Skip to Content

آیت الله اعرافی:

روحانیت مردم را به شرکت صحیح در سرشماری ترغیب کند/ مقوله آمار از منظر اخلاق و فقه اسلامی بررسی شود


مدیر حوزه های علمیه بر لزوم همراهی و حمایت روحانیت از سرشماری عمومی نفوس و مسکن تاکید کرد و گفت: روحانیت مردم را به شرکت صحیح در سرشماری ترغیب کند.

به گزارش "میبدخبر"،به نقل از خبرگزاری «حوزه»، آیت الله اعرافی ظهر امروز در دیدار با رئیس مرکز آمار ایران که در مرکز مدیریت حوزه های علمیه برگزار شد، با قدردانی از مسئولان مرکز آمار، اظهار داشت: سرشماری نفوس و مسکن اقدامی در راستای پیشبرد مقوله آمار است.


وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری همواره بر لزوم اهتمام به آمار برای پیشرفت و تعالی کشور تاکید داشته اند، گفت: در دنیای امروز با گستره وسیع عرصه های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی؛ هیچ برنامه ای بدون تولید و تحلیل آمار نمی تواند موفق شود.

مدیر حوزه های علمیه با بیان اینکه بدون داده های آماری نمی توان به تولید برنامه پرداخت، ابراز داشت: در اسلام، عمران و آبادانی یک فریضه است که اجرای این امر در گروی تولید و تحلیل شاخصه های آماری است.

*تولید و تحلیل آمار جایگاه فقهی و شرعی دارد

آیت الله اعرافی تصریح کرد: مقوله تولید و تحلیل آمار و مبناسازی از آن برای تولید برنامه ها بسیار مهم است و جایگاه فقهی و شرعی دارد.

وی با اشاره به اینکه در هر علم و دانشی بدون آمار نمیتوان به تحقیق و تولید نظریه پرداخت، گفت: اهمیت آمار فراتر از صرف تولید برنامه هاست؛ آمار در تولید علوم، نظریات و گستره مرزهای علوم انسانی و اجتماعی نقش مهمی دارد.

*لزوم توجه به نقش آمار در گستره علوم اسلامی

عضو جامعه مدرسین حوزه افزود: همچنین باید نقش آمار در گستره دامنه علوم اسلامی مورد توجه جدی قرار گیرد.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: شهید صدر در دامنه علوم اسلامی به حساب احتمالات اشاره داشته که با بحث آمار ارتباط دارد.

*لزوم توجه به مقوله آمار در پژوهش های حوزوی

وی همچنین بر لزوم توجه و استخراج آمارهای تاریخی تاکید کرد و اظهار داشت: با تحلیل آماری واقعه عاشورا می توان به اطلاعات جدیدی رسید که عاشورا را پرمعناتر می کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در روش تحقیق تاریخ و علم اصول میتوان به تحلیل هایی آماری توجه بیشتری داشت.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: به پژوهشگران حوزوی تاکید می کنم که به مقوله آمار در علوم اسلامی و انسانی توجه بیشتری داشته باشند.

وی افزود: توجه به تحلیل آماری زمینه ساز وفاق و سعادت است و علوم را توسعه می دهد و در بخش مهمی از علوم اسلامی نقش جدی دارد.

*آمار از منظر اخلاق و فقه اسلامی بررسی شود

مدیر حوزه های علمیه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مقوله آمار و دسترسی به آمار می تواند به عنوان یک موضوع از منظر فقه و اخلاق اسلامی قرار بگیرد، گفت: فرآیند تولید، تحلیل و نشر آمار مراحلی دارد که از منظر دینی، اخلاق و فقه اسلامی قابل بررسی است. 

امام جمعه قم افزود: می توان کار جدیدی را در حوزه اخلاق و فقه اسلامی پایه ریزی کرد و به تولید منطق اسلام در حوزه آمار پرداخت.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: محققان و صاحب نظران فقهی، اخلاقی، کلامی و فلسفی حوزه به مقوله آمار بپردازند و به شکل کار مشترک زمینه توجه بیشتر به این موضوع را فراهم کنند.

*مشارکت صحیح در سرشماری اقدامی شرعی و اخلاقی است

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت مشارکت مردم به خصوص حوزویان در سرشماری عمومی نفوس و مسکن تاکید کرد و گفت: همچنین توجه به دقت و صحت آمار ارائه شده ضرورت دارد چراکه مبنای برنامه ریزی و نظامات کشور می شود و هرگونه خطا در تولید آمار می تواند خساراتی را به بار آورد و براین اساس اهتمام به بیان صحیح و دقیق آمار جنبه شرعی، اخلاقی، ملی و انقلابی دارد.

مدیر حوزه های علمیه با تاکید بر اینکه روحانیت معزز در سراسر کشور با این حرکت بسیار مهم، راهبردی و اثرگذار همراه شوند، گفت: روحانیت مردم را برای شرکت صحیح ترغیب کنند و حوزه های علمیه در قم، استان ها، مدارس، مراکز، موسسات و سازمان هایی که در ارتباط با روحانیت هستند، وظیفه دارند در سرشماری عمومی نفوس و مسکن همکاری کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه روحانیت همواره پشتیبان رشد و تعالی کشور بوده است، افزود: تاکید رهبری و مراجع عظام تقلید بر مشارکت صحیح در سرشماری عمومی نفوس و مسکن است و همه را به همکاری در سراسر کشور فرا می خوانیم.

رئیس جامعه المصطفی افزود: وظیفه ای که کارگزاران مجموعه آمار در سطح کشور دارند این است که با رعایت امانتداری به اطلاعات و تحلیل های آماری دقت و توجه شود.

آیت الله اعرافی با تاکید بر اینکه همه برنامه ریزان کشور باید خود را نیازمند این آمار و تحقیق بدانند، گفت: دولت و مسئولان کمک کنند تا نظام آمارگیری از شکل های سنتی و اینترنتی عبور کند و به سمت شکل های پیشرفته ای برود که دیگر نیازی به سرشماری نباشد.

وی همچنین نسبت به گسترش همکاری های حوزه و مرکز آمار ایران ابراز امیدواری کرد و گفت: قطعا برای پرداختن به بحث های فرهنگی، نیازمند نگاه های جامع فرهنگی به خصوص در حوزه های دینی هستیم.

*پایش های فرهنگی نقص دارد

عضو جامعه مدرسین حوزه ابراز داشت: تاکنون پایش های فرهنگی نقص داشته است و نیازمند درج آیتم ها و مولفه های سنجیده ای در این مسئله هستیم.

آیت الله اعرافی افزود: در سال های اخیر به مقوله آمار در جامعه المصطفی توجه بسیاری شد و همه برنامه ریزی ها بر مبنای آمار بود؛ امیدواریم حوزه بین الملل کشور و انقلاب را بتوانیم بیشتر از نظر آماری پایش کنیم.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.