Skip to Contentمهم‌ترین مساله در برخورد با فرد مبتلا به سكته مغزی انتقال هرچه سریع‌تر او به بیمارستان است. این یك مساله حیاتی هم در زنده‌ماندن فرد و هم افزایش كیفیت زندگی او پس از درمان به شمار می‌رود. برای آنکه بتوانید بهتر با این بیماران رفتار کنید باید نکات متفاوتی را در ذهن داشته و البته سکته مغزی را از جهات مختلف بشناسید. نشانه های اصلی سکته مغزی آگاهی از علائم اصلی بروز سكته مغزی بسیار راهگشاست زیرا در این حال می توانید بدون معطلی اقدام کرده و بیمار را به بیمارستان منتقل کنید. افتادگی صورت: دقت كنید آیا در یك طرف صورت بیمار افتادگی دیده می‌شود یا بیمار در یك طرف صورت خود احساس بی‌حسی می‌كند؟ برای اطمینان، از فرد بخواهید لبخند بزند. صورتی كه افتادگی داشته باشد، لبخند متقارنی ندارد. ضعف دست: آیا بیمار در یكی از دست‌ها احساس ضعف یا بی‌حسی می‌كند؟ از او بخواهید هر دو دست خود را بالا بیاورد و دقت كنید كه آیا یكی از دست‌ها به پایین تمایل دارد یا می‌افتد؟ اختلال گفتار: آیا فرد در سخن گفتن ناتوان است یا به سختی متوجه سخنان شما می‌شود؟ از او بخواهید جملات ساده‌ای مانند «آسمان آبی است» را تكرار كند. آیا می‌تواند جمله را به درستی تكرار كند؟ ** اگر با یك یا هر سه علامت فوق مواجه شدید زمان را از دست ندهید، بلافاصله به اورژانس زنگ بزنید. حتی اگر این علائم بر‌طرف شدند نیز نباید دست بردارید و حتما بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید تا بیمار در كوتاه‌ترین زمان ممكن به بیمارستان منتقل شود. حین رسیدگی به بیمار از همان ابتدا حواستان باشد كه نخستین علائم سكته مغزی چه زمانی بروز كرده‌اند. این مسأله به كادر درمانی كمك فراوانی خواهد كرد. ** حمله ایسكمی گذرا یك سكته خفیف است كه علائمی مانند علائم سكته مغزی ایجاد می‌كند. علائم این حمله خفیف معمولا طی چند دقیقه از بین می‌روند، اما اگر فرد مبتلا به حال خود رها شده و درمان نشود، در معرض خطر بالای سكته مغزی قرار خواهد گرفت. تشخیص و درمان TIAمی‌تواند احتمال بروز یك سكته مغزی بسیار خطرناك را به میزان قابل توجهی كاهش دهد. ** علائم سكته مغزی به سه علامت ذكر شده محدود نمی‌شود. علائم دیگری هم هست كه آگاهی از آنها نیز در مواقع خطر می‌تواند كارساز باشد: ـ بی‌حسی ناگهانی یا ضعف در پا ـ گیجی ناگهانی یا اختلال ادراك ـ اختلال ناگهانی در دیدن یك یا هر دو چشم ـ بروز ناگهانی اختلال در راه رفتن، سرگیجه، نداشتن تعادل یا ناهماهنگی اعضا ـ سردرد ناگهانی و شدید بدون علت آنچه مغز را سكته می‌دهد

مهم‌ترین مساله در برخورد با فرد مبتلا به سكته مغزی انتقال هرچه سریع‌تر او به بیمارستان است. این یك مساله حیاتی هم در زنده‌ماندن فرد و هم افزایش كیفیت زندگی او پس از درمان به شمار می‌رود. برای آنکه بتوانید بهتر با این بیماران رفتار کنید باید نکات متفاوتی را در ذهن داشته و البته سکته مغزی را از جهات مختلف بشناسید. نشانه های اصلی سکته مغزی آگاهی از علائم اصلی بروز سكته مغزی بسیار راهگشاست زیرا در این حال می توانید بدون معطلی اقدام کرده و بیمار را به بیمارستان منتقل کنید. افتادگی صورت: دقت كنید آیا در یك طرف صورت بیمار افتادگی دیده می‌شود یا بیمار در یك طرف صورت خود احساس بی‌حسی می‌كند؟ برای اطمینان، از فرد بخواهید لبخند بزند. صورتی كه افتادگی داشته باشد، لبخند متقارنی ندارد. ضعف دست: آیا بیمار در یكی از دست‌ها احساس ضعف یا بی‌حسی می‌كند؟ از او بخواهید هر دو دست خود را بالا بیاورد و دقت كنید كه آیا یكی از دست‌ها به پایین تمایل دارد یا می‌افتد؟ اختلال گفتار: آیا فرد در سخن گفتن ناتوان است یا به سختی متوجه سخنان شما می‌شود؟ از او بخواهید جملات ساده‌ای مانند «آسمان آبی است» را تكرار كند. آیا می‌تواند جمله را به درستی تكرار كند؟ ** اگر با یك یا هر سه علامت فوق مواجه شدید زمان را از دست ندهید، بلافاصله به اورژانس زنگ بزنید. حتی اگر این علائم بر‌طرف شدند نیز نباید دست بردارید و حتما بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید تا بیمار در كوتاه‌ترین زمان ممكن به بیمارستان منتقل شود. حین رسیدگی به بیمار از همان ابتدا حواستان باشد كه نخستین علائم سكته مغزی چه زمانی بروز كرده‌اند. این مسأله به كادر درمانی كمك فراوانی خواهد كرد. ** حمله ایسكمی گذرا یك سكته خفیف است كه علائمی مانند علائم سكته مغزی ایجاد می‌كند. علائم این حمله خفیف معمولا طی چند دقیقه از بین می‌روند، اما اگر فرد مبتلا به حال خود رها شده و درمان نشود، در معرض خطر بالای سكته مغزی قرار خواهد گرفت. تشخیص و درمان TIAمی‌تواند احتمال بروز یك سكته مغزی بسیار خطرناك را به میزان قابل توجهی كاهش دهد. ** علائم سكته مغزی به سه علامت ذكر شده محدود نمی‌شود. علائم دیگری هم هست كه آگاهی از آنها نیز در مواقع خطر می‌تواند كارساز باشد: ـ بی‌حسی ناگهانی یا ضعف در پا ـ گیجی ناگهانی یا اختلال ادراك ـ اختلال ناگهانی در دیدن یك یا هر دو چشم ـ بروز ناگهانی اختلال در راه رفتن، سرگیجه، نداشتن تعادل یا ناهماهنگی اعضا ـ سردرد ناگهانی و شدید بدون علت آنچه مغز را سكته می‌دهدرای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.