Skip to Content

اربعین حسینی به روایت یزد رسا؛

سجده ۱۹میلیون زائر اربعین برخاک کربلا/ اربعین امسال قدرت‌نمایی تشیع علیه تکفیری‌ها/ جایگاه زیارت اربعین +تصاویر وفیلم


کربلا، امروز در اربعین حسینی و در سایه تهدیدهای گروه‌های تروریستی از جمله داعش، میزبان بیش از 20 میلیون زائر از داخل و خارج از عراق است.

"جمال‌الدین الشهرستانی" مسئول روابط عمومی آستان مقدس امام حسین(ع) گفت: "تعداد زائران عراقی، عربی و خارجی که وارد کربلا شده‌اند، تا روز (جمعه)به 19میلیون نفر رسیده است".

وی افزود: "تعداد زائران عراقی که به کربلا وارد شده‌اند 17میلیون نفر زائر است و تعداد زائران عربی و خارجی به بیش از دو میلیون نفر رسیده است".

الشهرستانی تأکید کرد: 220هزار زائر خارجی و عربی از طریق فرودگاه‌های نجف، بغداد و بصره وارد شده‌اند که سهم فرودگاه نجف با 135هزار زائر بالاترین بوده است.

وی خبر داده بود که تعداد زائران ایرانی تا ظهر روز جمعه به‌وقت محلی بیش از یک‌میلیون و 650هزار نفر بوده است.

امروز کربلای معلی، مصادف با اربعین شهادت امام حسین -علیه‌السلام-، میزبان بیش از 20 میلیون زائر از داخل و خارج عراق است.
 

مسئولان عراقی شب اربعین (دیشب) اعلام کردند که تعداد زائرانی که وارد عراق و رهسپار کربلا شده‌اند، از 20 میلیون نفر گذشت.

حدود 4 میلیون نفر از این تعداد، زائرانی هستند که از خارج عراق وارد شده‌اند. ایران، پاکستان، بحرین، عربستان، لبنان، کویت، هند در رأس این کشورها هستند همچنانکه گروه‌های زائر از اروپا، آمریکا، استرالیا و کانادا نیز از جمله زائران اربعین حسینی -علیه‌السلام- از کشورهای غربی هستند.

در سایه تهدیدهای امنیتی تروریست‌ها که امسال به دلیل حضور گروهک داعش به اوج خود رسیده است، 150 هزار نیروی ارتش، پلیس، امنیتی و مردمی ماموریت تأمین مناطق مختلف استان کربلا و اطراف آن را بر عهده دارند. این مأموریت با توجه به پیاده‌روی چندکیلومتری زائران از نقاط مختلف به سوی کربلا دشوارتر شده است.

تشکر حیدر العبادی از زائران و نیروهای امنیتی

حیدر العبادی امروز با انتشار بیانیه‌ای با ابراز تسلیت خود به مردم و زائران امام حسین -علیه‌السلام- به مناسبت سالروز اربعین، از همکاری آنان با پلیس و همچنین نیروهای امنیتی و پلیس عراق به دلیل تأمین امنیت مناسبت اربعین تشکر کرد.

نخست‌وزیر عراق با خطاب قرار دادن نیروهای مسلح و امنیتی این کشور، از آنان خواست تا «بالاترین سطح هشیاری و احتیاط را در پیش بگیرند تا علاوه بر ناکام ماندن تهدیدها و طرح‌های تروریستی»، جان زائران حفظ شود. او همچنین خواستار آماده شدن مسئولان و وسائل نقلیه برای بازگرداندن زائران از کربلا به دیگر نقاط شد.

 

سجده میلیون‌ها زائر بر خاک کربلا

پایکاه خبری «السومریه نیوز» با انتشار تصاویری از حضور باشکوه زائران کربلای معلی، نوشت که خیل عظیمی از زائران مسلمان بر خاک کربلا سجده کردند خاکی که یاد مردی را که از مردم خواست تا آزاده باشند، جاودانه کرده است.

