Skip to Content«سنگ آب‌های ندوشن» یکی از جاذبه‌های دیدنی و زیبای استان یزد به شمار می‌رود که اغلب در فصل زمستان مورد بازدید گردشگران به‌خصوص کوهنوردان قرار می‌گیرد و علاقه‌مندان زیادی را به‌سوی خود جذب می‌کند.

به گزارش میبد خبر، این سنگ آب‌ها به دلیل داشتن املاح مختلف نمکی، گوگردی و آهن، در سال‌های متمادی به‌صورت حوضچه‌های سفیدرنگ آهکی و به شکل پلکانی تشکیل و رسوب‌گذاری شده است.

سنگ آب‌های ندوشن پدیده‌ای جذاب، نادر، بکر و زیبا در دل طبیعت مناطق کوهستانی و در 18 کیلومتری رشته‌کوه‌های غرب ندوشن قرار دارد که در نوع خود بی‌نظیر است و نظر هر بیننده‌ای را به‌سوی خود جلب می‌کند.
شور و ترش‌مزه بودن آب ، این سنگ آب‌ها، نمکی و آهکی بودن، قرار گرفتن تعدادی آبشار و چشمه‌سار در اطراف آن، حوضچه‌ای و پلکانی بودن ازجمله ویژگی‌های این اثر طبیعی ملی در مرکز ایران است.


سنگ آب‌های ندوشن از بی‌نظیرترین اثر طبیعی و یکی از زیباترین پدیده زمین‌شناسی منطقه0 به شمار می‌رود و در نوع خود منحصربه‌فرد و کمیاب است و تنها نمونه‌های نادر آن در ایران و برخی کشورهای جهان وجود دارد.
این سنگ آب‌ها به لحاظ گردشگری اهمیت ویژه‌ای دارند و یک منطقه بکر محسوب می‌شوند که باید علاوه بر استفاده از این پدیده در صنعت گردشگری، مراقبت ویژه از این پدیده کم‌نظیر کرد تا مورد بی‌مهری انسان‌ها قرار نگیرد.


در محدوده اثر طبیعی سنگ آب‌های ندوشن، به‌صورت پراکنده چشمه‌هایی موسوم به « آب‌شور» ، دره‌ها و آبشارهای زیباوجود دارد.
چشمه‌ها به دلیل آبدهی بسیار متفاوت بوده و چشمه‌های اصلی در بالادست و تقریباً مرتفع‌ترین بخش مسیر قرارگرفته‌اند.


آب این چشمه‌ها املاح دار، خواص درمانی و رفع امراض پوستی دارند و همچنین محل آبشخور حیات‌وحش و پرندگان کمیاب این منطقه است.
حضور ناگهانی تعداد زیادی از گردشگران در برخی ایام خاص سال به‌خصوص فصل زمستان، خطر صدمه به اثر و مناظر طبیعی اطراف آن را دوچندان می‌کند و استفاده نادرست و بدون برنامه از سنگ آب‌ها، وجود معادن در اطراف آن، عبور و مرور وسایل نقلیه سنگین، نشستن گردوغبار روی سنگ آب‌ها و عدم حفاظت مناسب از آن از دیگر تهدیدات این اثر طبیعی است و به اعتقاد کارشناسان اگر این اثر طبیعی تخریب شود به‌هیچ‌وجه قابل جبران نخواهد بود.


صاحب‌نظران می‌گویند: این محدوده طبیعی باوجود دارا بودن پتانسیل‌های بالای گردشگری، می‌تواند با معرفی صحیح و فراهم ساختن زیرساخت‌های لازم برای بازدید گردشگران آماده‌سازی شود.
از دیگر نمونه‌های چشمه‌های سنگ آبی موجود در ایران می‌توان به چشمه‌های آهکی روستای توران پشت، آبشار سفیده ندوشن و چشمه‌های باداب سورت کیاشهر اشاره کرد.
نمونه‌های جهانی این چشمه‌ نیز شامل چشمه‌های پاموک کاله ترکیه، ایوان ‌های مطبق سفید و صورتی نیوزیلند، بایشوایتای چین، منطقه سنگ زرد ایالت متحده آمریکا، باگنی سان فلیپو ایتالیا و هیرو ال آگورا مکزیک است..

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.