Skip to Content

رئیس گنجینه ملی آب ایران:


رئیس گنجینه ملی آب ایران با اشاره به وجود 22 باب آسیاب آبی در میبد، گفت: بر پایه تفاهم نامه ای آسیابهای « دوسنگی»،« کچلک »و « رفیع آباد » این شهرستان به سبک سنتی احیا می شود.

به گزارش میبد خبر، رضا راعی در خصوص احیا آسیاب های آبی میبد بیان داشت: که این سه سازه آبی با کمک گنجینه ملی آب ایران وابسته به وزارت نیرو ، فرمانداری، اداره میراث فرهنگی و بخش خصوصی احیا خواهد شد.

وی هدف از احیای سازه های آبی را حفظ صنایع آبی گذشته برای نسل کنونی و آینده ، جذب گردشگران داخلی و خارجی و معرفی سازه های هیدرولیکی ذکر کرد.

رئیس گنجینه ملی آب ایران تصریح کرد: با توجه به وسعت و جمعیت 100 هزار نفری میبد، می توان در کنار احیا این آسیابها، این سازه ها را در سازمان علمی ، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) به ثبت رساند.

راعی در ادامه اظهارداشت: در این صورت می توان میبد را به عنوان شهر آسیاب های آبی در عرصه جهانی معرفی کرد.

به گفته وی یکی از جاذبه های این منطقه آسیاب های آبی است که در گذشته ، با استفاده از آب قنات در این شهرستان فعال بود.

راعی بیان کرد از جمله آسیاب های آبی میبد می توان دوسنگی ، یخدان، محمدآباد، بیده و بفروئیه را نام برد که در سال های اخیر احیا و یا در دست بازسازی قرار دارد.

وی افزود: این آسیاب ها که از طریق آب جاری در قنات کار می کرد ، با کمک انرژی حاصل از آب و چرخش سنگ آسیاب ، گندم آرد می شد که بیشترین خاصیت را داشت.

راعی خاطرنشان کرد: آردی که از آسیاب های آبی و بادی تولید و آماده مصرف می شد، به دلیل حرارت کم، ویتامین ها و کانی های موجود در آن تقریبا حفظ و از نظر طب ایرانی مورد تاکید هم است. 

انتهای پیام/

ایرنا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.