Skip to Content


سی‌ان‌ان: بعید است تفاهم بوئینگ و ایران پیش از انتخابات آمریکا رسمی شود


شبکه سی‌ان‌ان با اشاره به مخالفت‌های داخلی در آمریکا با فروش هواپیما به ایران، نوشته است که بعید است تفاهم بوئینگ و ایران‌ایر، پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به توافقی قرص و محکم تبدیل شود.

به گزارش "میبد خبر"؛ به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هواپیمایی ایران ماه گذشته تفاهمنامه‌ای را برای خرید 80 فروند هواپیمای مسافربری «بوئینگ» به امضا رساند که در نوع خود نخستین قرارداد مهم میان یک شرکت آمریکایی و ایران از زمان رفع تحریم‌ها به حساب می‌آمد. این توافق ایران با بوئینگ پس از قرارداد گسترده این کشور با رقیب اروپایی این شرکت یعنی ایرباس انجام شده بود.

شبکه «سی‌ان‌ان» در گزارشی در این رابطه نوشت: «این دو شرکت و ایران اعلام کردند که مذاکرات درباره این فروش ادامه دارد اما مخالفت سیاسی در داخل آمریکا با این قرارداد، تحویل این هواپیماها به ایران را با تردید مواجه ساخته و به نظر می‌رسد که حتی اگر در نهایت نیز آمریکا اجازه اجرایی شدن این قرارداد را بدهد، تعداد هواپیماهای فروخته شده به ایران را کاهش دهد.»

ایران و کشورهای 1+5 سال گذشته به توافقی برای رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران در ازای ایجاد برخی محدودیت‌ها در برنامه هسته‌ای این کشور رسیدند. این توافق، بخش عمده تحریم‌های آمریکا علیه ایران را پابرجا نگاه می‌دارد.

این توافق هسته‌ای، موسوم به برجام، به شرکت‌های آمریکایی اجازه می‌دهد پس از دریافت مجوز اقدام به فروش هواپیماهای تجاری به ایران بکنند. علی رغم این، توافق ایران و بوئینگ در زمینه معامله هواپیما با مخالفت نمایندگان کنگره رو به رو شده است.

بنا بر گزارش «سی‌ان‌ان»، وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز کلی برای فروش هواپیما به ایران را صادر کرده اما نهایی شدن این قراردادها نیازمند این است که دولت آمریکا مجوزهای جداگانه‌ای برای هر یک از این قراردادها صادر کند.

بر اساس این گزارش، مجلس نمایندگان آمریکا اوایل ماه جاری میلادی طرحی را به تصویب رساند که مانع از هزینه شدن دلارهای بدست آمده از مالیات‌ها برای صدور مجوزهای اینچنینی می‌شد و بانک‌های آمریکایی را از تأمین اعتبار این قراردادها منع می‌کرد.

«پیتر روزکام» شخصی که متن اصلی این طرح را تنظیم کرده بود اعلام کرد، این طرح پیشنهادی، فروش هواپیماهای «هر دو شرکت بوئینگ و ایرباس به ایران» را متوقف می‌کند. ایرباس نیز به این دلیل شامل این قانون می‌شود که از فناوری آمریکایی استفاده می‌کند. این طرح هنوز در مجلس سنای آمریکا به تصویب نرسیده است.

«باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرده که هر قانونی که همچون این طرح پیشنهادی مانع از اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران شود، وتو خواهد کرد.

این گزارش افزود: «اما مخالفت‌های سیاسی در آمریکا تنها شانس اندکی باقی گذاشته که یادداشت تفاهم بوئینگ با ایران پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر به یک قرارداد قرص و محکم تبدیل شود.»

 

منبع: فارس
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.