Skip to Content

سونوگرافی چندبعدی؛ ضرورت یا تجمل؟!

رواج مُد خطرناک سونوگرافی چندبعدی در زنان باردار یزدی


یک متخصص زنان و زایمان در یزد گفت: متاسفانه برخی از بانوان سونوگرافی چند بعدی را به عنوان یک مُد تلقی کرده و تنها برای داشتن عکس و تشخیص زودهنگام جنسیت جنین به این عمل مبادرت می‌ورزند؛ در حالی که انجام این عمل با تشخیص پزشک متخصص زنان و زایمان و برای شناسایی ناهنجاری‌های جنین ضرورت دارد.

به گزارش میبد خبر؛ دکتر مژگان کریمی زارچی در گفتگو با خبرنگار یزدبانو در خصوص دلیل ضرورت انجام سونوگرافی چند بعدی اذعان کرد: سونوگرافی سه بعدی وچهار بعدی برای شناسایی ناهنجاری‌ها و تغییر شکل ساختمان صورت و بدن جنین است.

وی با اشاره به اینکه میزان ناهنجاری کودکان افزایش یافته است، گفت: اخیرا به همه خانم‌های باردار توصیه می‌شود، جهت تشخیص ناهنجاری‌های کودک آزمایش‌های ژنتیک و غربال‌گیری و همچنین سونوگرافی چند بعدی را انجام دهند.

این متخصص زنان و زایمان  با تاکید بر انجام سونوگرافی چندبعدی تنها یک بار در طول بارداری، تصریح کرد: برای تشخیص ناهنجاری‌های کروموزوم نیازی به سونوگرافی چندبعدی نیست.

وی با بیان اینکه انجام سونوگرافی باید توسط افراد با تجربه انجام شود، خاطر نشان کرد: ضرورت دارد، میزان امواج دریافتی جنین توسط دستگاه تنظیم شده باشد تا جنین در انجام این عمل عارضه‌ای را متحمل نشود.

دکتر کریمی زارچی هشدار داد: در صورت تنظیم نبودن دستگاه سونوگرافی عوارضی چون سوختگی بافت جنین و آسیب دیدگی سیستم شنوایی او پیش خواهد آمد.

متخصص زنان و زایمان در یزد اذعان کرد: متاسفانه برخی از بانوان سونوگرافی چند بعدی را به عنوان یک مُد تلقی کرده و تنها برای داشتن عکس و تشخیص زودهنگام جنسیت جنین به این عمل مبادرت می‌ورزند؛ در حالی که انجام این عمل با تشخیص پزشک متخصص زنان و زایمان و برای شناسایی ناهنجاری‌های جنین ضرورت دارد.

انتهای پیام/م
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.