Skip to Contentساخت مستند هلال غم شهرستان میبد با تلاش دوساله هنرمندان بومی میبد به پایان رسید.

به گزارش  میبد خبر، مستند هلال غم شهرستان میبد که به معرفی مراسم سنت ۵۰۰ ساله نخل برداری در محله فیروزآباد پرداخته است با تلاش دوساله هنرمندان بومی میبد به پایان رسید.

مهدی دهقانی تهیه کننده این مستند در این رابطه اظهار داشت: با توجه به رویکرد مجله هلال غم در طول ۱۳ شماره گذشته، در جهت معرفی سنت های عزاداری محلات مختلف به صورت مکتوب، در شورای هلال غم تصمیم گرفتیم تا این سنت ها را به تصویر بکشیم و سنت های عزاداری را به صورت مستند در سطح کشور معرفی کنیم.

وی افزود: در قدم اول مراسم نخل برداری محله فیروزآباد که قدمتی ۵۰۰ ساله و در فهرست آثار ملی نامملوس به ثبت رسیده است را تصویر برداری کردیم و در این مستند علاوه بر مراسم نخل برداری، به مراسم طبخ آش حسین و عزاداری هیئت های ابوالفضلی و حسینی با محوریت حسینیه بزرگ فیروزآباد نیز پرداخته شده است.

مدیر گروه فرهنگی مذهبی هلال غم ضمن اشاره به اینکه کلیه عوامل سازنده این اثر هنرمندان میبدی هستند اذعان داشت: با توجه به وجود ظرفیت های خوب هنری در سطح شهرستان، تصمیم گرفتیم از عوامل بومی برای ساخت این اثر استفاده کنیم و خوشحالیم که توانستیم مستندی خوب و با کیفیت و سطح بالا در اختیار مخاطبان قرار دهیم.

مهدی دهقانی ادامه داد: نویسنده و کارگردان این اثر حجت الاسلام یوسف بدرالدین هنرمند حوزه فیلم سازی شهرستان میبد است و چندین اثر داستانی و مستند را در ساخته است.

وی تصریح داشت: تصویر برداری این مستند را امرالله دهقانی فیروزآبادی، مدیر موسسه تصویر برداری سیما تصویر میبد برعهده داشت که تجربه خوبی در تصویر برداری و ثبت مراسم های عزاداری محله فیروزآباد در چندین سال گذشته را داشته است.

مهدی دهقانی تهیه کننده مستند هلال غم در ادامه تاکید کرد: در محلات مختلف میبد سنت های عزاداری ویژه و خاصی وجود دارد که باید در سطح کشور معرفی و شناخته شود.

وی اضافه کرد: به یاری خداوند و حمایت مسئولین شهرستان میبد سعی داریم دیگر سنت های عزاداری را در سطح شهرستان به تصویر بکشیم.

همچنین دهقانی به پخش این مستند در شبکه های صدا و سیما از جمله شبکه های تابان یزد، مستند، دو سیما و افق اشاره کرد.

گفتنی است این مستند شب اول محرم در سینما طوبی میبد با حضور مسئولین شهرستان و عموم مردم اکران شد و به درخواست اهالی محله فیروزآباد در دوسانس ویژه برادران و خواهران در مهدیه فیروزآباد در شب هشتم و نهم محرم اکران شد.

مهدی دهقانی در پایان از حمایت‌های آیت ا… اعرافی امام‌جمعه میبد، حسین فلاح فرماندار میبد، سرهنگ بهشتی فرمانده سپاه میبد، شهرداری و شورای اسلامی شهر میبد، هیئت های ابوالفضلی و حسینی فیروزآباد و هیئت امناء حسینیه چهارده معصوم فیروزآباد تقدیر و تشکر کرد.

سنا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.