Skip to Content

فرماندار میبد در گفتگو با رادیو یزد:


فرماندار میبد در گفتگو با رادیو یزد بیان داشت: طی 5 سال گذشته هیچ گونه مجوز بهره برداری معادن در منطقه شکار ممنوع مرور صادر نشده است.

به گزارش میبد خبر، صبح امروز عوامل رادیو یزد به دعوت محیط زیست استان و شهرستان میبد بازدیدی از منطقه شکار ممنوع مرور داشتند.

کارگر رئیس محیط زیست میبد در جمع عوامل رادیو یزد در رابطه با منطقه شکار ممنوع مرور بیان داشت: همزمان با تشکیل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان میبد در سال 79 و شناسایی مناطق مستعد و برجسته اکولوژیک شهرستان، منطقه ای تحت عنوان منطقه شکار ممنوع مرور در سال 80 به پیشنهاد اداره کل حفاظت محیط زیست استان و موافقت سازمان حفاظت محیط زیست کشور به تصویب رسید.

وی افزود: این منطقه با ویژگی های بارز و توان اکولوژیک بالا، اما با دستخوردگیهای گسترده که با حفاظت شبانه روزی طی سالهای اخیر مجددا احیا گردید.

کارگر اظهار داشت: وجود پستانداران شاخص نظیر قوچ و میش و کل و بز، آنرا برجسته تر کرده است.

وی بیان کرد: از ویژگیهای بارز این منطقه  پستاندارانی نظیر کاراکال، گرگ، سمور سنگی، رودک عسل خوار می باشد و همچنین پرندگانی نظیر کبک، تیهو، باقرقره و انواع پرندگان شکاری نظیر گونه های مختلف عقابها، دلیجه، شاهین زیبایی خاصی به این منطقه افزوده است.

کارگر ادامه داد: لاک پشت مهمیزدار برجسته ترین خزنده منطقه شکار ممنوع مرور می باشد.

متأسفانه چراي دام در بخش هایی از منطقه و مهم تر از آن توسعه معادن در سالهاي اخیرارزشهاي اکولوژیک این منطقه را به شدت تهدید می کند.

حسین فلاح فرماندار میبد نیز در گفتگو با خبرنگار رادیو یزد ضمن تقدیر از برنامه های صدا و سیما و رادیو یزد در عرصه محیط زیست که تاثیر گذاری و فرهنگ سازی مطلوبی را بر مردم دارد، بیان داشت: در شهرستان میبد با نگاه خوبی که خیرین، صنعتگران و گروه های مردم نهاد در جهت حفظ محیط زیست منطقه وارد شده و به همت این عزیزان دو پایگاه محیط بانی در منطقه شکار ممنوع احداث شده و یک دستگاه اتومبیل نیز در اختیار محیط زیست شهرستان قرار گرفته است.

وی با اشاره به تاثیرات نامطلوب معادن بر روی محیط زیست این منطقه اظهار داشت: در سالیان گذشته یک سری مجوزها صادر شده که پروانه بهره برداری هم دارند و دوستان مستحضر هستند که معدنی که پروانه بهره برداری دارد و هزینه اکتشاف نیز سخت است و معدنکار باید چند میلیارد در این زمینه هزینه کند تا پروانه بهره برداری بگیرد بنابراین باطل کردن پروانه یک معدن کار بسیار دشواری و خیلی اوقات دوستان در محاکم قضایی هم با محدودیت هایی در این زمینه روبرو هستند.

فلاح در ادامه تصریح داشت: طی 5 سال گذشته هیچ گونه مجوز بهره برداری معادن در منطقه شکار ممنوع مرور صادر نشده است. این مجوزها زمانی صادر شد که بحث نیاز کشور و تحریم ها بویژه تحریم نفت را داشتیم و شاید لازم بود یک سری معادن به بهره برداری برسد و این امر باعث شد تا تعدادی مجوز و پروانه بهره برداری معادن صادر شود ولی سعی شده که در این چند سال دیگر این مجوزه ها صادر نشده یا بصورت هدایت شده این امر انجام شود.

فرماندار میبد در پایان ابراز داشت: ان شاالله با پیگیری مسئولین محیط زیست استان منطقه شکار ممنوع مرور به منطقه حفاظت شده محیط زیست تبدیل شده و در آینده شاهد شروع به کار هیچ معدنی در این منطقه نباشیم.

در ادامه این برنامه عوامل رادیو یزد از نزدیک با انواع مارها آشنا شدند.

در پایان این بازدید توسط محیط زیست میبد از عوامل رادیو یزد تقدیر شد.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.