 

حضور بیش از 60 هزار بحرینی در کربلای معلی

منابع خبری بحرین از حضور بیش از 60 هزار شهروند بحرینی در مراسم اربعین «امام حسین» -علیه‌السلام- در کربلای معلی خبر دادند

 

توقیف 8 راکت آماده شلیک به سوی زائران کربلا

فرماندهی عملیات بغداد اعلام کرد که شب گذشته، نیروهای امنیتی موفق شدند 8 فروند موشک از نوع «گراد» را که برای شلیک به سوی استان کربلا، از شمال این استان آماده بود، توقیف کنند.

کربلای معلی که امروز میزبان میلیون‌ها زائر حسینی است، جمعه (دیروز) شاهد شلیک چند فروند خمپاره «هاون» بود که خوشبختانه تلفات جانی نداشت. 2 خودروی بمب‌گذاری شده نیز در کربلا توقیف و یک فرد مشکوک به انجام حمله تروریستی در این شهر، با هوشیاری نیروهای امنیتی، دستگیر شد.

خدمت کودکان فقیر کربلا به زائران امام حسین (ع)

آستان مقدس حرم حضرت امام حسین (ع)، طی بیانیه‌ای اعلام کرد: هنگام گشت‌زنی در خیابان‌های اصلی منتهی به شهر کربلای معلی و کوچه‌های کربلا، تصاویر عجیبی از عشق به امام حسین (ع) به چشم می‌خورد که نمی‌توان تفسیر منطقی برای آن ارائه کرد.

در ادامه این بیانیه‌ آمده است: کودکانی که نشانه‌های فقر و گرسنگی در سیمای آنها پیداست، به عشق امام حسین (ع)، به زائران کربلا خدمت می‌کنند و هرچه دارند برس و واکس خریده‌اند تا کفشهای زائران را پاک کنند و واکس بزنند.

 

این کودکان حتی اجازه نمی‌دهند، زائران امام حسین (ع) خم شوند و کفشهایشان را درآورند بلکه خود خم می‌شوند و کفشها را تمیز می‌کنند. آنها حتی کفشهای پارچه‌ای را که نمی‌توان واکس زد، با آب می‌شویند.

 

 

اربعین امسال قدرت‌نمایی تشیع علیه تکفیری‌هاست/ جایگاه زیارت اربعین

 

 در فرهنگ عاشورا، اربعین به چهلمین شب شهادت حسین بن علی(ع) گفته می‏‌شود که همزمان با بیستم ماه صفر است، مسئله اربعین سید الشهداء(ع) و این که آیا خاندان آن حضرت پس از رهایی از اسارت یزید قصد عزیمت به کربلا را داشته و نیز آیا توانسته‌اند در آن روز به زیارت آن مضجع شریف نایل آیند و مرقد مطهرش را زیارت کنند، از جمله مسائلی است که از دیرباز صاحب نظران در باره آن اختلاف نظر داشته و هریک با استشهاد به ادله تاریخی برای اثبات یا نفی آن تلاش کرده‌اند.

و اما مهم این است که امروز در عبور تاریخ از گستره بزرگ حریت و آزادگی انسان، عاشورائیان بار دیگر به اربعین رسیده‌اند و همنوایی می‌کنند با حنجره‌هایی که پس از چهل روز به قربانگاه عشق رسیده‌اند.

 

اقامه عزای اهل بیت در کربلا 

حجت الاسلام محمد علی شاه آبادی،  عضو هیئت علمی دانشگاه مفید در همین زمینه در گفتگو با مهر گفت: در مورد اینکه برای بزرگداشت اموات و درگذشتگان خویش، یک روز اربعینی داشته باشیم روایتی وارد نشده است.

وی در ادامه در مورد اینکه سنت زیارت اربعین از چه زمانی رایج شد، گفت: یک بخش اربعین برگشت به خود این عدد است که در متون دینی ما برای عدد اربعین اساساً بابی باز شده و این هم باعث شده که آن را جزو اسرار الهی بگیریم. 

حجت الاسلام شاه آبادی ادامه داد: در ادبیات دینی ما برای عدد چهل یک جایگاهی قرار داده شده است. آثار حفظ چهل حدیث، اخلاص عمل در چهل روز و دعای عهد در چهل صبح، کمال عقل در چهل سالگی و ... از جمله مواردی است که ارزش و جایگاه این اصطلاح اسلامی و عرفانی را هویدا می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه مفید، افزود: روایتی از پیامبر اکرم(ص) هم هست که فرمودند: کسی که چهل روز اخلاص پیشه کند، چشمه‌های حکمت از قلبش بر زبانش جاری می‌شود.

