Skip to Content


سفارش خرید تجهیزات جدید برای 30 هزار تروریست در سوریه توسط عربستان


منابع فرانسوی می‌گویند عربستان چند ماه گذشته درخواست خرید سلاح و تجهیزات به تعداد 30 هزار نفر داده که قرار است آن را برای گروه‌های مسلح در سوریه ارسال کند.

به گزارش "میبد خبر"؛ به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، عملیات گروههای تروریستی در جنوب حلب برای شکستن محاصره شهر، در حالی ادامه دارد که تروریست‌ها بشدت تغذیه میشوند.

روزنامه السفیر لبنان در گزارشی با این محتوا که سه دور حمله تروریست‌ها در جنوب حلب تاکنون راه به جایی نبرده، نوشت که 22 گروه متحد شده‌اند و حجم عملیات نشان میدهد که از پشتیبانی خوبی برخوردارند.

به نوشته السفیر، ظاهر امر و آنچه در استان حلب و شمال سوریه رخ می‌دهد، نشان میدهد که کودتای نافرجام در ترکیه، بر حمایت نظامی و لجستیک آنکارا از گروههای مسلح شمال سوریه بخصوص در حلب تأثیری نگذاشته است.

هنوز «نبرد شکست اراده‌های منطقه‌ای» عنوان اصلی نبردهای حلب است؛ بخصوص در میدان جنوب و غرب حلب که اتکای اصلی آن ترکیه است و به خطوط امدادی آن میرسد در حالی که اگر چنین امدادی از ترکیه نمی‌بود، مدیریت نبرد که نیازمند سلاح و مهمات مداوم است، برای افراد مسلح غیرممکن می‌بود.

السفیر همچنین نوشت، آمریکایی‌ها هم هنوز روی طولانی کردن جنگ [سوریه] حساب کرده‌اند. آمریکایی‌ها برای باقی ماندن در سوریه به تفاهم با روسیه، بسنده نمی‌کنند بلکه مستقیما وارد عمل می‌شوند... ارتش سوریه بعد از آزاد کردن محله بنی‌زید حلب، تصاویری از جعبه‌های موشک‌های تاو در انبار گروهک «الفرقة 16» (تیپ 16، وابسته به ارتش آزاد) به نمایش گذاشت که نشان می‌دهد آمریکا این گروهها را چندی پیش تجهیز کرده است.

شماره سریال «دی.ای.ای.اچ ٠١-٧٤سی٠٥٤٤» به قرارداد با ارتش آمریکا در سال 1974 اشاره می‌کند؛ یعنی آمریکا  انبار سلاح و موشک‌هایش را به تیپ 16 ارتش آزاد و گروههای دیگر داده. روی صندوق این موشکها تاریخی هست که نشان می‌دهد آخرین اقدامات نگهداری آن متعلق به می سال گذشته 2015 است.

اقدام جدید عربستان

السفیر به نقل از منابع فرانسوی نوشت که عربستان چند ماه پیش پیشنهاد قراردادی تسلیحاتی داده که پس از خرید، آن را به دست تروریست‌ها در سوریه برساند.

طبق این گزارش، این قرارداد شامل خرید سلاح و تسلیحات فردی به تعداد 30 هزار نفر است که قرار است با واسطه یک لبنانی در پاریس انجام شود.

السفیر افزود که عربستان طرح مناقصه آن را داده و چند کشور اروپای شرقی و چند شرکت تسلیحاتی فرانسوی، اسپانیایی و اسرائیلی از آن استقبال کرده‌اند.

چند ماه پیش نیز یک گروه تحقیقات رسانه‌ای در صوفیه پایتخت بلغارستان فاش کرد که عربستان ماهانه صدها تن سلاح و تجهیزات از صوفیه به تبوک و از آنجا به اردن منتقل میکند تا به دست گروههای مسلح در سوریه برسد (جزئیات بیشتر).

«بالکانین سایت» گزارش داده که این موسسه مسیر عبور هواپیماهای عربستانی از فرودگاه جده به فرودگاه صوفیه (پایتخت بلغارستان) و پس از آن فرودگاه تبوک (شمال عربستان) و بعد از آن سوریه را شناسایی کرده است و دریافته که عربستان به صورت ماهانه برای گروهای مسلح در سوریه سلاح می‌خرد و برای آنان ارسال میکند.

 

منبع: فارس
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.