Skip to Content


صالحی: اگر تیزبینی و دشمن شناسی مقام رهبری نبود مذاکرات هسته ای را باخته بودیم


اگر نبود تیزبینی،تیزهوشی،آینده بینی و دشمن شناسی مقام معظم رهبری، تاکنون به هزار شیوه باخته بودیم. رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در بعد فنی برجام بنده مسئولیت کار را می پذیرم. اگر خطایی شده باشد مسئولیتش را می پذیرم و هیچ کس دیگر مسئول نیست. چون با اطمینان خاطر می دانیم چه کرده ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی،علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه ۱۴ فروردین ماه ۹۵ در دیدار نوروزی با مسئولان و کارکنان سازمان انرژی اتمی ایران در سالن خوارزمی این مجموعه با ابراز قدردانی از مجموعه سازمان انرژی اتمی، بخشی از عزت و اقتدار کنونی کشور را مرهون تلاش مسئولان و پرسنل و جانفشانی شهدای هسته ای سازمان انرژی اتمی ذکر کرد.

اهم سخنان صالحی را در ادامه بخوانید:

- سال ۹۴ سال پرفراز و نشیب، سال بیم و امید و سالی ویژه در تاریخ جمهوری اسلامی بود.

- در این سال ملت با همدلی و همزبانی و برخورداری از عزت و اقتداری که هدایت های امام عزیز راحلمان برای ما به ارمغان آورده، آموخت سر تعظیم در مقابل هیچ قدرتی جز خداوند متعال فرود نیاورد و خلف صالح او این مسیر را برای این ملت و فرزندانش هموار کرد تا بتوانند سال ۹۴ را به سالی سرنوشت ساز و تاریخ ساز تبدیل کنند.

صالحی: می‌دانیم در مذاکرات چه کرده‌ایم/ مسئولیت بعد فنی برجام را می پذیرم/ وارونه جلوه‌دهندگان حقیقت را به خدا واگذار می‌کنم

- سال ۹۴ با معجزه به پایان رسید و کسانی که این وضعیت سخت را برای ما ایجاد کردند تا تسلیم شویم، الان خودشان دچار وضعیت بغرنج و پیچیده شده اند.در حالی که ما آموختیم و سختی ها را به جان خریدیم. امیدوارم سال ۹۵ آغاز یک حرکت جدی فراگیر در امر ارتقاء معیشت آحاد این ملت باشد.

-غنی سازی ما سرجایش است. قبلاً ۹۰۰۰ ماشین سانتریفیوژ غنی سازی می کرد، الان ۶۰۰۰ ماشین داریم که ۱۰۰۰ دستگاه خالی می چرخد و ۵۰۰۰ ماشین نیز غنی سازی می کند. این محدودیت اشکالی ایجاد نمی کند زیرا غنی سازی ۹۰۰۰ ماشین یا ۵۰۰۰ ماشین با سانتریفیوژ یک سویی نسل اول، نسبت به مقدار سوخت مورد نیاز یکساله نیروگاهی نظیر بوشهر آنچنان تفاوتی ندارد.

-باید به درستی به هدف ۱۹۰ هزار سو برسیم. بودجه ما از جیب مردم هزینه می شود. نمی توانیم سوختی تولید کنیم که چند برابر قیمت بین المللی دربیاید. باید کاری کنیم ضمن خوداتکایی قیمت سوخت تولیدی مان اختلاف چندانی با قیمت جهانی نداشته باشد.

- در تحقیق و توسعه محدودیت هایی پذیرفتیم اما آنگونه نیست که مانع رسیدن به اهدافمان باشد.

- گفتند در قلب مردم ایران سیمان ریختید. آن که حقیقت را می داند ولی آگاهانه، آنرا وارونه جلوه می دهد، به خدا واگذار می کنم، اما آنکه نمی داند و شنیده هایش را می گوید، موضوع دیگری است.

- اکنون فرصتی پیش آمده است تا در طراحی این راکتور، مطابق آنچه می تواند به حال کشور مفید باشد، تجدید نظر کنیم و بخش هایی که می شود را اصلاح کنیم. همکاران ما جدولی را طراحی کردند که طراحی سابق و طراحی لاحق و تفاوت شاخص ها در آن آمده است.

- طبق قرارداد ما با روسیه قرار بود تا پایان سال قبل شاهد کلنگ زنی نیروگاه جدید در بوشهر باشیم اما به دلیل برخی مسایل فنی و اختلاف در برخی شاخص ها پس از رسیدن به وحدت نظر کار را آغاز خواهیم کرد. امیدواریم امسال شاهد کلنگ زنی نیروگاه جدید باشیم. علاوه بر این ها در نظر داریم دو نیروگاه کوچک ۱۰۰ مگاواتی نیز بسازیم.

- اگر نبود تیزبینی، تیزهوشی، آینده بینی و دشمن شناسی مقام معظم رهبری، تاکنون به هزار شیوه باخته بودیم. در همین مذاکرات خیلی مقاطع شرایط خاص داشتیم که اگر حمایت رهبری و شدت و حدت و بیانات صریح ایشان نبود، این دستاورد را نداشتیم. در بحث PMD اگر رهبری صریحا نمی گفتند حق بازجویی از دانشمندان و کارشناسان ما را ندارند، آنها طور دیگری عمل می کردند. اما این اتفاق نیفتاد و این پرونده بسته شد.

- در بعد فنی برجام بنده مسئولیت کار را می پذیرم. اگر خطایی شده باشد مسئولیتش را می پذیرم و هیچکس دیگر مسئول نیست. چون با اطمینان خاطر می دانیم چه کرده ایم. البته لطف الهی نیز همواره همراه ما و ملت ایران بوده است.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.