Skip to Content

سخنگوی شورای اسلامی شهر میبد:

شهرداری میبد بدون طرح تفصیلی اداره می شود/ برخوردهای سلیقه‌ای و ایجاد مشکلات متعدد برای مردم


سخنگوی شورای اسلامی شهر میبد با اشاره به اینکه 10 سال از زمان تحویل طرح تفصیلی توسط مشاور به شهرداری میبد می‌گذرد، گفت: شهرداری میبد بدون طرح تفصیلی اداره می شود.

حسینعلی فلاح در گفتگو با خبرنگار میبد خبر در خصوص طرح تفصیلی میبد بیان داشت: یکی از معضلاتی که شورای شهر دوره پنجم و شهرداری با آن درگیر بوده طرح تفصیلی میبد است.

وی افزود: در سال 87 با مشاور قرارداد بسته شد تا طرح تفصیلی میبد را ظرف مدت دوسال آماده و تحویل دهد ولی تا الان عملا شهرداری میبد بدون طرح تفصیلی اداره می شود و با توجه به مقتضیات زمان و برخوردهای سلیقه ای شهرداران در این زمینه متاسفانه مشکلات فراوانی برای شهروندان میبدی و برای شهرداری و پرسنل آن ایجاد کرده است. بدین طریق که با مراجعه مردم به شهرداری جهت اخذ پروانه برای ساخت وساز در زمین های مزروعی و با کاربری های متفاوت چون طرح تفصیلی نبوده ناچار شهرداری و پرسنل آن برای حل مشکلات مردم اقدام به صدور پروانه کرده اند.

سخنگوی شورای شهر میبد با بیان اینکه در حال حاضر 10 سال از زمان تحویل طرح تفصیلی توسط مشاور به شهرداری می گذرد، ابراز داشت: با توجه به بروز مشکلات عدیده برای مردم در جهت گرفتن یک پروانه عادی، مردم مرتب از شهرداری به کمیسیون ماده 5 که در استانداری تشکیل می شده ارجاع و این پروسه ماهها طول کشیده و در اخر هم به نتیجه نمی رسیدند.

فلاح ادامه داد: اولین اقدام شورای شهر پنجم حل مساله طرح تفصیلی بوده و اولین جلسه شورا هم در این راستا تشکیل شده است. در این جلسه به این نتیجه رسیدیم که همگی اعضای شورا خدمت معاونت عمرانی استانداری رسیده و این معضل را مطرح کنیم که این جلسه در تاریخ 96/6/19 تشکیل شد وی معاونت عمرانی استاندار پذیرفتند که حقوق مکتسبه مردم یعنی افرادی که که شهرداری به آنها پروانه داده مشکلات آنها در طرح تفصیلی اصلاح شده و مشکلات مردم حل شود. از آن موقع پیگیری این مشکل از طرف معاونت عمرانی استانداری قول داده شد ولی تغییری صورت نگرفت تا وی تغییر کرد. 

وی با اشاره به اینکه در زمان معاونت عمرانی جدید نیز کار خاصی برای حل مشکل مردم انجام نشد، اظهار داشت: برای حل این معضل اعضای شورای هر به اتفاق شهردار به تهران و خدمت مشاور طرح رسیدیم و 2 درخواست را برای حل طرح تفصیلی مطرح کردیم اولین موضوع 700 قطعه زمین مزروعی بود که شهرداری بعنوان معوض به مردم داده و پروانه آنها صادر شده و مردم نیز در این زمین ها ساخت و ساز انجام داده اند و مساله دیگری 2 هزار قطعه زمینی که کاربری مزروعی داشته و برای آنها هم از طرف شهرداری پروانه صادر شده و مردم ساخت و ساز انجام داده اند و در حال حاضر نیز با این طرح تفصیلی به مشکل برخورده اند و قرار شد این مشکلات برطرف شود ولی کاری صورت نپذیرفت.

