Skip to Content

پیام امام خامنه‌ای به کنگره عظیم حج:

سیاست‌های شرارت‌آمیز استکبار و جنایت‌های رژیم غاصب صهیونیستی مسئله اول مسلمانان است


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت کنگره عظیم حج، «سیاست‌های شرارت‌آمیز استکبار در ایجاد گرفتاری‌های بزرگ برای امت اسلامی در منطقه» و «جنایت‌های رژیم غاصب صهیونیستی و اهانت مکرر به حریم مسجد الاقصی» را مسئله اول همه مسلمانان خواندند

به گزارش میبد خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت کنگره عظیم حج، «سیاست‌های شرارت‌آمیز استکبار در ایجاد گرفتاری‌های بزرگ برای امت اسلامی در منطقه» و «جنایت‌های رژیم غاصب صهیونیستی و اهانت مکرر به حریم مسجد الاقصی» را مسئله اول همه مسلمانان خواندند و با فراخواندن علما و نخبگان دنیای اسلام به انجام رسالت خود در برابر این حوادث تأکید کردند: اجتماع پرشکوه حج، برترین جایگاه ظهور و تبادل این تکلیف تاریخی و «فرصت برائت» یکی از گویاترین مناسک سیاسی است که باید مغتنم شمرده شود.

ایشان همچنین با اشاره به حادثه تلخ درگذشت تعدادی از حاجیان در مسجد الحرام و مسئولیت سنگین تأمین امنیت ضیوف الرحمن تأکید کردند: عمل به این تعهد و ادای این مسئولیت، خواسته‌ قطعی ماست.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی که صبح امروز (چهارشنبه) از سوی حجت‌الاسلام و المسلمین قاضی‌عسکر نماینده ولی فقیه و سرپرست زائران ایرانی در صحرای عرفات قرائت شد، به این شرح است:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

و الحمد لله ربّ العالمین، و الصّلاة و السّلام علی سیّد الخلق اجمعین محمّد و آله الطّاهرین و صحبه المنتجبین و علی التّابعین لهم باحسان الی یوم الدّین.

و سلام بر کعبه‌ شریف، پایگاه توحید و مطاف مؤمنان و مهبط فرشتگان؛ و سلام بر مسجد الحرام و عرفات و مشعر و منا؛ و سلام بر دل‌های خاشع و زبان‌های ذاکر و چشم‌های به بصیرت گشوده و اندیشه‌های به عبرت راه یافته؛ و سلام بر شما حج‌گزاران سعادتمند که توفیق لبّیک‌گویی به فراخوان الهی یافته و بر سر این سفره‌ پُرنعمت نشسته‌اید.

نخستین وظیفه، تأمّلی در این لبّیک جهانی و تاریخی و همیشگی است: اِنَّ الحَمدَ وَ النِّعمَةَ لَکَ وَ المُلکَ، لا شَریکَ لَکَ لَبَّیک همه‌ ستایش‌ها و سپاس‌ها از آنِ او، همه‌ نعمت‌ها از سوی او، و همه‌ مُلک و قدرت متعلّق به اوست. این است نگاهی که به حج‌گزار در آغازین گام این فریضه‌ پرمغز و پرمعنا داده می‌شود و ادامه‌ این مناسک، هماهنگ با آن، شکل می‌گیرد و آن‌گاه همچون تعلیمی ماندگار و درسی فراموش‌نشدنی در برابر او گذاشته و تنظیم برنامه‌ زندگی بر پایه‌ آن، از او خواسته می‌شود. فرا گرفتن این درس بزرگ و عمل به آن، همان سرچشمه‌ بابرکتی است که می‌تواند زندگی مسلمانان را طراوت و حیات و پویایی بخشد و آنان را از گرفتاری‌هایی که بدان دچارند ــ در این دوران و در همه‌ دوران‌ها ــ برهاند.

