Skip to Content

گزارش/

سکوت دو متولی آمار و میانداری صندوق بین‌المللی پول در اعلام رشد نزدیک به صفر بهار


گزارش رشد اقتصادی ایران در سه ماهه اول امسال با گذشت ۱۱۲ روز هنوز منتشر نشده است، در حالی که بانک مرکزی در رقابت با مرکز آمار، در ۸۶ روز از گزارش رشد اقتصاد کشور در سال ۹۳ رونمایی کرد.

به گزارش میبدخبر به نقل از فارس، سابقه انتشار اولین گزارش رشد اقتصادی به سال 1315 و آخرین گزارش بانک مرکزی در 24 خرداد ماه امسال (گزارش رشد اقتصادی سال 93) برمی‌گردد.

بانک مرکزی از ابتدای تاسیس در سال 1339 تاکنون گزارش رشد را محاسبه و اعلام کرده است اما با گذشت زمان و افزایش اهمیت آمار و ارقام در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی حاشیه‌ای برای این گزارش‌ها و ارقام به وجود آمد.

این حاشیه‌ها معمولا به زمان‌هایی مربوط می‌شود که آمارها به سطوح نگران کننده می‌رسند و نهاد تولید کننده آمار موانعی برای انتشار گزارش‌های خود می‌بیند و حتی در برخی برهه‌ها کار به جایی می‌رسد که گزارش‌های آماری منتشر نمی‌شوند.

در سال‌های اخیر هر گاه نرخ رشد اقتصادی در وضعیت تقریبا مناسبی بوده، بین بانک مرکزی و مرکز آمار مسابقه انتشار زودتر آمار به وجود آمده که نمونه این مسابقه را در گزارش رشد اقتصادی سال 93 دیدیم. بانک مرکزی برای اولین در طول تاریخ فعالیت خود 24 خرداد ماه گزارش رشد اقتصادی سال 93 را منتشر کرد و همین موجب عدم انتشار گزارش مرکز آمار شد.

اما محاسبه رشد سه ماهه اول سال 94 آنگونه نبوده که بتوان از آن برای استفاده در سخنرانی‌های مسئولان سیاسی و اقتصادی استفاده کرد. رشدها پایین‌تر از انتظارات بوده و مرکز آمار برای اینکه خالی از عریضه نباشد و تلویحا بگوید رشد اقتصادی مشخص شده اما نمی‌توان آن را منتشر کرد، تنها اعداد کلی رشد بخش صنعت و معدن در سه ماهه اول امسال و سال گذشته را اعلام کرد.

مانند رشدهای سال 87 و 88 که با وقفه‌ دو ساله و در همایش پولی و ارزی سال 90 توسط معاون اقتصادی آن زمان بانک مرکز اعلام شد.

با وجود این دو نهاد مدعی تولید آمار، صندوق بین‌المللی پول از راه رسید و برآورد خود از رشد اقتصادی ایران در سال 94 را منتشر کرد؛ رشد مثبت تا منفی 0.5 درصد (کل سال 94). شاید اگر می‌خواست، رشد اقتصادی ایران را در بهار سال جاری و به تفکیک بخش‌های مختلف را هم اعلام می‌کرد.

بانک مرکزی رشد اقتصادی سال 93 را ظرف 86 روز محاسبه و منتشر کرد اما با گذشت 112 روز از بهار هنوز خبری از رشد اقتصادی سه ماهه اول نیست. چه چیزی عوض شده که این اختلاف زمانی به وجود آمده است.

آیا اداره آمارهای اقتصادی بانک مرکزی تعدیل نیرو داشته؟ آیا کارشناسان معاونت اقتصادی بانک مرکزی به خانه رفته‌اند؟‌ خیر، همه چیز سر جای خودش قرار دارد و تنها چیزی که تغییر کرده، نرخ رشد اقتصادی به دست آمده است. نرخی که براساس محاسبات صندوق بین‌المللی پول، نزدیک به صفر و یا زیر صفر است.

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.