Skip to Content

آماری که هراس به جان جوانان می اندازد

طلاق؛ سرگذشت 20 درصد ازدواج ها در یزد!


علیرغم تلاش دستگاه های استان یزد برای کاهش بلای خانمان سوز طلاق، هنوز این معضل در تن و جان زندگی مردم یزد رسوخ می کند.

به گزارش میبد خبر، امروزه آثار سوء طلاق به گونه ای است که دیگر از حیطه خانواده ها فراتر رفته است و باید به آن به عنوان یک معضل اجتماعی نگاه کرد.

به دنبال جریان زندگی ماشینی امروز، بیكاری، اعتیاد به مواد مخدر، فقر اقتصادی، مهاجرت، اختلافات طبقاتی و رویای به دست آوردن زندگی بهتر ازعواملی است كه فشارهای روانی زیادی را بر زندگی مشترك زن و مرد وارد می كنند و در بسیاری از این موارد، به دلیل سستی پایه های زندگی و نبود تفاهم و شناخت زوج ها از یكدیگر، زندگی مشترك زن و مرد حتی با داشتن فرزند و زندگی مناسب به جدایی می انجامد كه این مساله نیز بر آسیب های اجتماعی می افزاید.

اگر بپذیریم كه بین مرد و زن تفاوت های فیزیكی و روحی بسیاری وجود دارد، آنگاه زن و مرد با شناخت بیشتر می توانند به تفاهم و درك متقابل در زندگی مشترك برسند اما با این تفاسیر آمار طلاق در استان یزد، شایسته دارالعباده نیست.

معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی ثبت احوال استان یزد در مصاحبه با یزد ندا از ثبت 6 هزار و 427 ازدواج و هزار و 266 طلاق در استان یزد در نه ماه اول سال 95 خبر داد و گفت: بر اساس آمارها به صورت میانگین از هر 5 ازدواج در یزد یک مورد به طلاق ختم شده است.

فاطمه فاتحی افزود: جابه جایی ماه های حرام، اعیاد مذهبی بر زمان وقوع و ثبت ازدواج تاثیر دارد و همچنین زمان تشکیل و رسیدگی به پرونده های طلاق نیز در ماه های سال متفاوت است و ثبت طلاق ها و آمار ها تاثیر دارد.

وی اظهار کرد: میانگین سن ازدواج در بین مردان یزد 27 و در زنان یزدی 22 سال است.

 

این در حالی استکه با کاهش هشت دهم درصدی ازدواج در سال 94 نسبت به 93 در استان، ازدواج در مناطق شهری استان در همین مدت دو درصد کاهش یافت که باید میزان طلاق در این مناطق هم مقایسه شود.

هرچند  ازدواج درمناطق روستایی استان در مدت یک سال 93 تا 94 ، 15.1 درصد افزایش پیدا کرده است اما میزان طلاق در این مناطق هم افزون بر دو برابر شده  و آمار روستایی هم چنگی به دل نمی زند.

میرمحمدی استاندار یزد در خرداد ماه امسال با بیان اینکه افزایش طلاق در استان نشان دهنده دورشدن از فرهنگ یزد است گفت: 10 درصد جمعیت یزد مهاجر هستند ثبت نشدن آمار مهاجران از جمله ازدواج و طلاق آنها تصمیم گیری درباره آنها را با مشکل مواجه کرده است!

وی همچنین تاکید کرد: باید آمار ارائه شده مشخص کننده وضعیت موجود باشد تا ملاک فعالیت شورای عمومی استان و ستاد مبارزه با آسیبهای اجتماعی قرار گیرد.

رفاهی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم کل دادگستری استان یزد در آخرین نشست خبری خود اظهار کرد: در شهر یزد سه مرکز مشاوره خانواده راه اندازی شده است و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم این مراکز را در سطح استان با رویکرد تحکیم بنیان خانواده گسترش دهیم.

به اذعان وی طبق مصوبات انجام شده قرار شده است در دادگاه های حوزه های یزد، اشکذر، تفت، زارچ و نیر دیگر پرونده ای در خصوص طلاق، ملاقات فرزند، الزام به تمکین، مطالبه نفقه و حضانت ثبت نشود و شکایات به مراکز مشاوره خانواده ارجاع داده شود.

هر چند مراکز مشاوره در راستای کاهش 40 درصدی آسیب های اجتماعی و حل مشکلات خانواده متقاضی طلاق، انجام ملاقات روانی برای کاهش طلاق در استان و کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از طلاق دایر شده است اما باید دید این میزان چه مقدار در کاهش آسیب طلاق در استان یزد مؤثر است؟

در صورت داشتن دلایل طلاق می توان تجزیه و تحلیل مناسبی داشت و با ارائه راهکارهای مختلف مسائل را پیش بینی و از آنها پیشگیری کرد اما چطور وچگونه؟ سؤالی است که مسئولان استان باید پاسخ دهند.

و اما آیا بنا به گفته استاندار یزد هنوز آمار ارائه شده مشخص کننده وضعیت موجود طلاق در استان نیست؟

انتهای پیام/ک

یزد رسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.