شام غریبان در کربلا

حجت الاسلام شاه آبادی در ادامه با اشاره به حوادث کربلا گفت: نقل مشهور این است که اهل بیت امام حسین(ع) برای اولین اربعین خود را به کربلا رساندند، البته اگر چه عازم به مدینه بودند که بر سر دوراهی رسیدند که راهی به عراق و راهی به مدینه می‌رفت، اهل بیت گفتند ما هنوز نتوانستیم برای امام حسین(ع) عزادرای کنیم.

وی در ادامه اضافه کرد: نمی‌توان دلیل قاطع و قوی اقامه کرد که اهل بیت امام حسین(ع) برای اربعین به کربلا رسیدند، بلکه مسئله مهم این است که بالأخره به کربلا رسیدند و اقامه عزا کردند.

عضو هیئت علمی دانشگاه مفید عنوان کرد: اگر روایاتی را که بیان می‌کند اهل بیت سید الشهدا(ع) در چهلم عاشورا خود را به کربلا رساندند در نظر بگیریم، در اینصورت شیعیان در برگزاری مراسم اربعین به اهل بیت اقتدا می‌کنند و با تأسی از این بزرگواران مراسم اربعین می‌گیرند.

در زیارت اربعین، امام حسین(ع)، میراث دار همه انبیاء است

حجت الاسلام شاه آبادی در ادامه تصریح کرد: زیارت امام حسین(ع) در روز اربعین زیارت پرمحتوایی است و در واقع این زیارت معرف شخصیت امام حسین(ع) است و جایگاه ایشان را بیان می‌کند.    

وی افزود: امام حسین (ع) ولی و منتخب خداست، دراین زیارت گرفتاری‌ها و مصائبی که بر امام حسین(ع) وارد شده است بیان می‌شود.

زیارت امام حسین (ع) در روز اربعین زیارت پرمحتوایی است و در واقع این زیارت معرف شخصیت امام حسین(ع) است و جایگاه ایشان را بیان می‌کند.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه درباره حضرت تعبیر " اکرمتُ بالشهادة " بکار می‌رود بیان داشت: امام حسین(ع) کسی است که خداوند متعال شهادت را به او کرامت کرد و ایشان توانستند به کرامت ویژه‌ای که خداوند قرار داده برسند.

حجت الاسلام شاه آبادی اضافه کرد: یعنی شهادت امام حسین(ع) آنقدر مرتبه بزرگی است که با این همه مصائب شهادت ایشان هبه الهی است.

وی با بیان اینکه نکته فوق العاده زیارت اربعین آنجایی است که برای امام حسین(ع) تعبیر "اعطیته مواریث الانبیاء" آمده است، اظهار داشت: یعنی امام حسین(ع) میراث دار همه انبیاء است و این مهم عصاره هدایت بشری است.

علل قیام سید الشهدا(ع) به صراحت در زیارت اربعین ذکر شده است

عضو هیئت علمی دانشگاه مفید ادامه داد: بنابراین هر کسی به امام حسین (ع) توجه می‌کند باعث می‌شود که به مرکز نور هدایت شود، حرارتی از محبت امام حسین (ع) در دل فرد قرار می‌گیرد و تا قیامت در دلش پایدار است.

وی افزود: علل قیام سیدالشهداء(ع) به صراحت در زیارت ایشان در روز اربعین آمده است که ایشان در دعوت مردم بسوی حق و حقیقت کوتاهی نورزیده است  و خیر خواهی را در حد اعلاء و والای خود انجام داده است.

کراپ‌شده - اربعین

استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: امام حسین(ع) کاری کردند که وقتی مردم دچار نادانی و سرگردانی بودند توجه همه را بسوی خویش جلب کردند و ندای فطرت و حق طلبی حق جویان واقعی را در درونشان به جوشش درآوردند.

