Skip to Content

مدیر اداره آبفای میبد:

شبکه فاضلاب میبد هیچگونه آلودگی و بوی نامطبوع برای مردم میبد و اردکان ایجاد نمی کند/ افکار عمومی را نسبت به فاضلاب میبد بدبین کرده اند


مدیر اداره آبفای میبد بیان داشت: شبکه فاضلاب و سیستم تصفیه خانه آن هیچگونه آلودگی و بوی نامطبوع برای مردم میبد و اردکان ایجاد نمی کند.

به گزارش میبد خبر، احمد بنا مدیر اداره آبفای میبد در رابطه با برخی عکس العملها نسبت به پروژه فاضلاب میبد اظهار داشت: متاسفانه مدتی است که ذهنیت مردم را نسبت به پروژه فاضلاب میبد بخاطر وجود بوی نا مطبوع و آلودگی تحریک و بدبین کرده اند که این امر صحت ندارد و همه باید تلاش کنیم که این پروژه فاضلاب محقق شود.

وی ادامه داد: در رابطه با اجرای پروژه خوشبختانه سرمایه گذاری برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده است و اگر خود ما می خواستیم با توجه به بدجه های دولتی اداره این طرح را پیاده کنیم نهایت سالی 10 کیلومتر را می توانستیم پوشش دهیم در صورتیکه همکنون 540 کیلومتر از اجرای شبکه فاضلاب در میبد باقی مانده است و این احتمال هم می رفت که با پایان کار لوله های قسمتهای اولیه عمر مفید خود را از دست داده باشند. این کار توسط پیمانکار از تاریخ 1395/8/20 شروع شده و تا الان بالغ بر 30 کیلومتر از طرح لوله گذاری شده و در حال نصب انشعابات آن می باشد و 30 کیلومتر دوم نیز در دست مناقصه بوده که از این مقدار لوله گذاری 4 کیلومتر انجام شده است. تصفیه خانه این شبکه نیز در دست ساخت می باشد که بنا بر پیشنهاد سرمایه گذار کار احداث تصفیه خانه در دوسال یعنی تا 1397/8/20 به پایان برسد و مورد بهره برداری قرار گیرد.

بنا در مورد مبحث آلودگی و بوی نامطبوع این پروژه که توسط برخی افراد اعتراض صورت گرفته گفت: در جلسه ای که شنبه 1396/4/31 با حضور مدیر کل آب و فاضلاب استان، فرماندار میبد، سرمایه گذار و برخی معترضین به این پروژه خصوصا برخی از مردم شهیدیه داشتیم توضیحات کامل و مفصلی در رابطه با این موضوع داده شد و برای روشن تر شدن این موضوع و رفع این شبهه بازدیدی از تصفیه خانه یزد ترتیب داده شد.

وی در مورد سیستم تصفیه خانه میبد اظهار داشت: سیستم تصفیه خانه میبد از سیستم مرکز استان پیشرفته تر می باشد. در این طرح سرشاخه هایی که در کوچه ها قرار دارند فاضلاب را به خط اصلی انتقال می برند تا از این طریق به تصفیه خانه برسد. در نقطه ای از مسیر فاضلاب به تپه ای می رسد که قبل از تپه بر اساس نقشه برداری انجام شده به عمق 13 متر می رسیم و فاضلاب چون ثقلی است باید پمپاژ شده و به عمق 3 متر رسیده تا به تصفیه خانه منتقل شود. تمام این عمل انتقال فاضلاب در مسیر لوله گذاری انجام می شود. ابعاد زمین پمپاژ 256 متر می باشد و از این دستگاه پمپاژ فقط دریچه ای در روی زمین نمایان است که از آن برای رفت آمد نیرو جهت رفع مشکلات دستگاه و خرابی استفاده می شود و هیچ جا فضای بازی وجود ندارد که آلودگی یا بوی نا مطبوع از آن خارج شود.

مدیر اداره آبفای میبد در ادامه تصریح داشت: باد غالب شهر میبد به سمت بیابان می باشد که نه به سمت اردکان نه به سمت میبد می باشد و این موضوع توسط کارشناس و با هماهنگی اداره هواشناسی بررسی شده است محل تصفیه خانه هم در ضلع شرقی میبد در مجاورت کمربندی قرار دارد و ایستگاه پمپاژ هم 800 متر بعد از محله شهیدیه قرار می گیرد. مدیر کل آب و فاضلاب استان هم در جلسه مذکور این اطمینان را دادند که پروژه فاضلاب میبد هیچگونه بوی نامطبوع و آلودگی برای مردم نخواهد داشت.

بنا در پایان بیان داشت: با اجرای پروژه فاضلاب میبد فاضلابهایی که وارد زمین شده و سمی می باشد و حاصل از مواد آلوده کننده سمی مثل(مواد شوینده و بیمارستانی) است که می تواند زمین و آبهای زیر زمینی را آلوده کند جمع آوری شده و در تصفیه خانه تبدیل به آب پاک شده وبه چرخه برگشته که در صنعت یا کشاورزی و موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.