Skip to Content

بر اساس گزارش بانک مرکزی؛

سپرده‌گذاری 119,000,000,000,000 ریالی یزدی ها در بانک‌ها


بر اساس گزارش‌های بانک مرکزی، میزان سپرده‌های بانکی استان یزد در پایان اردیبهشت ماه امسال 119 هزار و 456 میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 25 درصد افزایش داشته است.

به گزارش "میبد خبر"؛ به نقل از آوای‌اقتصاد، بانک مرکزی آمار مربوط به مانده تسهیلات و سپرده‌های ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری را به تفکیک استان‌های کشور تا پایان اردیبهشت ماه سال 95 را  اعلام کرد.

بر اساس این گزارش مانده کل سپرده‌های بانکی کشور در پایان اردیبهشت ماه سال جاری یک میلیون و 85 هزار و 178 میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 28.8 درصد افزایش یافته است.

همچنین مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور  نیز با افزایش 18/4 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل 805 هزار و 48 میلیارد تومان بوده است.

بر اساس گزارش‌های بانک مرکزی، میزان سپرده‌های بانکی استان یزد در پایان اردیبهشت ماه امسال 119 هزار و 456 میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 25 درصد افزایش داشته است.

استان‌ تهران، اصفهان و خراسان رضوی در رتبه‌های اول تا سوم بیشترین میزان جذب سپرده قرار دارند و استان یزد در رتبه دوازدهم قرار گرفته است. استان کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و خراسان شمالی کمترین میزان جذب سپرده را داشته‌اند.

میزان تسهیلات  پرداختی بانک‌ها و موسسات استان یزد نیز 100 هزار و 299 میلیارد ریال اعلام شده است. بنابراین نسبت مصارف به منابع بانک‌های این استان بدون کسر سپرده قانونی 84 درصد و با کسر سپرده قانونی 93/5 درصد است.

قابل ذکر است نسبت مصارف به منابع بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور در این ماه بدون کسر سپرده قانونی  74/1 و با کسر سپرده قانونی 82/3 درصد بوده است.

به گفته مدیران بانک‌ها آنها نمی‌توانند 100 درصد منابع خود را در قالب تسهیلات پرداخت کنند بلکه 15 درصد منابع بانکی تحت عنوان سپرده قانونی نزد بانک مرکزی تودیع می‌شود و بخشی نیز به‌عنوان نقدینگی نزد شعب بانک و دستگاه‌های «ای تی ام» گذاشته می‌شود و حداکثر میزانی که بانک‌ها می‌توانند از منابع تسهیلات پرداخت کنند بین 80 تا 85 درصد است.

نسبت تسهیلات به سپرده‌ها از مهم‌ترین شاخص‌هایی است که مدیریت منابع و مصارف بانک‌ها را به تصویر می‌کشد. به عبارت دیگر، این نسبت میزان اتکا بر منابع سپرده‌ای بانک‌ها برای اعطای تسهیلات به بخش غیردولتی را ارزیابی می‌کند. برخی از کارشناسان، نسبتی از مصارف به منابع بانکی را که نشانگر «توازن» در پرداخت‌ها باشد، در حدود 80 تا 85 درصد می‌دانند. یعنی زمانی که بانک‌ها بین 80 تا 85 درصد از منابع و سپرده‌های خود را تسهیلات دهند توازن را در عملکرد خود رعایت کرده‌اند.

 بررسی آمارها نشان می‌دهد؛ استان یزد به همراه 21 استان دیگر این توازن را رعایت نکرده و نسبت مصارف به منابع آنها بین 90 تا 141 درصد بوده است. استان تهران تنها استانی است که با نسبت مصارف به منابع 81.5 درصد این توازن را رعایت کرده است. مابقی استان‌ها نیز نسبت مصارف به منابع آنها پایین‌تر از 80 درصد بوده است.

اگر بانک‌ها بیش از سپرده‌های خود تسهیلات پرداخت کنند برای جبران عدم تعادل تراز حساب‌های خود ناگزیر به استقراض از بانک مرکزی هستند که این عمل سبب افزایش «بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی» می‌شود.

 

منبع: یزدرسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.