Skip to Content

گفتگو با نفر اول مسابقات کشوری تیراندازی سپاه پاسداران:

سربازی من را به تیراندازی علاقه مند کرد/چهار اصل مهم در تیراندازی است که باید خیلی به آن توجه کرد


محمدجواد به عنوان سرباز وظیفه پادگان نبی اکرم(ص) توانست در مسابقات تیراندازی که بین نیروهای مسلح سپاه پاسداران برگزار شد مقام نخست کشوری را از آن خود کند

به گزارش خبرنگار میبد: در این روزهایی که برخی قهرمان نماهای پوشالی که با حضور در میادین فوتبال پول های آنچنانی به جیب خود سرازیر می کنند، و از مردانگی بوی نبرده اند و حاضر به خدمت برای سرزمین شان نیستند و با هزاران حقه حاضرند از خدمت مقدس سربازی شانه خالی کنند؛ گرچه به نظر ما این افراد لیاقت پوشیدن لباس رزم و خدمت به این کشور را ندارند؛ اما کسانی نیز هستند که با عشق به وطن به خدمت سربازی می پردازند.

دل خیلی از این جوانان سلحشور در داخل و در لب مرزها به عشق وطنشان می تپد و با عشق و با این دید که سربازی انسان را برای زندگی آماده می کند و از جوانان، مردانی آبدیده و پولادینی می سازد به خدمت مقدس سربازی روی می آورند. آنها علاوه بر تجربه یک زندگی متفاوت، اندوخته های فراوانی نیز برای ادامه مسیر زندگی خود کسب می کنند.

یکی از این جوانان کسی نیست جز محمد جواد خلیلی یخدانی. او که با 25سال سن 11 ماه است به عنوان افسر وظیفه در حال گذراندن دوره مقدس سربازی است، دارای مدرک لیسانس برق الکترونیک است.

محمدجواد به عنوان سرباز وظیفه پادگان نبی اکرم(ص) توانست در مسابقات تیراندازی که بین نیروهای مسلح سپاه پاسداران برگزار شد مقام نخست کشوری را از آن خود کند به همین دلیل با وی به گفتگو نشسته ایم که ماحصل آن را در زیر می خوانید:

قبل از حضور در خدمت مقدس سربازی با تیراندازی آشنا بودید؟

خیر. هیچ گونه آشنایی با این رشته نداشتم و حقیقتا علاقه ای هم برای یادگیری آن نداشتم.

علت اینکه به این رشته علاقه مند شده اید چه بود؟

با حضور در آموزشگاه نبی اکرم(ص) به خصوص فضای بسیار عالی آموزش اصول تیراندازی که برای سربازان مهیا بود و وجود مربیان توانمند باعث شد که به سمت این ورزش کشیده شوم و بتوانم اصول اساسی در تیراندازی را به طور خاص یاد بگیرم.

می توانید اصول یک تیرانداز خوب را برایمان بازگو کنید؟

چهار اصل مهم در تیراندازی است که باید خیلی به آن توجه کرد. اصل اول مکان یابی است، دومین اصل تمرکز بالا بر روی هدف است و اصل سوم اعمال ماشه کشی است که به حدی تمرین کرده بود که اختیار کشیدن ماشه کاملا در دست خودم بود و هر لحظه ای که می خواستم شلیک می کردم. اصل چهارم در تیراندازی عناصر دید است. این چهار اصل را در دو قانون کلی می توان گنجاند، قانون اول اصل یکنواختی است، قانون دوم اصل فشار ثابت است. یعنی در تمام تیراندازی ها فشارهایی که وارد می کنیم یکسان باشد. (فشار گونه روی قنداق، فشار دست روی قبضه اسلحه، فشار بند اسلحه و فشار روی ماشه)

چه زمانی برای این مسابقات آماده شدید و نحوه انتخاب شما چگونه بود؟

دو ماه قبل از این مسابقات در آموزشگاه چهار نفر از بین سربازان انتخاب شدند و نزدیک به مسابقات ما اصول آموزش دیده تیراندازی را به طور عملی و جدی تحت سرپرستی مربیان خودمان تمرین کردیم. در این مدت تنظیم سلاح هم داشتیم و بالاخره برای مسابقات دو نفر سرباز از آموزشگاه به این مسابقات اعزام شدند که یکی از آنها من بودم و شخص دیگر سرباز وظیفه حسن توانا بود.

مسابقات در چند مرحله و چگونه برگزار شد؟

مرحله اول مسابقات به میزبانی نیروی زمینی سپاه در تاریخ سوم آذرماه برگزار شد. در این مرحله هم نیروهای وظیفه و هم نیروی پاسدار حضور داشتند. از هریک از آموزشگاه ها یک تیم حضور داشت. تیم آموزشگاه حضرت نبی اکرم(ص) میبد هم  با حضور چند تن از پاسداران و سرباز وظیفه عازم این دوره از مسابقات شد. آقای توانا در رشته تفنگ شدید شرکت کردند و بنده نیز به طور آزاد در رشته تفنگ شدید شرکت کردم که در انفرادی سربازها نفر اول شدم آن هم با امتیاز بالا.

مرحله دوم در قالب یک اردوی یک هفته ای از تاریخ چهارم تا یازدهم آذر ماه در محل تمرینات برگزار شد.  این دوره برای انتخابی تیم الف نیروی زمینی سپاه بود که بنده با رکورد نهایی82 و در مجموع نشسته و دراز کش به میانگین 91برای مرحله نهایی انتخاب شدم و بالاخره مرحله نهایی مسابقات که در سطح کل نیروهای سپاه برگزار می شد به صورت انفرادی شرکت کنندگان حضور پیدا کردند.

تیم نیروی زمینی با 628امتیاز در سطح کل سپاه رتبه اول را کسب کرد و در سطح سربازان که در مرحله نهایی 8نفر به صورت انفرادی شرکت کرده بودند در درازکش با امتیاز  83 و در حالت نشسته با امتیاز  91 نفر اول شدم و با نفر دوم 10امتیاز اختلاف داشتم.

این مسابقات در کجا برگزار شد؟

مرحله نهایی مسابقات به میزبانی دانشگاه امام حسین(ع) برگزار شد.

در پایان اگر صحبت خواستی دارید بفرمایید؟

 در اینجا از مربیانم تشکر می کنم. همچنین از هم تمرینی ام حسن توانا نیز کمال تشکر دارم. در نهایت بر خود واجب می دانم تشکر خاص از فرماندهی محترم آموزشگاه رزم مقدماتی حضرت نبی اکرم(ص) میبد داشته باشم و امید موفقیت وسربلندی برای همه جوانان به خصوص سربازان جوان را از خداوند طلب دارم.

گفتگو: مهدی کارگر شورکی

 

رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.