Skip to Content


سخنان شهید بهشتی که امروز مخاطبی «شناسنامه‌دار» و مشخص دارد!


عزیز من! از در راستی درآی، دروغ را به کناری بنه. همین نوجوان‌ها و جوان‌ها که گهگاه فریب دروغ امروزت را می‌خورند، همیشه در این حال نمی‌مانند. فردا، ساعت دیگر، روز دیگر، هفته دیگر، ماه دیگر، سال دیگر بالاخره بیدار می‌شوند.

میبد خبر؛ هفتم تیر ماه مصادف است با سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی و 72 تن از یاران ایشان. شهید بهشتی از نمونه‌های برجسته فعالیت‌های تشکیلاتی اسلامی است که اولین دبیرکل حزب‌جمهوری اسلامی نیز بود. شهید بهشتی سخنانی را درباره دروغ‌گویی و پیامدهای آن ایراد کرده است، که اتفافا با توجه به فضای سیاسی حاکم بر دولت کنونی به نظر می‌رسد، سخنان آن زمان وی این روزها مخاطب خاصی در کشور ما دارد. در ادامه این سخنرانی می‌آید:

موضع ما در مسائل اخلاقی و ارزش‌های اخلاقی این است که ارزش‌های اخلاقی اصیل‌اند، وسیله نیستند. وقتی می‌گوییم اسلام دین صدق و راستی است، یعنی جان من! اصلا دروغ نگو، اگر هم مجبور شدی و گفتی دروغ مصلحت‌آمیز است، 100 روز یکی یا سالی یکی، نه ساعتی 100 تا دروغ تاکتیکی!

نمی‌شود آقا! باید این گروه را، این فرد آن دسته را، آن تشکیلات را آنقدر باید درباره‌اش در جامعه دروغ بسازیم و بگوییم که از اعتبار بیفتد! خدا هم می‌دانید که چه وعده داده است؟! خدا گفته است: ‌ای آدمیزاد! در راه من باش، من با تو هستم.

من در ماه فروردین، از اینجا با ماشین رفتم تا کرمان و بندرعباس، در هرجا، در راه، در روستا، در شهر، در قهوه‌خانه، در رفسنجان و کرمان و بندرعباس که سخنرانی داشتیم، همه جا دیدیم، مهر مردم است و شوق مردم است و اعتماد مردم. یعنی ‌ای شایعه‌ساز دروغ‌پرداز! می‌دانیم دروغ می‌گویی. [مردم شعار می‌دهند: درود بر بهشتی]

مگر می‌شود یک جامعه‌ای را بر محور دروغ تا آخر پیش برد؟ عزیز من! از در راستی درآی، دروغ را به کناری بنه. همین نوجوان‌ها و جوان‌ها که گهگاه فریب دروغ امروزت را می‌خورند، همیشه در این حال نمی‌مانند. فردا، ساعت دیگر، روز دیگر، هفته دیگر، ماه دیگر، سال دیگر بالاخره بیدار می‌شوند و برتو لعن و نفرین می‌فرستند که چرا ماه‌ها یا سال‌ها آنها را فریفته بودی؟!

ما معتقدیم راستی تاکتیک نیست، راستی اخلاق است؛ هر عیب و نقصی هم در خودمان هست می‌آییم راست به مردم می‌گوییم. اشتباهی هم اگر بکنیم می‌آییم راست به مردم می‌گوییم. مسلمان بیش از هر چیز در راستی و درستی در صدق و امانت و صراحت... متجلی می‌شود. بنابر این دروغ تاکتیکی گفتن... شایعه‌سازی و دروغ‌پردازی؛ اینها جزو تاکتیک‌های مسلمانان علوی نیست. دروغ‌پرداز‌ها بدانند تا وقتی ما یک چنین موضع  و را‌بطه‌ای را با مردم قهرمان و با ایمان‌مان داریم، آن دروغ‌زنی‌های آنها بازارش کساد است.

یزد رسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.