بت نفسانیّت و کبر و شهوت، بت سلطه‌جویی و سلطه‌پذیری، بت استکبار جهانی، بت تنبلی و بی‌مسئولیّتی، و همه‌ بت‌های خوارکننده‌ جان گرامی انسانی، با این غریو(2) ابراهیمی ــ آن‌گاه که از عمق دل برآید و برنامه زندگی شود ــ شکسته خواهد شد و آزادی و عزّت و سلامت، به‌جای وابستگی و سختی و محنت خواهد نشست.

برادران و خواهران حج‌گزار از هر ملّت و هر کشوری، در این کلمه‌ حکمت‌آموز الهی بیندیشند و با نگاه دقیق به گرفتاری‌های دنیای اسلام به‌ویژه در غرب آسیا و شمال آفریقا، برای خود با توجّه به ظرفیّت‌ها و امکانات شخصی و محیطی، وظیفه و مسئولیّتی تعریف کنند و در آن بکوشند.

امروز سیاست‌های شرارت‌آمیز آمریکا در این منطقه ــ که مایه‌ جنگ و خونریزی و ویرانی و آوارگی و نیز فقر و عقب‌ماندگی و اختلافات قومی و مذهبی است ــ از یک سو و جنایت‌های رژیم صهیونیستی ‌ــ که رفتار غاصبانه در کشور فلسطین را به نهایت درجه‌ شقاوت و خباثت رسانیده ــ و اهانت مکرّر به حریم مقدّس مسجد الاقصی و لگدکوب کردن جان و مال فلسطینیان مظلوم از سوی دیگر، مسئله اوّل همه‌ شما مسلمانان است که باید در آن بیندیشید و تکلیف اسلامی خود را در برابر آن بشناسید. و علمای دینی و نخبگان سیاسی و فرهنگی وظیفه‌ای بس سنگین‌تر دارند که متأسّفانه غالباً مورد غفلت آنان است. علما به‌جای برافروختن آتش اختلافات مذهبی، و سیاسیّون به‌جای انفعال در برابر دشمن، و نخبگان فرهنگی به‌جای سرگرمی به حاشیه‌ها، درد بزرگ دنیای اسلام را بشناسند و رسالت خود را که در پیشگاه عدل الهی، مسئول ادای آنند پذیرا گردند و از عهده‌ آن برآیند.

حوادث گریه‌آور در منطقه ــ در عراق و شام و یمن و بحرین ــ و در کرانه غربی و غزّه و در برخی دیگر از کشورهای آسیا و آفریقا، گرفتاری‌های بزرگ امّت اسلامی است که سَرانگشت توطئه استکبار جهانی را در آن باید دید و به علاج آن اندیشید؛ ملّتها باید آن را از دولتهای خود بخواهند و دولتها باید به مسئولیّت سنگین خود وفادار باشند.

 و حج و اجتماعات پرشکوه آن، برترین جایگاه ظهور و تبادل این تکلیف تاریخی است؛ و فرصت برائت که باید با شرکت همه حج‌گزاران از همه‌جا مغتنم شمرده شود، یکی از گویاترین مناسک سیاسی در این فریضه جامع‌الاطراف است.

 امسال حادثه تلخ و خسارت‌بار مسجد الحرام، کام حاجیان و ملّتهای آنان را تلخ کرد. درست است که درگذشتگان این حادثه که در حال نماز و طواف و عبادت به دیدار حق شتافتند، به سعادتی بزرگ دست یافته و در حریم امن و رعایت و رحمت الهی آرمیده‌اند ان‌شاءالله ــ و این تسلّایی بزرگ برای بازماندگان آنها است ــ ولی این نمی‌تواند از سنگینی مسئولیّت کسانی که متعهّد امنیّت ضیوف الرّحمانند بکاهد. عمل به این تعهّد و ادای این مسئولیّت خواسته قطعی ما است.

والسّلام علی عبادالله الصّالحین

سیّدعلی خامنه‌ای

4 ذی‌الحجّة 1436

27 شهریور 1394

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.