Skip to Contentپرورش طیور بومی در روستاها با رعایت ملاک های فنی و بهداشتی و به طور صحیح، نقش قابل توجهی در اقتصاد و تغذیه روستاییان خواهد داشت.

به گزارش میبد خبر، به منظور حفظ و حراست از سرمایه اندک روستائیان و جلوگیری از انتشار بیماری به مرغداری های صنعتی، از ابتدای سال جاری طرح توزیع رایگان واکسن نیوکاسل خوراکی مقاوم به حرارت در شهرستان میبد در حال اجرا می باشد.  

بر اساس این گزارش تاکنون بیش از شصت و پنج هزار  قطعه طیور بومی شهرستان مورد مایه کوبی بیماری نیوکاسل قرار گرفتند.

این بیماری از نوع ویروسی بوده و از طریق عواملی چون باد، کود و عوامل مکانیکی مانند ماشین آلات و ابزار و تجهیزات قابل انتقال است و لازم است برای جلوگیری از این بیماری در کنار واکسیناسیون مد نظر قرار گیرد.

 علائم این بیماری در بعضی مواقع همزمان و یا جداگانه بروز می کند، که عبارتند از اسهال سبز، پیچش گردن، سیاه شدن تاج و ریش، بی اشتهایی، تب، مرگ و میر بالا و ناگهانی.

لازم به ذکر است که توزیع واکسن مذکور که از طریق کمک های مردمی و داروخانه های دامپزشکی شهرستان به صورت خیری تهیه شده است؛ بصورت هفتگی در روزهای پنجشنبه در محل شبکه دامپزشکی شهرستان میبد در حال توزیع می باشد و مردم می توانند ضمن به همراه داشتن ظروف مخصوص به این شبکه مراجعه نمایند.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.