Skip to Content


سلامت زنان خانواده سالم جامعه پویا


زن در اسلام از مقام والا و ارزشمندي برخوردار مي باشد . یک بانوی تربيت شده در مكتب قرآن، نه تنها خانواده خود، بلكه جامعه و تاريخ را دگرگون مي سازد.

واحد بهداشت خانواده مرکز بهداشت میبد

زنان نقش مهمي در توسعه جامعه دارند . آنها از يك سو نيمي از پيكره جامعه اند و با حضور فعال خود در عرصه هاي گوناگون اجتماعي، مسئوليتهاي بسياري را بر دوش گرفته اند و از سويي ديگر با ايفاي نقش مادري و همسري نقش محوري در تحكيم خانواده و تربيت نسل آينده را دارا می باشد.نقش زنان در تامين بهداشت و سلامت جامعه بسيار حائز اهميت است زيرا آنان نه تنها مسئول سلامت خود مي باشند بلكه بيشترين تأثير را بر سلامت و بهداشت خانواده دارند . بنابراین هرچه در دوران کودکی و نوجوانی ما والدین بتوانند مهارتهای بیشتری به فرزندان و به خصوص دختران آموزش بدهند . در آینده  دختران به عنوان زنان موفق می توانند مطرح شوند  به علاوه این زنان هستند که در نقش همسر و مادر در یک خانواده، بر این که چه موادی و محصولاتی برای خورد و خوراک اعضای خانواده و آشپزی خریداری شود، نظارت دارند، ایشان هستند که چنانچه آموزش یا آگاهی در این زمینه کسب کرده باشند، ممکن است به "تاریخ مصرف" موادی که خریداری می شود، توجه کنند، به سفید یا قرمز بودن گوشت مصرفی، به پایین بودن میزان چربی مواد لبنی، یا نسبت مصرف قند و شیرینی و انواع دیگر جزئیاتی که به سالم بودن و بهداشتی بودن غذای مصرفی تعبیر می شود، اهمیت دهند. قاعدتاً ایشان هستند که در مورد نحوه ی طبخ غذا که به صورت آب پز یا تنوری باشد، یا سرخ کرده و این که چه میزان روغن و از چه نوعی استفاده شود، تصمیم می گیرند. این مادر است که تصمیم می گیرد برای میان وعده ی فرزندش که به مدرسه می فرستد، به عنوان مثال، بسته ای متشکل از نخود و کشمش و گردو  را که مجموعه ی خوشمزه و مغذی ای تدارک ببیند که متضمن سلامت است، یا برای کیف مدرسه ی فرزندش، پفک نمکی یا انواع بیسکوئیت، کیک یا چیپس با چربی های اشباع شده تدارک ببیند.

بنابر اين در پيش گرفتن شيوه زندگي سالم براي بانوان ايراني  يك امر مهم در تامين ، حفظ و ارتقاي   سلامت آنان و جامعه مي باشد هفته ملي سلامت بانوان ايراني  فرصت  مناسبي براي يادآوري اهميت نقش زنان  در جامعه و توجه  به سلامت جسم ، روح و روان آنان  براي دستيابي به جامعه اي سالم  و تلاش و همكاري و برنامه ريزي همگاني براي رسيدن به اين امر مهم مي باشد
و مي تواند  نقطه آغازي براي بانوان جهت برنامه ريزي صحيح  براي داشتن زندگي سالم باشد.

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.