Skip to Content

رئیس اداره بهزیستی میبد خبر داد؛

شناسایی 731 کودک مشکوک به تنبلی چشم در میبد


رئیس اداره بهزیستی میبد بیان داشت: در طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میبد 731 کودک مشکوک به تنبلی چشم شناسایی که جهت بررسی بیشتر به متخصصان چشم ارجاع داده شدند.

سید محسن فلاح رئیس اداره بهزیستی شهرستان میبد در مصاحبه با خبرنگار میبد خبر درباره تنبلی چشم بیان داشت: تنبلی چشم یکی از علل شایع کم ‌بینایی و نابینایی  است که اگر به‌ موقع تشخصی داده شود، در بسیاری از موارد قابل ‌پیشگیری است.

وی افزود: چشم‌های تنبل به ظاهر ممکن است سالم و بدون عیب و نقص به نظر رسد اما این عارضه را در خود داشته و تشخیص این بیماری کمی هوشیاری والدین را می‌طلبد تا کودک خود را زیر نظر داشته باشند.

فلاح یکی از راهکارهای تشخیص را  اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم در بین کودکان برشمرد و گفت: بهترین زمان برای شناسایی و درمان این بیماری 3 تا 6 سال معرفی شده است چون بیشترین دوره تکامل چشم بین رده سنی 3 تا 6 سال است بدین لحاظ این دوران، دوران طلایی تشخیص و پیشگیری بیماری تنبلی چشم است.

رئیس بهزیستی شهرستان میبد در ادامه اظهار داشت: در سال جاری 5 هزار و 520 کودک در طرح پیشگیری از تنبلی چشم سنجش بینایی شدند، که از این تعداد 731 کودک مشکوک به تنبلی چشم بوده که جهت بررسی بیشتر به متخصصان چشم ارجاع داده شدند.

فلاح هدف از اجرای طرح مذکور را ارتقای سطح سلامت بینایی کودکان دانست و یادآور شد: تعداد 5 هزار و 84 کودک بین 3 تا 6 سال در سال گذشته مورد معاینه قرار گرفتند که اجرای این طرح در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 9 درصد رشد آماری داشته است. طرح پیشگیری از تنبلی چشم (آمبلیوپی) هر سال توسط اداره بهزیستی برای کودکان سه تا 6 سال انجام می شود تا از تنبلی چشم که منجر به نابینایی و کم بینایی در بزرگسالی می شود، پیشگیری شود.

رئیس بهزیستی شهرستان میبد در پایان با تاکید بر اینکه والدین نقش مهمی در تشخیص و درمان تنبلی چشم کودک خود دارند، گفت: باید توجه داشته باشیم شاید این بیماری در ابتدا آن چنان تأثیرگذار و مشکل‌ساز نشان داده نشود ولی در صورت ادامه این بیماری در چشمان کودکان در آینده مشکلات بسیار زیادی را در مسیر زندگی ایجاد کند.

انتهای پیام/اد

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.