Skip to Content

مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت میبد:


مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت میبد با اشاره به تولید روزانه 45 تا 60 تن زباله در میبد بیان داشت: مدیریت پسماند عادی و عفونی دو چالش زیست محیطی – بهداشتی و مدیریتی در شهرستان میبد می باشد.

به گزارش میبد خبر، حسن خواجویی مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت میبد در رابطه با اهمیت مدیریت پسماند بیان داشت: روند رو به گسترش تولید پسماندها از یک سو و فقدان استراتژی و قانونمندی لازم برای مدیریت این مواد، از سوی دیگر بسیاری از مناطق کشور را با مشکلات جدی مواجه کرده و لطمات و خطرات زیست محیطی زیادی به همراه داشته است. 

وی افزود: صرف نظر از جمع آوری پسماندها در داخل شهرها که نسبتاً مطلوب انجام می شود، در بیشتر موارد دفع آنها با مشکل مواجه بوده و پسماندها معمولا به صورت غیر بهداشتی دفن می شوتد پسماندهای بیمارستانی نیز در بسیاری از موارد همراه با سایر پسماندها دفن شده و یا در مناطق مختلف تلنبار یا پراکنده می شوند که از این طریق بسیاری از منابع آب سطحی و زیرزمینی آلوده شده و اکوسیستم های طبیعی و سلامت مردم با لطمات فراوان مواجه شده است. پسماندها به 5 گروه عادی، پزشکی، ویژه، کشاورزی و صنعتی تقسیم می شوند. 
 
خواجویی ادامه داد: مدیریت اجرایی کلیه پسماندها غیر از صنعتی و ویژه در شهرها و روستاها و حریم آنها به عهده شهرداری ها و دهیاری ها و در خارج از حوزه و وظایف شهرداری ها و دهیاری ها به عهده بخشداری ها می باشد. مدیریت اجرایی پسماندهای صنعتی و ویژه به عهده تولید کننده خواهد بود. در صورت تبدیل آن به پسماند عادی به عهده شهرداریها، دهیاریها و بخشداریها خواهد بود. 
 
وی در مورد آمار وضعیت  تولید پسماندهای عادی  در شهرستان میبد اظهار داشت: میزان تولید زباله عادی در شهرستان میبد روزانه بین 45 تا 60 تن، ماهیانه بین هزار و 350 تا هزار و 800 تن و سالانه بین 16 هزار و 200 تا 21 هزار و 600 تن می باشد.
 
مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت میبد درباره وضعیت  تولید پسماندهای پزشکی در شهرستان میبد اذعان داشت: سالانه بین 10 الی 12 تن انواع زباله بیمارستانی شامل زباله عادی، تیز و برنده، عفونی، شیمیایی و دارویی در مراکز پزشکی شهرستان تولید می شود.
 
خواجویی با اشاره به اینکه مدیریت انواع پسماند و دفن اصولی و بهداشتی آن، نقش اساسی در ارتقای سلامت اجتماعی، بهبود سلامت فردی و دستیابی سریع‌تر به توسعه دارد، گفت: مدیریت پسماند عادی و عفونی دو چالش زیست محیطی – بهداشتی و مدیریتی در شهرستان میبد می باشد.
 
وی به خطرات ناشی از دفع زباله به روشهای غیر بهداشتی اشاره و ابراز داشت: آلودگی خاک، آلودگی آبهای سطحی و زیر زمینی، آلودگی هوا، تکثیر حیوانات وحشرات وجوندگان، بروز انواع بیماریهای خطر ناک، هدر رفت منابع اقتصادی، تلفات دام وطیور و ورود انواع سموم به زنجیره غذایی انسانها مهمترین خطرات ناشی از دفع زباله به روشهای غیر بهداشتی می باشد.
 
مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت میبد ادامه داد: دارا بودن عوامل زنده بیماریزا، دارا بودن خواص ژنوتوکسیک مانند : جهش زایی، عجیب الخلقه زایی و یا سرطانزایی، دارا بودن مواد شیمیایی، سمی و دارویی خطرناک، دارا بودن مواد پرتوزا و دارا بودن اجسام تیز و برنده مهمترین خطرات دفع غیر اصولی زباله های بیمارستانی است.
 
وی مهمترین روشهای مدیریت پسماند را سوزاندن، کمپوست و دفن بهداشتی انواع زباله ها برشمرد.
 
خواجویی در زمینه پسماندهاي جامد شهرستان میبد توضیح داد: مدیریت مواد زائد شهری از شش آیتم تولید، ذخیره و نگهداری موقت، جمع آوری و حمل ونقل، پردازش و بازیافت و دفع نهایی تشکیل شده است. درحال حاضر درمدیریت مواد زائد جامد شهری، قسمت اعظم منابع مالی وانسانی برای جمع آوری و حمل و نقل صرف می شود و در زمینه های تولید، ذخیره درمحل، بازیافت و دفع، کار چندانی صورت نگرفته است.
 
مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت میبد درباره مشکلات عدم تفکیک زباله در محل تولید بیان داشت: بعلت عدم آموزش عمومی مردم و نبودن هیچ گونه سابقه تفکیک زباله و نبود مشوق ها، زباله های شهری و خانگی بصورت مخلوط و درهم، دفع می شوند و این عدم تفکیک در مبداء، مشکلاتی را در امر مدیریت پسماند به وجود آورده است.
 
وی در مورد سطل های زباله مستقر در سطح شهر نیز ابراز داشت: عدم همکاری شهروندان درقرار دادن زباله در کیسه زباله، عدم تخلیه به موقع سطل ها، دسترسی زباله گردها، تخریب کیسه های زباله و جلب حشرات و حیوانات موذی و عدم شستشو و ضدعفونی مناسب مشکلات بهداشتی مختلفی را ایجاد می کند.
 
خواجویی در ادامه به آیتم های مهم در انتخاب محل دفن زباله اشاره و گفت: در انتخاب محل دفن باید به فا صله مناسب از مناطق مسکونی،  سطح آب زیرزمینی در منطقه، حصار کشی محل دفن، جهت بادهای غالب و دسترسی به تسهیلات شهری مثل آب و برق توجه داشت. پس از انتخاب محل بر اساس ضوابط بایستی جهت آماده سازی محل از نظر جاده کشی، تسطیح، نصب باسکول، اتاق نگهبانی، فنس کشی، برق و آب و غیره  اقدام شود.
 
وی در پایان تهیه برنامه جامع مدیریت پسماند برای شهرمیبد توسط شهرداری را گامی مهم برای مدیریت زباله عادی شهرستان برشمرد و تصریح داشت: آموزش مردم و تفکیک در مبدا توسط رسانه ها وکلیه متولیان امر آموزش، راه اندازی سیستم جمع آوری مناسب و ساماندهی به جایگاههای موقت جمع آوری(سطل های جمع آوری) در سطح شهر، تعیین جایگاه مناسب دفن پسماند  با حضور سازمانهای مسئول، ساماندهی و مدیریت مناسب جایگاه دفع پسماند(آینده نگری و مسئولیت پذیری در قبال نسل های آینده)، راه اندازی سیستم بازیافت و حذف واسطه ها و خاتمه دادن به کار جایگاههای غیر مجاز بازیافت و منتشر کننده آلودگی، راه اندازی سیستم کمپوست با توجه به نوع زباله و میزان زباله قابل کمپوست شدن در شهرستان، کمک به اشتغال شهرستان  با راه اندازی سیستم تفکیک، بازیافت و کمپوست، در نظر گرفتن سلامت و بهداشت و ایمنی فردی برای پرسنل اجرایی مدیریت پسماند و مدیریت عاجل پسماند عفونی  از راهکاری های مهم در زمینه مدیریت پسماند در شهرستان میبد بوده که نیازمند همت جمعی و همکاری بین بخشی مناسب می باشد.
 
انتهای پیام/اد
 
 رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.