Skip to Content

آیا باید منتظر شکایت نیروهای مسلح از ظریف بود؟

ظریف سه سال قبل:آیا فکر کرده‌اید که آمریکا از سیستم نظامی ما می‌ترسد؟!


آیا کلید خوردن شکایت از حسن عباسی باب شکایت از محمد جواد ظریف را نیز باز خواهد کرد یا سخنان سه سال گذشته ظریف به دست فراموشی سپرده خواهد شد؟ آیا بر اساس همین استدلال محمد جواد ظریف نیز متهم به «بیان سخنان ناروا درباره نیروهای مسلح» نیست؟

 به گزارش "میبد خبر"؛ به نقل از گروه حقوقی-رجانیوز: دکتر حسن عباسی باوجود عذرخواهی و دلجویی از ارتش و نامه متقابل فرمانده محترم نیروی زمینی ارتش، صبح امروز در پی شکایت ارتش و حفاظت اطلاعات ارتش جمهوری اسلامی در دادسرای نظامی حاضر و به حکم بازپرس بازداشت شد.

 

به گزارش رجانیوز دادستان نظامی تهران با این استدلال که در فیلم منتشر شده از حسن عباسی «سخنان ناروایی درباره ارتش جمهوری اسلامی ایران مطرح شده است» و به دنبال اقامه شکایت از سوی ارتش بر علیه حسن عباسی، در دادگاه احضار و طی دو جلسه تحقیق صبح امروز قرار بازداشت وی صادر شد.

 

دادستان نظامی تهران در این باره گفت:

«با توجه به اینکه در این فیلم، سخنان ناروایی درباره ارتش جمهوری اسلامی ایران مطرح شده بود، متعاقب شکایات واصله از برخی مقامات و مراجع رسمی از جمله ارتش، دادسرای نظامی تهران بر اساس وظایف قانونی خود و به منظور جلوگیری از خدشه وارد آمدن به وحدت و جایگاه نیروهای مسلح، آقای حسن عباسی را به عنوان متهم احضار و طی دو جلسه از وی تحقیق به عمل آمده است».

 

اما سوالی که همچنان در افکار عمومی باقی مانده این است که واکنش نیروهای مسلح در باره اظهارات سه سال قبل محمد جواد ظریف در دانشگاه تهران چیست؟ افکار عمومی نمی تواند بپذیرد که دادستان که وظیفه حفاظت از جامعه دربرابر جرایم را دارد صرفا نسبت به ‌سخنان یک شخص عادی واکنش نشان دهد اما نسبت به سایر سخنان سکوت نماید. سوالی که مطرح می شود این است که آیا بر اساس همین مبنا باید منتظر باشیم که در روزهای آینده شاهد شکایت ارتش از ظریف باشیم؟

 

در همین راستا سال 92 ظريف در دیدار با دانشجویان دانشگاه تهران و در پاسخ به يكي از دانشجويان كه پرسيده بود در توافقنامه ‍ژنو چه داده ايم و چه ستانده‌ايم، در بخشي از سخنان خود با ناديده گرفتن توان دفاعي و نظامي كشورمان گفته بود :

 

«باید بگویم که غربی‌ها از چهار تا تانک و موشک ما نمی‌ترسند، از این مردم می‌ترسند. آیا شما فکر کرده‌اید که آمریکا که با یک بمبش می‌تواند تمام سیستم‌های نظامی ما را از کار بیندازد، از سیستم نظامی ما می‌ترسد؟ آیا واقعا به خاطر سیستم نظامی ماست که آمریکا جلو نمی‌آید؟».

 

آیا این ادبيات شامل ناديده گرفتن توان و دستاوردهاي نيروهاي نظامي كشور و همچنين پايين آوردن شأن و مقام‌ نظاميان كشور نبود؟ اينكه توان نظامي كشور در برابر غرب آنهم از يك تريبون رسمي ناديده گرفته مي شود، نمي‌تواند براي امنيت كشور بسيار خطرناك باشد؟ چراكه بزرگترين فايده توان نظامي كشور نيروي بازدارندگي آن است كه همواره با مانورها و ر‍ژه‌هاي مختلف براي مرعوب كردن دشمن به نمايش گذاشته مي شود.آیا ناديده گرفتن دستاوردها و توان نظامي كشور از سوي وزير خارجه كشورمان به نوعي سبب از كار افتادگي توان بازدارندگي كشور در مقابل دشمن نمي شود و درواقع تيغ تيز شمشير ايران را در برابر دشمني كه تا بن دندان مسلح است، كند مي كند.

 

در مجموع بازداشت حسن عباسی به اتهام «بیان سخنان ناروا در باره ارتش» آنهم بعد از 6 سال این سوال را در افکار عمومی مطرح می کند که آیا کلید خوردن شکایت از حسن عباسی باب شکایت از محمد جواد ظریف را نیز باز خواهد کرد یا سخنان سه سال گذشته ظریف به دست فراموشی سپرده خواهد شد؟ آیا بر اساس همین استدلال محمد جواد ظریف نیز متهم به «بیان سخنان ناروا درباره نیروهای مسلح» نیست؟

 

منبع: رجا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.