کاهش حجم کسب و کار و تولید شده است.

روحانی هم در ابتدا اصرار داشت که دولتش توانسته از رکود عبور کند. وی در 15 شهریورماه 1393 در مشهد مقدس تاکید کرد که از رکود عبور کردیم! یک سال بعد اما چهار تن از وزرایش این ادعا را به صراحت رد کردند.

اما نهایتاً با فشار افکار عمومی (از وزرای دولت تدبیر گرفته تا صادق زیباکلام که گفت در سال 95 رکود همچنان ادامه داشت) دو سال بعد یعنی 27 تیر 95 روحانی ناچار شد اعتراف کند: امروز مشکلی به نام رکود داریم.

علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی 19 اردیبهشت 95 در جمع منتخبان مجلس دهم اعترافی کرد که نشان از وخامت اوضاع اقتصادی کشور داشت. طیب نیا گفت: «در حال حاضر سطح تولید کشور از بالاترین دوران یعنی سال ۹۰ پایین‌تر است که دلیل آن رکود است که تلاش ما این است که به تولید سال ۹۰ و ۹۱ برسیم.» یعنی همان رکودی که عده ای معتقدند خودساخته است و عده ای هم مژده عبور از آن را  می دادند به حدی بحرانی شده که وزیر دولت یازدهم آرزو می کند کاش به دوران دولت سابق برسد!

یزد رسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.