سه باب آسیاب آبی میبد به سبک قدیم احیا می شود - نمایش محتوا - میبدخبر
Skip to Content

رئیس گنجینه ملی آب ایران:


رئیس گنجینه ملی آب ایران با اشاره به وجود 22 باب آسیاب آبی در میبد، گفت: بر پایه تفاهم نامه ای آسیابهای « دوسنگی»،« کچلک »و « رفیع آباد » این شهرستان به سبک سنتی احیا می شود.

به گزارش میبد خبر، رضا راعی در خصوص احیا آسیاب های آبی میبد بیان داشت: که این سه سازه آبی با کمک گنجینه ملی آب ایران وابسته به وزارت نیرو ، فرمانداری، اداره میراث فرهنگی و بخش خصوصی احیا خواهد شد.

وی هدف از احیای سازه های آبی را حفظ صنایع آبی گذشته برای نسل کنونی و آینده ، جذب گردشگران داخلی و خارجی و معرفی سازه های هیدرولیکی ذکر کرد.

رئیس گنجینه ملی آب ایران تصریح کرد: با توجه به وسعت و جمعیت 100 هزار نفری میبد، می توان در کنار احیا این آسیابها، این سازه ها را در سازمان علمی ، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) به ثبت رساند.

راعی در ادامه اظهارداشت: در این صورت می توان میبد را به عنوان شهر آسیاب های آبی در عرصه جهانی معرفی کرد.

به گفته وی یکی از جاذبه های این منطقه آسیاب های آبی است که در گذشته ، با استفاده از آب قنات در این شهرستان فعال بود.

راعی بیان کرد از جمله آسیاب های آبی میبد می توان دوسنگی ، یخدان، محمدآباد، بیده و بفروئیه را نام برد که در سال های اخیر احیا و یا در دست بازسازی قرار دارد.

وی افزود: این آسیاب ها که از طریق آب جاری در قنات کار می کرد ، با کمک انرژی حاصل از آب و چرخش سنگ آسیاب ، گندم آرد می شد که بیشترین خاصیت را داشت.

راعی خاطرنشان کرد: آردی که از آسیاب های آبی و بادی تولید و آماده مصرف می شد، به دلیل حرارت کم، ویتامین ها و کانی های موجود در آن تقریبا حفظ و از نظر طب ایرانی مورد تاکید هم است. 

انتهای پیام/

ایرنا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

چهره واقعی آمریکا در پیمان شکنی در جهان آشکار شد
مسئول واحد فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت:بیست و سومین اهدای عضو در سال جاری با ایثار و فداکاری کودک خردسال در یزد انجام شد.
بیست و پنجمین سفر کاروان پیاده علی ابن موسی الرضا(ع)، حرکت خود را از محل بیت الرضا(ع) بافق آغاز کرد.