حجت الاسلام شاه آبادی در پایان افزود: امام حسین(ع) عقربه قطب نمای حقیقت و واقعیت در عالم است و برای همین سال به سال زائران بیشتری پای پیاده برای زیارت این مرکز نور بسوی کربلا می‌روند.

 

طبق روایات یکی از شاخصه های شخص مؤمن زیارت اربعین است

حجت الاسلام محمدرضا کریمی والا،  عضو هیئت علمی دانشگاه قم نیز در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: اینکه اسراء کربلا از شام به کربلا آمدند بیشتر جنبه تاریخی دارد تا اینکه بگوییم اهمیت اربعین از این مسئله منبعث شده است.

وی با بیان روایتی از امام حسن عسگری(ع) ادامه داد: در این روایت آمده، یکی از شاخصه‌های شخص مؤمن زیارت اربعین است.

عضو هیئت علمی دانشگاه قم افزود: یکی دیگر از مواردی که باعث شده اربعین اهمیت زیادی داشته باشد، زیارتنامه‌ای است که از امام صادق(ع) در کتاب مصباح المتهجد نقل شده است، که از جهت سند هم مورد ایراد قرار نگرفته است.

حجت الاسلام کریمی والا عنوان کرد: در روایات آمده است که چهل روز بعد از شهادت امام حسین (ع)، جابر ابن عبدالله انصاری به زیارت امام حسین(ع) رفت.

این استاد دانشگاه قم ادامه داد: جابربن عبدالله انصاری بر اساس حدیثی که از پیامبر(ص) شنیده بود خودش را از مدینه به کربلا رساند تا در اربعین اول در زیارت امام حسین(ع) در کربلا حاضر شود.

اربعين كربلا

وی اضافه کرد: در لهوف سید بن طاووس آمده است که اهل بیت در اربعین به کربلا رسیدند، اما عده‌ای معتقدند چون لهوف در جوانی سید بن طاووس نوشته شده محققانه نبوده است.

 این استاد دانشگاه قم گفت: شیخ مفید و شیخ طوسی معتقدند که اسرای اهل بیت(ع) از شام به سوی مدینه راهی شدند، و کتاب اقبال الأعمال سید بن طاووس نیز چون در سنین بالاتر نوشته شده، همین نکته را تایید و تقویت می‌کند.

حجت الاسلام کریمی والا ادامه داد: اربعین در میان شیعیان موضوعیت زیادی پیدا کرده است و اتفاق چشمگیری است که در جهان بی نظیر است.

مکتب شیعه یک جریان الهی و متصل به ماوراء الطبیعی است. به لطف الهی این جمعیت انبوه در اربعین، هویت جهانی تشیع را در این راه پیمایی اثبات می‌کند.

وی افزود: اربعین و این پیاده روی عظیم باعث جلب توجه ملت های دیگر شده است که چه حادثه ای اتفاق افتاده است تا طرفداران یک مکتب این چنین اقامه عزا می کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه قم گفت: با توجه به تهدیدات تکفیری‌ها علیه تشیع، جریان اربعین یک همایش قدرت نمایی برای جریان تشیع است که کسانی که نسبت به این مکتب دچار تردید می‌شوند دوباره مطالعه کنند و به یقین برسند.

وی ادامه داد :تکفیری‌ها با دیدن جمعیت انبوه شیعیان در روز اربعین، باید به این نکته برسند که شیعه همانند دیگر جریان‌ها نیست که از آرمان‌ها و عقایدش کوتاه بیاید.

حجت الاسلام کریمی والا در پایان تصریح کرد: مکتب شیعه یک جریان الهی و متصل به ماوراء الطبیعی است. به لطف الهی این جمعیت انبوه در روز اربعین، هویت جهانی تشیع را در این راه پیمایی اثبات می‌کند.

 

 

لینک دانلود فیلم/ فریاد بلند لبیک یا حسین(ع) و لبیک یا عباس(ع) در بین‌الحرمین

جمعیت میلیونی که خود را از گوشه و کنار جهان به بین‌الحرمین کربلا رسانده، با لبیک بار دیگر با امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) بیعت کردند.

 منابع مورد استفاده: فارس و مهر و تسنیم و مشرق

انتهای پیام/عLoading the player...
Loading the player...رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.