Skip to Content

وقتی اشتغال کاذب، حاشیه نشینی به بار می آورد

زندگی 100 هزار حاشیه نشین در یزد و مرگ تدریجی امنیت!


رییس شورای شهر یزد گفت: 100 هزار حاشیه نشین در شهر یزد زندگی می ‌کنند.

به گزارش میبد خبر، بسیاری از مشکلات حاشیه نشینی امروزه گریبان گیر شهرهای مختلف شده است به گونه ای که مشکلات فرهنگی، بهداشتی، آموزشی و اقتصادی مردم این مناطق در بسیاری از شهرها مشترک است.

اغلب حاشیه نشینی ها، تصرف و تجاوز به اراضی دولتی را به دنبال داشته اما متاسفانه حاشیه نشینی اندک اندک در یزد نیز شکل گرفته و در حال گسترش است ودر شرایطی که هزینه های بسیاری برای ایجاد فضای سبز در یزد پرداخت می شود، باغ ها در اطراف شهر خشکانده می شوند و اراضی آنها تفکیک و تبدیل به خانه می شود.

علاوه بر این حاشیه نشینی در اطراف یزد سبب شده علاوه بر مشکلات ساخت و سازهای غیرمجاز و غیراستاندارد، ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی و تهدید امنیت روز به روز افزایش پیدا کند.

رییس شورای شهر یزد با بیان اینکه حاشیه نشینی بحثی است که همه شهرها به آن مبتلا می باشند، اظهار کرد: افراد مهاجری که از شهرهای دیگر و اطراف استان به یزد سفر می کنند بدلیل اینکه در اطراف شهر یزد زمین ها ارزانتر می باشد یا نبود نظارت در ساخت و ساز در این قسمت از شهر بیشتر مهاجرین گرایش به زندگی در این مکان ها دارند و بدون استاندارد های لازم امکانات اولیه زندگی را برای سکونت فراهم می کنند که سبب بروز مشکلات ععمده ای در شهرها می شوند.

حجت الاسلام شیخ عباس زارع زاده افزود: به طور کلی یزد مناطق حاشیه نشین بسیاری دارد و می توان گفت جمعیتی که در حاشیه های یزد سکونت دارد به 100 هزار نفر می رسد.

 

وی در ادامه گفت: محله های اسکان، حسن آباد، کشتارگاه، رحمت آباد و ملاباشی جز مناطقی می باشند که بیشترین تعداد مهاجر را در خود سکونت داده اند.

زارع زاده با بیان اینکه شغل های کاذب سبب مهاجرت افراد به یزد می شود، اذعان کرد: برای اصلاح روند بی رویه حاشیه نشینی در یزد باید جلوی مهاجرت های بی دلیل گرفته شود.

وی به برنامه های شورای شهر در این راستا اشاره کرد و گفت: ساخت و سازها در حاشیه های شهر باید ضابطه مند شود و نظارت نیز در این مناطق انجام شود و بدون حساب و کتاب شهرک ها در این مناطق ساخته نشود و همچنین شرکت های خدمات رسان طبق مقررات و ضوابط به وظایف خود عمل کنند و فراتر از قانون عمل نکنند.

رییس شورای شهر یزد در پایان گفت: استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و ایلام بیشترین تعداد مهاجرین یزد را تشکیل می دهند.

اما با همه این تفاسیر شهرداری، شورای شهر، دستگاه قضایی، نیروی انتظامی و سایر دستگاه های مرتبط باید با همکاری و هم اندیشی، مشکلات حاشیه نشینی در یزد را برطرف کنند و از بروز آسیب ها و ناهنجاری های جدی تر جلوگیری کنند.

همکاری دستگاه های مختلف رکن اصلی مقابله با گسترش حاشیه نشینی است اما متاسفانه در یزد هر دستگاهی، دستگاه دیگر را در رشد این مشکلات مقصر می داند.

انتهای پیام/ه

یزد رسارای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.