فلاح به آخرین جلسه شورای شهر برای حل این معضل اشاره داشت و گفت: جلسه ای رد سطح بالا با حضور معاونت معماری و شهرسازی وزیر، نماینده مردم در مجلس، معاونت عمرانی استاندار، فرماندار، اعضای شورای شهر و شهردار در تهران تشکیل شد و معاون وزریر قول دادند تا 28 تیرماه سال جاری با حضور در یزد این مشکل برای همیشه حل کنند ولی این امر تا امروز محقق نشده و دوباره برای حضور در دفتر کار وی در تهران درخواست دادیم که به ما وقتی داده نشد. در نهاین در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی میبد که با حضور استاندار و مدیران کل تشکیل شد با توجه به اینکه بحث جلسه چیز دیگری بود این موضوع از طرف فرماندار مطرح و آیت الله اعرافی نیز روی حل مشکل طرح تفصیلی تاکید شد  و استاندار قول دادند تا سه شنبه هفته آینده جلسه ای را برای حل این مشکل تشکیل دهند ولی الان دو هفته از قول استاندار نیز می گذرد ولی جلسه ای تشکیل نشده است و 100 هزار جمعیت میبد نزدیک به 8 سال است که آلت دست شرکت مشاور شده و هیچ کس هم در استان و کشور مشکل ما را حل نکرد.

سخنگوی شورای هر تصریح داشت: اگر این موضوع حل نشود و ادامه پیدا کند شورای شهر میبد این مسئولیت را از خود سلب و اعلام کنیم که مردم خودشان به استانداری مراجعه و مشکلاشان را برطرف کنند. مردم میبد چه گناهی کرده اند 8 سال است از تصویب طرح تفصیلی که از وظایف قانونی مسئولین است می گذرد و اتفاق خاصی صورت نپذیرفته و مردم به خاطر عدم تصویب طرح دائم برای حل مشکلات خود باید بین استانداری و مسکن و شهرسازی و شهرداری رفت و آمد داشته باشند. 

فلاح افزود: اولین جلسه ای که با معاونت عمرانی استاندار داشتیم و در جلسه کمیسیون ماده 5 ناظر طرح که اداره راه و شهرسازی بود عنوان کرد که ما قبول داریم که 10 درصد این طرح تفصیلی بیشتر کارایی نداشته چون 90 درصد آن اشتباه است. ما نیز به خاطر همین موضوع قبول نکردیم، مغایرت های بسیار زیادی بین طرح تفصیلی نوشته شده و وضعیت موجود شهر وجود دارد، بخاطر همین موضوع قرار گذاشتیم با معاونت عمرانی استاندار تا با هزینه شهرداری یک مشاوره جدید گرفته شود تا طرح تفصیلی قبلی اصلاح کند. با مشاور جدید قرارداد بسته شد و در جلسه ای که با حضور وی و کارشناسات شهرداری در ورا برگذار شد اصلاحیه طرح تفصیلی انجام شد و این اصلاحیه باید در استانداری به تصویب برسد تا افق 1400 بخشی از مشکلات مردم حل شود. 

وی حل تمامی مشکلات مردم را منوط به طرج جامع جدید میبد دانست و اذعان داشت: طرح جامع جدید قرار است توسط مهندس مشاور و راه و شهرسازی استان تدوین شود که در آن طرح تمام مشکلات مردم لحاظ می شود. در حال حاضر و با توجه به مصوبه کمیسیون ماده 5 مورخ 96/6/29 قرار شد طرح تفصیلی با توجه به اصلاحیات برای افق 1400 بسته شود ولی مشاور از این امر امتناع کرد. با این اوصاف هر روز بین مردم و کارشناسان درگیری وجود دارد زیرا کارشنا عنوان می کند که طرح قبلی شما مربوط به 10 سال پیش است و بر اساس آن همه زمین ها مزروعی است. در طرح تفصیلی جدید باید بخشی از زمین های مزروعی که بایر بوده و آب ندارد به کاربری مسکونی تبدیل شود.

فلاح در پایان تاکید داشت: استاندار باید مسئولین استان را ملزم کند تا طرح تفصیلی اصلاح شده میبد را که تا افق 140 و بر اساس نیازهای مردم تدوین شده برای حل مشکلات مردم به تصویب نهایی برساند.

انتهای پیام/اد

 رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.